PHP – Veritabanı gerektirmeyen basit sayaç scripti

Veritabanı kullanmadan çoğul tıklamaları sayan çok basit bir sayaç scripti hazırlayacağız. Scriptimiz verilerini bir txt metin dosyasına kaydedecek.

Önce scripti kullanacağımız dizinde “data.txt” isimli boş bir metin dosyası oluşturuyoruz, bu işlemi ilk kullanımda hata almamak için yapıyoruz fakat eğer isterseniz script bunu sizin yerinize de yapabilir. Aynı dizine “sayac.php” veya benzer isimli bir php dosyası oluşturup içine aşağıdaki kodları yerleştiriyoruz:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
// Çoğul Sayaç
$data = fopen('data.txt', 'r');
$rakam = fread($data, filesize('data.txt'));
fclose($data);

$data = fopen('data.txt', 'w');
$artibir = $rakam+1;
fwrite($data, $artibir);
fclose($data);

echo "Bu sayfa $rakam kere görüntülendi.";


Yukarıdaki kodlar sayfa her değiştiğinde +1 artan bir veri döndürecektir, bu uygulamayı sayfalarınızın çoğul olarak kaç kere okunduğunu veya resimlerinizin kaç kere görüntülendiğini göstermek için kullanabilirsiniz. Eğer niyetiniz detaylı bir istatistik tutmaksa bunu sesion, cookie (çerez) ve veritabanı gibi öğeler kullanarak yapabilirsiniz, bununla ilgili bir scripti ilerleyen zamanlarda hazırlayacağız, biz şu anki scriptimizde veritabanı kulanmadan basit bir sayaç uygulamasının nasıl yapılabileceğinden bahsettik.

Scriptin çalışan örneği:
Basit PHP Sayaç

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  Teşekkürler

 2. Membs dedi ki:

  Merhabalar,

  Biraz eski bir paylaşımınız biliyorum ama başka bir kaynak bulamadığım için size sormak istedim. Burada anlattığınız sayaç olayını veritabanı ile nasıl yapabiliriz? Geliştirmekte olduğum bir ilan sitesi var. İlan sayfasında ilanın kaç kere görüntülendiğiyle ilgili bir bilgi vermek istiyorum. Burada anlattığınız olay ile ilan.php sayfasının sayısını vermiş oluyoruz, biliyorsunuz. Her ilan için ayrı birşey olması gerektiği için veritabanı ile bunu nasıl yapabiliriz? Detaylı bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

 3. Ali dedi ki:

  Teşekkürler çok iyi anlatmışsınız, sayacı şu an kullanıyorum fakat sadece bugünü hesaplaması için ne yapmalıyım?

 4. Erdemir dedi ki:

  Caner banada butona tıklayınca not defterindeki değeri bir arttırsın şeklinde lazım nasıl yapabilirim ?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir