Özgüven eksikliğinin 7 işareti

uzgun-kizDon Hamachek adlı psikolog bir vatandaşın özgüven üzerine yazdığı bir kitapta “Özgüven eksikliğinin başlıca 7 işareti” başlığıyla faydalı bir mevzu işlenmiş iyi de olmuş, maddelerden bir kaçında kendimden bişeyler bulduğum gibi ifade edilen profillere bire bir uyan tanıdıklarım var, meğersem o hareketler özgüven eksikliğinden kaynaklanıyormuş… Hımm…

Özgüven eksikliğinin 7 işareti
1. Eleştiriye karşı alıngan olmak
Aşağılık duygusuna kapılan insanlar hata yaptıklarını bilseler de diğer insanların bunu vurgulamaları hoşlarına gitmez. Ne kadar yapıcı ya da naif olursa olsun her eleştiriyi kişisel bir saldırı olarak algılarlar.

2. Özgüvene uygunsuz cevap verme
Bu iki şekilde olur. Bazı insanlar kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar ve sürekli iltifat edilmesinden hoşlanırlar. Diğer davranış biçimi ise tam tersidir. Özgüven eksikliği çeken bir grup insan ise kendileri hakkında pozitif bir şey duymak istemezler çünkü kendi hissettikleriyle çelişirler.

3. Aşırı eleştirel yaklaşım
Kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. İnsanların kusur ve hatalarını ararlar. Böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. Bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

4. Suçlama eğilimi
Bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

5. İşkence isteği
Özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. Başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.

6. Rekabetle ilgili negatif hisler
Aşağılık kompleksi olan insanlar da herkes gibi bir oyunu ya da yarışmayı kazanmak ister ama böyle durumlardan kaçınırlar çünkü kazanamayacaklarını düşünürler. Birinci gelememe korkusu tamamen başarısız oldukları korkusuna kapılmalarına neden olur.

7. Yalnızlık ve çekingenlik eğilimi
Aşağılık duygusu olan insanlar diğer insanlar kadar zeki ve ilginç olmadıklarını düşündüklerinden diğer insanların da onları böyle göreceğini düşünürler. Bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınırlar. İnsanlarla birlikteyken susmayı tercih ederler çünkü bunun yalnızca aptallıklarını ya da sıkıcılıklarını kanıtlayacağını düşünürler.

Kaynak:
http://ivillage.mynet.com/ruh-beden-sagligi/5659-ozguveniniz-tam-mi

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. şeyda dedi ki:

  gerçekten hata yapmaktan korkan hiç bir şey başaramaz .bu güven eksikliği çocukluk yıllarına dayanıyor maalesef.korkutularak yetiştirilen çocukların en temek sorunu. çocuğu yapmak istediği bir şeye başlarken “dikkat et!” diye uyarmak bile ona o işi yapamayabileceği hissinin uyandırıyor. “başardılar çünkü başaramayacaklarını bilmiyorlardı”. ahh caner işte toplum daha sonra bu çocuklardan çok çekiyor . anne baba olmak sadece besleyi,büyütüp okutmakla olmuyor. öncelikle çocuğa özgüven aşılamak çok önemli. tıpkı senin gibi hepimizde az da olsa bu güven eksikliği var (kızlarda daha çok) .ama bazılarında o kadar hat safhadaki etrafındaki insanların başarılarına bozulup başlarına kötü bir şey geldiğinde sevinecek kadar …ben özellikle saldırgan insanların bu konuda eksik olduklarını düşünüyorum.ancak bunun tam zıttı aşırı güven duygusu da zararlı ortayı bulmak gerek. ukalalığı özgüven sananlar ,düşündüğünü ölçmeden biçmeden ,tartmadan konuşanlar ,durmadan espri yapanlar da aslında gizliden gizliye güvenlerindeki eksikliği örtmeye çalışıyorlar. birisi bana kaba ve saldırgan yaklaştığında içimden ona kızmaktan çok merhamet göstermek geliyor. :)

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Hocam işte bu yorumunuzun ardından önünüzde saygıyla eğiliyorum! Ne kadar güzel tesbitler bunlar, ah keşke tüm öğretmenlerimiz senin gibi düşünebilse biraz detaya inip olaya geniş çerçeveden bakabilse de çocukken tahtaya kalkıp konuşmaktan yetişkinlikte de topluluk önünde konuşmaktan korkmasak.

  “durmadan espri yapanlar” kısmına da katılıyorum ama renki kişilik modeliyle karıştırmamak gerek tabi :)

 3. şeyda dedi ki:

  işte caner ailelerin yetişemediği yerde devreye öğretmenler giriyor şükür. ben de çocukken tahtaya kalkmaktan çok korkardım ama allahın işi yaptığım işe bak :D benim de güveni eksik ,içine kapanık öğrencilerim çok elbette bu nedenle işim gereği bayağı tecrübe kazandım ,kazanmak zorundayım. kekeme olan ,adını bile doğru dürüst yazamayn bir öğrencim şimdi üniversite bitirdi ve iyi bir mesleği var .inanır mısın ona sadece tek bir teneffüs anlayamadığı bir konuyu öğreterek kendisinin eksik olmadığını gösterdim. on dakikaklık bir teneffüs bir hayat kurtardı. içine kapanık bir öğrencime ders boyu takılırım ,şakalr yaparım .bir insanın şakadan anlayabilmesi ve bunu kaldırabilmesi de özgüven açısından çok önemli. hatta bazen bana bu tür öğrencilerim karşılık verdiğinde , haklarını aradıklarında (hatta bu tüm öğrencilerim için de geçerli)onlara ruhen incitmeden ,anlamaya çalışarak ,karşısındaki öğretmenleri bile olsa -özellikle öğretmenleri-korkutmadan ,izah ederk yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. çocuğa yapıcı yönde yaklaşmak ,hakkını saygı ve nezaket kurallarına uyarak arayacak kadar kişilik kazandırmak çok önemli .sadece bir çocuk değil ,bu tüm insanlar için geçerli ,yaptığı bir işin en güzel tarafını görüp takdir etmek de başarsında çok önemli rol oynar.örneğin kişi bir doğa resmi çizmiş ve resimde en başarılı olduğu çizim havada uçan tek bir kuş. resmin kötü taraflarını görmek yerine “bu kuş ne kadar güzel olmuş “demen yeterli. takdir etmek tenkit etmekten daha etkilidir başarıda . bak gördün mü gene kaptırdım kendimi öğretmenlik hastalığı işte :D herşeyi çok bildiğimizi sanırız biz öğretmenler galiba ,ama biliyor musun o küçücük çocuklardan o kadar çok şey öğreniyorum ki inan benim onlara verdiklerim kadar ben de onlardan çok şey alıyorum ben de kendime güvenimi onlar sayesinde kazandım galiba çok şey borçluyum onlara :)

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Bence son yorumdaki bu düşünceleri bir A4’e çıktı alıp öğretmenler odasındaki duyuru panosuna asın hocam :)

 5. şeyda dedi ki:

  :D keşke öğretmen arkadaşlar bir araya gelip bunları çoğu kere tartışsak ama maalesef .yalnız en çok üzüldüğüm nokta ise velilerin ve çocukların öğretmene ve okula karşı aşırı güvensizliği. hatırlarsan sana bir keresinde anlatmıştım sürekli sorun yaratan öğrencinin velisiyle aramızda geçenleri. daha neler neler… eğer önümüze engel çıkarmasalar-destek olmalarını geçtim-daha verimli ve kaliteli bir eğitim olacak eminim. türkiyede öğretmene değer verilmiyor ,çünkü eğitimin öneminin henüz farkında değiliz …neyse konumuz özgüven kategoriyi fazla değiştirmeyelim. yine de tavsiyen için teşekkürler :)

 6. nermin dedi ki:

  her 7 işaret varsa mı geçerli acaba?  mesela 7.ci ters düşüyor da diğer 6sı uyuyor ise özgüven eksikliğinden bahsedebilir miyiz acaba?

 7. Caner Öncel dedi ki:

  @nermin hayır Nermin kesinlikle öyle bir şey yok, bunlar tamamen varsayımsal düşünceler. İnternette okuduğun bu gibi şeyleri haddinden fazla ciddiye alıp kendin hakkında ciddi yargılara varmamalısın.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir