PHP – Büyük veritabanı dosyalarını import etmek

bigdumpWeb sayfanızı başka bir servera taşırken veya bilgisayarınıza indirdiğiniz büyük boyutlu veritabanı yedeğinizi geri yüklemek istediğinizde phpMyadmin ve benzeri veritabanı yönetim scriptleri ile bu işlemi gerçekleştiremediğinizi görürsünüz. Zaten günümüz Türkiye koşullarında örneğin 50 MB’lık bir sql dosyasını web arayüzüyle upload etmeye çalışmak cehennem azabı gibi bir bekleme süresi ve nihayetinde oturum süresi dolması sebebiyle zaman aşımı hatalarına sebep olabilir. Bu sorunu Bigdump isimli ufak bir script aracılığıyla aşabilirsiniz.

Bigdump Kullanımı
Yedek sql dosyanızı (tar.gz gibi gzip ile sıkıştırılmışta olabilir) hostunuzda oluşturduğunuz yeni bir klasör içine ftp aracılığıyla yükleyin. Ardından tek bir php dosyasından oluşan bigdump scriptini sql dosyasının bulunduğu aynı dizine gönderin. Daha sonra yapmanız gereken tek şey scriptin içerisinden gerekli database bağlantı tanımlamalarını yapmak.

Scriptin içerisinden değiştirmeniz gereken bölümler şöyle:

1
2
3
4
5
// Database configuration
$db_server = 'localhost';
$db_name = '';
$db_username = '';
$db_password = '';


Sonrasında yapmanız gereken tek şey adres çubuğuna bigdump’un adresini yazarak scripti çalıştırmak, Bigdump veritabanını otomatik olarak algıladıktan sonra komutunuzla işleme başlayacak karşınıza aşağıdakine benzer bir progress ekranı çıkacak:

bigdump

Eğer herşey yolunda giderse kısa bir süre içerisinde sql dosyanızı import etmiş olacaksınız. Bu scripti 1.5 seneden uzun bir süredir kullanıyorum ve versiyon ismi hala beta olarak geçiyor bu açıdan sizi endişelendirmesin. Bigdump ile ilgili güncellemeleri ise http://www.ozerov.de/bigdump.php adresinden takip edebilirsiniz.

BigDump ver. 0.29b (beta) Download:
Egonomik üzerinden
Kendi sitesinden

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. tolgad dedi ki:

    İşime yaradı,teşekkürler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir