Proxy ile yasaklanan sitelere erişmek ve kullanıcı gizliliği


Proxy sunucuları (vekil sunucular), internet kullanımınının özellikle ülkemiz için daha zevkli hale gelmesine yardımcı olan güzide kaynaklardır. Bu kavramı kabaca ulaşmak istediğiniz site (internet) ile sizin aranızda köprü vazifesi gören aracı bir oluşum olarak ifade edebiliriz, ayrıca “kazanamıyorsan hile yap!” cümlesi de her proxy sunucusu aracılığıyla yasaklı bir siteye erişim eylemim esnasında aklıma gelen bir oyun sitesi sloganıdır.

Evet proxy kullanımı bir yerde hile yapmaktır, cahil babanın “benim hakkımda kötü konuştukları için bir daha okula gitmeyeceksin” diye dövdüğü ufak çocuğun üst kat komşusu öğretmenden gizli gizli ders almasıdır. Sizden tek farkları yine sizin onlara verdiğiniz kontrolsüz güç olan cahil kimseler tarafından kafanıza çekiçle vurularak ne yapıp ne yapamayacağınız söylendiğinde en azından karşılık olarak kürdan batırıp rahatsızlık verebilme hakkınızdır. Proxy “I know kung fu (kung fu biliyorum)” cümlesinin vücut bulmuş halidir, proxyilk aşkım sevgilim liselim benim” dir…

Proxy Güvenilirliği

Fakat her liseli aşkın olduğu gibi proxy sunucuların da sakat yanları vardır, kullandığınız tüm şifrelerin bu sunucular üzerinden işlem gördüğünü ve siz daha hızlı sörf yapabilesiniz diye girdiğiniz sayfaların yine bu sunucular üzerinde cachelendiğini düşünecek olursak Yapı Kredi Bankası’nın internet şubesi “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” yazısıyla açılmaya başladığı gün (yakındır) banka hesabınızı kontrol etmek adına kendilerine pek güvenmemek gerekecektir. Hatta aslında gizliliğe fena halde takmış kimselerdenseniz (for eksempıl: ben) e-mail hesaplarınıza ve başına bir şey gelmesinden endişe ettiğiniz diğer kullanıcı adı/şifre gerektiren hesaplarınıza girerken de kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Kimlik Gizliliği

Proxy sunucuların anonymous, transparent, high anonymity gibi çeşitli gizlilik dereceleri vardır ve bu çeşitlilikler sunucuların kimlik bilgilerinizi ne ölçüde saklı tuttuğuyla alakalıdır. Yani siz Arabistan menşeili bir proxy aracılığıyla internete bağlandığınızda Arap amcalar bağlandığınız siteye “Merhaba ben bir proxy sunucuyum ve benim kanalımla sitenize bağlanan vatandaşın orijinal IP adresi şudur: 94.95.96.10 bi sakatlık olmasın” diyebilir, bununla birlikte eğer kullandığınız sunucu net alemi tarafından bilinen IP aralıklarına sahipse (kaşarlanmışsa) ve bağlanmaya çalıştığınız internet sitesi işinin ehliyse sizin bir bot olmadığınızdan ve sitede bulunma amacınızın proxy kanalıyla saldırı olmadığından emin olmak için güvenlik kodu girmenizi isteyebilir veya girişinizi direkt reddedebilir. Bu açıdan proxy sunucuyu hangi amaçla kullandığınız önemli, eğer niyetiniz sadece Youtube gibi engellenen sitelere erişmekse zaten kimlik gizliliğiyle ilgili bir endişeniz de olmaz.

Proxy Çeşitleri ve Kullanımı

Proxy.org sitesinden düzinelercesine ulaşabileceğiniz web arayüzlü proxy hizmetleri olduğu gibi tarayıcınıza ufak bir takım ayarlar yapıp direkt kullanabileceğiniz sunucular da vardır. Web arayüzlü olanların en büyük dezavantajı bir sitede dolaşmak istediğinizde sağa sola zirilyarlarca rahatsız edici reklam yerleştirmeleri ve nisbeten daha yavaş çalışmalarıdır (hedef siteye bağlanır, içeriği okur ve muhtemelen site içeriğini mıncıklayarak/değiştirerek döndürür) yani tarayıcınızın adres çubuğuna direkt adresi yazıp bağlanmak varken bu zahmeti çekmeye gerek yoktur.

Tarayıcılar ve Proxy Ayarları

Firefox için proxy kurulumu
Tarayıcı menüsünden “Araçlar -> Seçenekler -> Ağ -> Bağlantı -> Ayarlar” adımlarını takip edin, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır:

Firefox ile proxy kullanımı

Bu pencereden “Vekil sunucu ayarları” radiosuna tıklayıp “HTTP Vekil sunucusu:” ibaresinin karşısına kullanmak istediğiniz proxy sunucusunun IP adresini ve hemen sağındaki “Port” kısmına da sunucunun bağlantı kabul ettiği portu yazın. Opsiyonel olarak (mesela eğer tarayıcınız aracılığıyla bir ftp sunucuya bağlanıyorsanız) “Tüm iletişim kuralları için bu vekil sunucuyu kullan” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Opera için proxy kurulumu
Tarayıcı menüsünden “Araçlar – > Tercihler -> Gelişmiş -> Ağ -> Vekil sunucular” adımlarını takip edin, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır:

Opera ile proxy kullanımı

Açılan pencereden “HTTP” kısmına proxy IP adresini ve hemen yanındaki “Bağ. N.” kısmına da port numarasını girin. Yine opsiyonel olarak aşağıdaki HTTPS (güvenlik sertifikası içeren bağlantılar için) ve FTP kısımlarına da aynı IP adresi ve portu yazabilirsiniz.

Chrome ve Internet Explorer proxy kullanırken direkt bilgisayarınızın internet bağlantı ayarlarını değiştirdiği için bu tarayıcılarla proxy kullanımını şahsen önermiyorum. Dilerseniz konuyla ilgili farklı kaynakları araştırabilirsiniz.

Kendi kullandığım yabancı menşeili bazı hızlı proxy sunucuları:

91.200.132.1:8080 – Ukrayna
212.116.220.100:443 -Suudi Arabistan
67.175.178.18:8085 – ABD
173.24.29.125:8085 – ABD
216.48.80.14:3127 – Kanada
67.193.49.253:8085 – Kanada

Ben her ne kadar Arabistan ve Ukrayna sunucularını uzun süredir herhangi bir problem yaşamadan kullanıyor olsam da hiç bir proxy sunucusunun uzun süre hizmet gibi bir garantisi yoktur. Bu sunucuların listesi bazı siteler tarafından sürekli güncellenerek yayınlanır fakat söz konusu siteler belirli bir kullanıcı potansiyeline ulaştıktan sonra kaliteli proxy sunucuların listesini dandik olanlardan ayırıp parayla satmaya başlarlar bu açıdan niyetiniz güncel proxy sunucularına ulaşmak ise yapmanız greken şey Google’a “free proxy list” gibi bir ibareyle başvurmaktır.

Son olarak hangi ülkenin proxy sunucusunu kullanıyorsanız bir yerde o ülkenin internet ile ilgili yasalarına tabi olduğunuzu unutmamak gerekir. Yani Çin menşeili bir sunucu ile internette geziniyorsanız normalde erişebildiğiniz bir sitenin Çin Hükumeti tarafından yasaklanmış olması ve sizin de o siteye erişememeniz gayet olasıdır (mesela thepiratebay.org isimli güzide torrent kaynağına erişim bir çok ülkede engellenmiştir)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorum

 1. SARIKUZU dedi ki:

  SİTENİZİ ÇOK BEĞENDİM SÜPER
  ELLERİNİZE SAĞLIK

 2. oner dedi ki:

  proxyler çalışmıyor..

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Baya eskimişler, çalışmamaları normal.

  Otomatik vekil sunucusu olarak http://go.navige.com/ kullanabilirsiniz son zamanlarda oldukça popüler oldu (güvenlik garanti değil tabi).

 4. Gökhan dedi ki:

  http://anti-limit.tk/ bu aralar bu da popüler :)

 5. Bilgi Sayar dedi ki:

  Bilgisayarınıza hiçbir program yüklemeden veya bağlantı ayarlarınızı değistirmeden, size verilecek kullanıcı adı ve şifrenizle Sanal Internet Cafe bilgisayarlarına bağlanıp birebir masa üstü görünümüyle bilgisayarlarımızdan ve yüklü olan programlardan yararlanabilirsiniz.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.