Radikal’in İstiklal Marşı hakkındaki provakasyon niteliğindeki haberi

Haberin aslı şu şekilde: Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile İstiklal Marşı’nın modern enstrümanlar ve ses teknikleri kullanılarak yeni bir kaydı yapılıyor ve bu kayıt İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir CD eşliğinde gönderiliyor. Radikal ise bu haberi marşın komple değiştiği şeklinde veriyor, dahası habere yeni düzenleme ile uzaktan yakından alakası bulunmayan, mehter marşına benzer bir kayıt ekleyerek resmen provakasyona zemin hazırlıyor. Söz konusu habere şuradan, habere eklenen hatalı marş kaydına ise şuradan ulaşabilirsiniz. (Ekran kaydı: http://screenr.com/sszH)

Konunun basit bir editörel hatadan ibaret olduğuna inanmak istiyorum ancak okurların yorum yaparak kaydın hatalı olduğu belirtmelerine rağmen Radikal’in hatasını telafi etmek adına herhangi bir aksiyon almamış olması bu işin altında iyi niyet yatıyor olabileceğine inanmayı zorlaştırıyor.

An itibariyle bir çok sosyal medya ortamında bu haberin kaynak gösterildiği tartışmalar sürüyor. Konumu itibariyle çok daha titiz, hassas habercilik yapması gereken Radikal’den mümkün olan en kısa sürede konu ile ilgili bir açıklama bekliyoruz.

İçerik önerisinde bulunan Alperen Yıldırım’a teşekkürler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Ahmet dedi ki:

  Haberin aslı:
  http://video.cnnturk.com/2013/haber/10/18/iste-yenilenen-istiklal-marsi

 2. Usluer dedi ki:

  Tam bir şerefsiz abi bunlar ya. Yeni İstiklal Marşı diye koydukları marş 2011 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı olması sebebiyle Ramazan Uçar tarafından mehter formunda bestelenen marş. İstiklal Marşı Özgürlük Bestesi olarak geçiyor.

 3. selim dedi ki:

  istiklal marşı tamamen değiştirilse ne olur? halk ayaklanır mı sizce bence hayır hiçbirşey olmaz. Ayrıca andımızda faşistlik varsa istiklal marşı da değiştiriledebilir son kıtasına bakalım

  Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl.
  Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
  Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!

  bu ülkede sadece müslümanlar yaşamıyor ırkçılık yapmak bize yakışmaz gibi saçmalıklarla andımızı kaldıran zihniyetin istiklal marşında da değişiklik yapmasını beklerim

 4. selim dedi ki:

  bitiremezsiniz.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir