Oyun bilgisayarı seçme rehberi ve sizi bekleyen zorluklar

Eğer yeni yılda yeni bir oyun bilgisayarı almayı düşünüyorsanız ve aklınızda bir takım sorular varsa, sizin için hazırladığımız bu rehberi takip ederek şahane atmosferli oyunları en yüksek çözünürlükte ve benzersiz bir performans ile oynayabilirsiniz.

Oyun tutkunları teknolojiyi herkesten çok takip eder, nimetlerinden mümkün olduğunca fazla yararlanmaya çalışırlar, onlar için her geçen gün çıkan yüksek performanslı bilgisayar parçaları ve sunulan seçenekler neredeyse sınırsız. Elbette oyun için laptop üreten markaların dizüstü bilgisayar modelleri de oldukça çeşitli.

Peki bu durumda oyuncuların izlemesi gereken yol nedir? Bir oyun bilgisayarı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ufak çaplı bir servet ödemeden nasıl oyun bilgisayarı seçebiliriz?

Performans, Performans, Performans

Gaming bilgisayarı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, performans. Etkin bir laptop performansı sağlamanın birinci kuralı ise yine etkin bir işlemci ve ekran kartı uyumu.

Bir oyunun performansı için en önemli parça diyebileceğimiz ekran kartı seçimi yaparken dikkat etmeniz gerek nokta ise işlem hızı yüksek parçaların, seçeceğiniz gaming laptop modeline yerleştirilmiş olması. Özellikle GeForece GTX serisi bu konuda oldukça başarılı. Mobil bir ekran kartının sunabileceği en yüksek grafik performansını elde etmenizi sağlayan son nesil modeller, daha pürüzsüz ve gerçekçi bir gaming deneyimi için optimize edilmiş.

Gelelim oyun için işlemci seçmeye. Gaming bilgisayarı denildiğinde ekran kartı kadar önemli olan diğer bir parça da işlemcinizdir. Bilgisayarınızda bulunan işlemcinin, tüm parçaların ihtiyaç duyacağı hızı kolaylıkla elde edebiliyor olmasının yanı sıra, ekran kartınız ile de kusursuz bir optimizyon sağlaması gerekmektedir. Bu noktada da tercihiniz, Intel Core i7 işlemci mimarileri üzerine olmalıdır. Nvidia ve Intel’in bir arada uyum içerisinde bir kullanım sunduğu kuşkusuz. %27’lere varan bir performans artışı elde etmek için de çekirdek sayısı yüksek, benzersiz bir güç sunan Intel Core i7 serileri mükemmel bir tercih.

Özel Bir Tasarım Her Zaman Daha Dikkat Çekicidir

Söz konusu gaming laptop ise, en az yüksek sistem özellikleri kadar önemli olan bir diğer nokta da dış görünüş. Özellikle hardcore oyuncuların oldukça önem verdiği tasarımsal bazı artılar, dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Peki, nedir bu tasarımsal detaylar?

Keskin ve sert hatlara sahip, sade olduğu kadar güçlü bir tasarım, gerek bilgisayarın taşınmasını gerekse kullanımını oldukça kolaylaştıracaktır. Teknik özellikleri nedeniyle zaman ve mekandan bağımsız olarak kolaylıkla kullanıma hazır olan laptop oyun bilgisayarları, sağlam yapıları ile de kullanışlı olmalıdır. Yani darbelere dayanıklı ve aynı zamanda oyuncu dostu olmalıdır.

Elbette oyun bilgisayarı için olmazsa olmaz diğer bir özellik de oyuncu klavyeleri. Seçeceğiniz laptopun klavyesi, ghosting problemini ortadan kaldırmanın yanı sıra, oyuncular için tasarlanmış eş zamanlı tuş kombinasyonlarına da hızlı bir şekilde cevap verir olmalıdır. Yine, karanlık ya da ışığın kısıtlı olduğu durumlar için aydınlatmalı bir klavye takımına sahip olan bir model seçmeniz, her zaman avantajlı bir durum olacaktır.

Canavar Gibi Bir Oyun Bilgisayarı mı Lazım?

Kusursuz bir oyun deneyimi için ekran kartı, işlemci ya da tasarım oldukça önemlidir. Ancak bunlar tek başına yeterli değildir. Her ne kadar yüksek performanslara ulaşmanızda en belirleyici noktalar bu bileşenler olsa da, bazı ek donanımlar ile diz üstü bilgisayarınızı güçlendirmeli ve canavar gibi bir kullanım elde etmelisiniz. SSD ve bellek seçiminiz bu noktada belirleyici olmalıdır.

Normal bir sabit diskten 17 kat daha hızlı okuma hızlarına sahip gelişmiş bir SSD kullanmanız, bilgisayarınızın tepki verme hızını arttıracağı gibi, oyun haritaları arasındaki yükleme ekranlarının da çok daha hızlı bir şekilde hazırlanmasının önünü açacaktır. Ve yine bu kusursuz işlem hızını elde etmek için son teknoloji ile donatılmış, optimum bellek parçalarının mobil bilgisayarınızda yer alıyor olması oldukça önemlidir.

Gelelim bu özelliklerin hepsinin yanı sıra etkin bir oyun deneyimini, kusursuz bir soğutma teknolojisi ile bir araya getiren Monster Gaming Notebook modellerine. Bu performans canavarlarını eşsiz kılan en önemli nokta, sunduğu sınırsız seçenekler. Gerek kişisel ihtiyaçlarınız gerekse piyasadaki oyunları yakından takip eden marka modelleri, kusursuz bir atmosfer için bir oyuncunun ihtiyaç duyabileceği tüm özellikleri bir arada sunuyor. Web sitesini ziyaret ederek, size en uygun modeli daha yakından inceleyebilir, seçiminizi yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir