Pazarlama odaklı görsel / banner tasarımı için 7 öneri

Özellikle dijital pazarlama çalışmalarının en kilit noktası görsel tasarımlarıdır. Ürün, hizmet ya da kampanya ile ilgili hazırlanacak görsellerin pazarlama odaklı tasarlanması; hedef kitlenizin dikkatini çekmek, marka algısını güçlendirmek ve tıklama oranlarını yükseltmek için büyük öneme sahiptir.

Tasarlayacağınız görsellerle belki de daha önce markanızı hiç duymayan kitlelere ulaşacak ya da sitenize gelmiş ama ürün ve hizmetlerinizi satın almadan ayrılmış ziyaretçileri yeniden ikna etmeye çalışacaksınız. Tıpkı mağazanıza gelen müşterileri karşılamak ya da ürün bakan ancak satın alma konusunda kararsız kalan müşterileri ikna etmek gibi.

Reklam görseli tasarımında, vurgularınızı çok net ifade etmeli, indirim ya da kampanyalarınızı kullanıcıların tek bakışta anlayacağı şekilde belirtmelisiniz. Kullanacağınız renkler, görseller, yazı fontları, sloganlar, ürün ya da hizmetinize ilişkin en temel özellikler ve harekete geçirici mesajların hepsi başarılı bir görsel tasarımı için dikkatle seçilmesi gereken özelliklerdir. Görsel tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tasarım boyutlarıdır. Özellikle çok kanallı pazarlama çalışmalarında, onlarca farklı görsel boyutu mevcuttur. Reklam görsellerinizin sorunsuz olarak yayınlanması ve hedef kitlenize ulaşmasını sağlamak için her pazarlama kanalına özel (Facebook, Google Display, Affilate..vb) görsel boyutlarına hakim olmanız gerekmektedir.

Görselleri tasarlarken, reklam vereceğiniz kanallarda onlarca farklı reklam görseli olacağını unutmayın. En dikkat çekici ve harekete geçirici görselleri tasarlamaya özen gösterin. Görsel tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara geçmeden önce, dijital pazarlama kanalları içerisinde önemli bir yere sahip olan sosyal medyada bir görselin görünme süresinin ortalama 1.7 saniye olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Yani işin özeti şu, öyle bir görsel hazırlamalısınız ki hedef kitlenizde bulunan kullanıcıları 1.7 saniye içinde ikna etmelidir.

Görsel Tasarımına Başlamadan Önce Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Hangi sektörde hizmet veriyor olursanız olun, ilk olarak hazırlayacağınız görsellerin hangi hedef kitleye ulaşacağını belirlemelisiniz. Yaş, cinsiyet, ilgi alanı hatta demografik özelliklerini inceleyerek görsel tasarımında kullanacağınız renkleri, görselleri ve sloganları hedef kitlenize hitap edecek şekilde tasarlamalısınız. Kadınlara yönelik bir ürün reklamında kullanacağınız renkler ve görseller ile erkekler ya da çocuklar için hazırlayacağınız bannerlardaki renkler ve görseller farklı olmalıdır.

Nasıl ki insanlar arasındaki ilişkilerde, hatta ebeveynler ve çocukları arasındaki iletişimde kuşak çatışmasından doğan farklılıklar olabiliyorsa, dijital pazarlama çalışmalarında da kuşaklara göre farklı davranışlar olabiliyor. Bu nedenle reklam görseli tasarımı yaparken, hedef kitlenizi analiz ederek en doğru iletişimi sağlamalısınız.

Kampanyaya En Uygun Sloganı Kullanın

Hedef kitlenizin dikkatini çekecek, kampanyanız ile ilgilenmesini sağlayabilecek bir diğer özellik de kullancağınız sloganlardır. Slogan seçimi yaparken, gerçek zamanlı pazarlama (reel time marketing) tekniğinden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Teknoloji ürünleri satan bir firmanız olduğunuzu varsayalım ve karne döneminde bir kampanya yapacaksınız, “En İyi Karne Hediyesi” gibi bir mesajla, o dönemde milyonlarca öğrenci ve velisinin odak noktası olan “karne” ya da “karne hediyesi” gibi kelimeler üzerinden kampanyanızın daha dikkat çekici ve akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Salt Stok Görsel Kullanımından Kaçının

Yapılan A/B testlerinde kullanıcıların ilk olarak görselleri algıladıkları daha sonra yazıları okudukları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle reklam banner’ı tasarlarken, görsel kullanarak hem hedef kitlenizin ilgisi çekebilir hem de tıklama oranlarının yüksek olması sağlayabilirsiniz. Banner çalışmalarınızda kullanacağınız göresellerin kaliteli olması ve telif hakkı açısından sıkıntı çıkartmaması için stok görseller kullanmalısınız. İnternette araştırma yaptığınızda bir çok stok görsel sitesi bulabilirsiniz.

Banner ya da mailing tasarımı yaparken, vermek istediğiniz mesaja ve kompozisyona uygun stok görseller kullanabilirsiniz. Ancak satın aldığınız stok görsellere mutlaka kendinizden bir şeyler katın. Aksi halde reklamınız, hedef kitleniz üzerinde çok az etki yaratabilir. Bu durumda tıklama ve geri dönüşüm oranı düşük kalabilir.

Markanıza Özel Bir Font Seçimi Yapın

Reklam çalışmalarındaki bütünlüğünü sağlamak için görsellerinizde kullanacağınız sabit bir font seçin. Seçeceğiniz yazı fontu, markanız ile bütünleşmelidir. Seçeceğiniz font, hedef kitlenizde bir marka algısı oluşturacak ve logonuzu görmese bile gördüğü reklam banner’ının markanıza ait olduğunu anlayacaktır.

İndirim, Fırsat, Kampanya, Son Gün Gibi İfadelere Yer Verin

Görsel tasarımı yaparken dikkate alınması gereken kriteler sadece ilgi çekme ya da marka algısı oluşturmak değildir. Aynı zamanda tıklama oranları ve geri dönüşümü en üst seviyede tutacak şekilde tasarım yapılmalıdır. Kullanıcılar tarafından, internetten alış veriş yapmanın en çekici ve faydalı yanı dakikalar içinde pek çok farklı web sitesi, ürün ve markayı inceleyebiliyor olmasıdır. Bu kadar çok altefnatif arasında kullanıcıların sizi tercih etmesi için onlara geçerli bir neden sunmanız gerekir. Bu geçerli teklif çoğu kullanıcı için indirimli ürün almak, fırsatları yakalamak ve kampanyalardan faydalanmaktır. Bunlar pazarlamanın en klişe ama asla vazgeçilmez kuralıdır.

Bu nedenle görsel tasarımı yaparken mutlaka bu sihirli kelimeleri kullanmalısınız.

Harekete Geçirici Butonlar ile Tıklama Oranlarını Arttırın

Sloganınızı verdiniz, ürününüz özelliklerini anlattınız, ne kadar indirim yaptığınızı söylediniz ve ürün/hizmetin şuanki fiyatını gösterdiniz, peki bitti mi? Elbetteki hayır. Kullanıcıları harekete geçirecek mesajlar vermelisiniz. “Hemen Al”, “Şimdi İncele”, “Detaylı Bilgi”, İndirimli Satın Al”, “Fırsatı Yakala” gibi mesajlar vererek, kullanıcıların reklam banner’ınıza ya da mailinize tıklamasını sağlayabilirsiniz.

A/B Testleri İle Hedef Kitlenizin Davranışları Ölçün

Kampanyalarınızın dönüşümünü arttırmak için hedef kitlenizin hangi renklere, mesajlara ya da sloganlara dikkat ettiğini anlamak ve bir sonraki kampanyalarınızda reklam görsellerinizi bu verilere göre tasarlamanız için A/B testi yapmanızı tavsiye ederim. Aynı kampanya ve hedef kitle için iki farklı görsel tasarımı yapabilirsiniz. A/B testi yaparken görselin birinde yeşil buton diğerinde turuncu buton kullanabilir, tıklama oranı yüksek olan buton rengini tespit ederek bir sonraki reklamlarınızda bu rengi kullanabilirsiniz. Ya da görselin bir tanesinde “indirim fırsatı” diğerinde “indirim kampanyası” gibi sloganlar kullanarak hedef kitlenizde bulunan kullanıcıların, “fırsat” kelimesine mi yoksa “kampanya” kelimesine mi daha fazla ilgli gösterdiğini tespit edebilirsiniz. Bu testleri, fiyatlar, indirim oranları, renkler ya da stok görseller için yapabilirsiniz.

Tüm bu kritelere ek olarak; özgün olmak, pazarlama çalışmalarınızı takip etmek, elde edeceğiniz verileri en iyi şekilde analiz ederek bir sonraki pazarlama çalışmalarınız için yeni yol haritaları belirlemeniz gerekir.

Pazarlama odaklı görsel tasarımlarında bu kriteleri göz önünde bulundurarak tıklama oranlarınızı arttırabilir, marka algınızı güçlendirebilir, hedef kitlenizi daha yakından tanıyabilir ve tüm bunların sonucunda satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Görseller için teşekkürler: Depositphotos

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.