Reklamlarda giysiler neden çok güzel görünür?


İşte bu yüzden. İşini hakkıyla yapanları tenzih ederim ancak günümüzde iyi reklamcı demek insanları en iyi kandırabilen kişi demek. Bize aleni bir şekilde yalan söylüyorlar, gözümüzü boyuyorlar, hiç var olmayan şeyleri gerçekmiş gibi gösteriyorlar ve işin ilginç tarafı biz bu durumdan şikayetçi görünmüyoruz. Sanki olan biten her şeyi kabullenmiş gibiyiz.

Çevremdekiler bana bazı konularda takıntılı olduğumu söylüyorlar ama olay esasen takıntılı olmamla değil, “beyaz yalanlara” tahammülsüz olmamla alakalı. Eğer bir e-ticaret sitesi pazarladığı ürünün sayfasına “Aynı gün kargo” yazıyorsa bunu gerçekten o ürünü aynı gün kargoya vereceği için yapmalı. Şu anda %90’ı bunu müşteri algısını yanıltmak, ürünün ve firmanın tercih süresini kısaltmak için yapıyor.

Dört bir tarafımız bu tür algı oyunlarıyla dolu. Pizzaları, burgerleri ve peynirleri resimlerine, reklam filmlerine bakarak tercih ediyoruz. Oysa hepsi stüdyo ortamlarında plastik sebzeler, köfte görünümlü inorganiz materyaller kullanılarak hazırlanan tamamen abartı ve aldatmaya dayalı kurgular. Nar gibi kızarmış algısı uyansın diye piliçlerin üzerlerine vernik sürüyorlar, sütlere, ayranlara daha yoğun görünmeleri için tutkal karıştırıyorlar. Biz ise öyle ilginç bir zombilik halindeyiz ki, marketten aldığımız ürünlerle reklamlarda gördüklerimizin aralarında uçurumlar olmasını yadırgamıyor, sorgulamıyor ve hatta “onlar reklam canım” diyerek kabulleniyoruz.

Ne bileyim tüm bunlar bir tek bana yanlış gelmiyordur herhalde.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

4 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir