Rachid Taha – Ya Rayah

Hani Sezen Aksu ablamız Giderim isimli parçasında diyor ya “Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir” diye, heh işte bana göre de içinde oryantal ezgiler bulunmayan şarkılar için aynı şey geçerli. Hoşuma giden tüm şarkıları dinlerim, Klasik müzikten Türkülere, Hiphop’tan Blues’a hiçbir tarzı ayırt etmem ancak örneğin bir Rihanna şarkısı her ne kadar kulağıma hoş gelse de “Ben albüm sattırmak için yapılmış sezonluk, ticari bir şarkıyım” diye bağırır. İçinde ruh yoktur yani. Oysa bizim “arajman” kılıfıyla yedi düvelden ezgi araklayan sanatçılarımızın Yunanistan’dan, balkanlardan fırsat kaldıkça uğradıkları Doğu medeniyetlerinde üretilen şarkılar bambaşkadır, candır onlar. Hikayeleri vardır, bir şeyler anlatırlar ve ezgileriyle alıp uzaklara götürürler insanı.

Bu arada arajman konusunu abarttığımı düşünmeyin sakın. Biz her fırsatta köklü kültürümüzle övünürüz ancak esasen bir çok sanat dalında olduğu gibi müzikte de üretmekten çok taklit etmeyi, en iyi ihtimalle “esinlenmeyi” becerebiliyoruz. Sevdiğimiz, saydığımız sanatçıların çok büyük bir kısmı esasen profesyonel arakçıdır ve hayatımızda yer eden parçaları da hep devşirilmiş ezgilerden oluşur. Sezen Aksu’nun 100 bestesinden 90’ı aranjedir mesela. Zalim bile Azerbaycan ezgisidir. Sonra Tarkan’ın Gül Döktüm Yollarına şarkısı esasen İsrail’in milli bir ezgisinden uyarlanmıştır. Bu olayı o kadar çok seviyoruz ki Memleketim (Bir başkadır benim memleketim) gibi bir parçaya bile beste yapmaya üşenip Fransa’dan mı İtalya’dan mı ne araklamışız. Fenerbahçe Marşı ve hatta 10. Yıl Marşı marşı bile “aranje” yani. Oha lan, böyle tek tek sayınca ne pis bir tablo çıktı ortaya.

Neyse boşverin bunları, güne güzel bir şarkıyla başlayın diye sabahın köründe paylaştığım bu şahane şarkıya verin kendinizi. Evde, ofiste, yolda, her neredeyseniz mutlu ve huzurlu bir gün geçirmenizi diliyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Dyler dedi ki:

    Zaman ne çabuk geçiyor bu şarkı moda olduğunda askerden yeni gelmiştim. O günlere döndüm tekrar….

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir