Punk Kültürü


Kültür başlı başına karmaşık bir kavram iken, oluşan alt kültürlerin kendi içlerinde tutarlı ve kesin çizgilere sahip olması sizce de garip değil mi? Alt kültürler, kendi içlerinde oluşturdukları kesin çizgiler ile sınırları çizerken, kalıcılıkları ile aslında başlı başına genel kültürü zorlayıcı etkilere sahiptirler. Punk, 1970’li yıllarda ortaya çıkmış bir alt kültürdür. İçinde barındırdığı sınırları ve kesin çizgileri ile fazlasıyla belirgin, hala ruhunu yaşatmakta olan bir kültür…

Müzik sadece nota ve aletlerden oluşan bir kavram değildir. Müzik, beraberinde kocaman bir kültürü meydana getirir. Belli başlı müzikleri dinleyen pek çok insan, o müziğin üretim ve var oluş sürecini oluşturur. Müzik ile kültür birbirini beslerken bir takım yeni akımların da oluşmasına yardımcı olur. Punk da bunlardan biridir. Heavy Metal müziğe ve kültürüne karşı bir hareket olarak başlayan Punk müzik, beraberinde getirdiği kültür ile günümüzde hala asi görüntüsü ile hafızalarda yer etmiştir. Müzik ile başlayan bu akım günlük hayata kolayca yayılmış, belli başlı moda ikonları yaratmış ve edebiyatı ile şaşırtmıştır.

Punk kültürü toplumsal bir çok genel algıya karşı gelmiş olsa da, zamanla kendi yarattığı giyim tarzı ile çoktan moda haline gelmişti. Kullanılan deri ağırlıklı kıyafetler, zincirler ve alışılmışın dışında renklerle, boyalı dikili saçlarla hem aykırı hem de modern dünyanın içinde kendisine özel bir yer edinmişti. Moda, her daim değişim gösterirken Punk kültürünün kullandığı ikonlar kalıcıydı. Tıpkı deri bileklikler gibi. Siyah, kırmızı bileklikler, kolyeler, metal küpeler, yüzükler ve daha bir çok deri aksesuar ile Punk ruhu hala varlığını devam ettiriyor.

Bu bir reklamdır

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir