Rinoplasti nedir? Rinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüz dünyasında burun yapısından memnun olmayan bireylerde özgüven eksikliği başta olmak üzere envaiçeşit psikolojik rahatsızlıklar gözlemleniyor. Rinoplasti ise bu tür bireyler için vazgeçilmez bir kurtuluş yolu.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, yani yaygın olarak bilinen şekliyle burun estetiği ameliyatı, gerek Türkiye’de gerekse dünyanın geri kalanında saç ekimi ve lazer epilasyon tedavisi ile birlikte en çok başvurulan estetik operasyonlarının başında gelmektedir. Rinoplasti sayesinde burun yapınızın şeklini istediğiniz biçimde değiştirebilir; veya uzman eller aracılığı ile burun yapınızı tamamen yüz yapınız için ideal olan şekilde tasarlayabilirsiniz. Son dönemde burun yapısından memnun olmayan bireyler, rinoplasti ameliyatı hakkında araştırma yapıyor.

Rinoplasti ameliyatının nasıl olduğu, rinoplasti ameliyatı sonrasında ne gibi gerçeklerle yüzleşileceği gibi kayda değer bilgilerden haberdar olmak isteyen herkes, daha önce burun estetiği yaptırmış bireylerin tecrübelerinden istifade etmek istiyor. Nitekim, tecrübenin satın alınamayacağı gibi bir gerçek olduğundan hepimiz haberdarız. Siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız bu içerikte rinoplasti fiyatları 2020, rinoplasti sonrası, rinoplasti sonrası ödem ve rinoplasti ameliyatı gibi birçok konuyu detaylı bir şekilde irdeledik.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti yaptırmaya karar veren bireyler ilçelerinde bulunan veya yaşadığı şehirde bulunan veya başka bir şehirde bulunan hastane ve estetik kliniklerine giderek burnu ile ilgili şikayetini dile getirir. Şu ana kadar hastane ve estetik kliniklerine bu yönde yapılan başvuruların temelini oluşturan şikayetler; burun kemeri, kırık burun kemiği, burun yapısının yüze oranla bir hayli büyük olması, burun asimetriği bozukluğu ve yamuk burun şeklindedir. Bütün bu şikayetler alanında uzman hekimler tarafından dinlendikten sonra kişiye en uygun görünen tedavi yöntemi tercih edilir ve bu tedavinin nasıl işleyeceğine dair birtakım bilgilendirmeler doğrudan hastaya yapılır. Ardından hastanın ameliyat gününe kadar uygulaması gereken programdan bahsedilir.

En son, eğer hasta özel bir estetik kliniğine başvurmuşsa rinoplasti ameliyatı fiyatları 2020 listesi paylaşılır. Eğer hasta devlet hastanelerine başvurmuşsa, buradaki sistem özel estetik kliniklerine göre daha farklı bir şekilde seyreder. En nihayetinde rinoplasti burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen bireylerin ameliyatını kulak burun boğaz hekimleri veya plastik cerrahi uzmanları üstlenir. Günümüzde açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatı başta olmak üzere iki farklı ameliyat yöntemi bulunmaktadır.

Rinoplasti Açık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık burun estetiğinin yapılması için son derece titiz bir şekilde davranmak gerektiğine dair uzman görüşleri büyük önem arz eder. Burun yapısı büyük veya orantısız olan veya burun yapısında büyük değişiklikler yaptırmak isteyen her bireyde açık burun ameliyatı yöntemine başvurulmaz. Rinoplasti açık burun ameliyatı yapılırken hastanın burnuna kesiler atılır ve cerrahın görüş alanı bir hayli genişletilir. Geniş bir görüş alanına sahip olan cerrahi ekip burun estetiği ameliyatını daha rahat bir şekilde sürdürebilir. Ancak açık burun ameliyatı tam anlamıyla olumlu bir ameliyat yöntemi olarak sayılamaz. Açık burun ameliyatı sonrası yüzde morarmalar, şişlik ve ödem gibi durumlar meydana gelebilir.

Karşılaşılması bir hayli normal olan bu gibi durumları en hafif sıyrıklarla atlatabilmeniz için doktorunuzun tavsiyelerini pür dikkat uygulamanız gerekmektedir. Örneğin, rinoplasti sonrası sigara kullanımına ilişkin yetkili personellerin neredeyse tamamı iyileşme süreci boyunca sigara kullanılmamasını tavsiye ediyor. Son olarak, açık burun ameliyatı yapılabilmesi için mevcut burun yapınızda ciddi değişim yapılabilmesi gerektiğini söylemekte fayda var.

Rinoplasti Kapalı Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Eğer açık burun ameliyatında olduğu gibi mevcut burun yapınızda ciddi bir değişim yaşanmasını istemiyorsanız veya düzeltilmesi gereken alan için burnunuz üstünden kesiler atılmasına gerek yoksa kapalı burun ameliyatı tercih edilir. Kapalı burun ameliyatı sırasında atılacak bütün kesiler burun içerisinden atıldığı için cerrahi ekibe veya plastik cerrahına görece daha az bir görüş alanı sağlanılır. Dar görüş alanında çalışan plastik cerrahı veya kulak burun boğaz uzmanı, burun yapısını yüz hattına uyumlu hale getirdikten sonra işlemler tamamlanmış olur. Kapalı burun ameliyatının açık burun ameliyatına göre daha çabuk iyileşme gösterdiğini ve yüzde meydana gelen morarmaların, şişlerin ve ödem gibi durumların daha az yaşandığı birçok kez gözlemlenmiştir. Unutmadan, eğer burun yapınızda pek fazla değişiklik yapılmasını istemiyorsanız; küçük değişikliklerle bu işin hallolacağını hem siz hem de doktorunuz belirtiyorsa kapalı burun ameliyatına başvurulur. Kapalı burun ameliyatı, açık burun ameliyatına göre daha sancısız geçer.

Rinoplasti Fiyatları 2020

Burun ameliyatında karar kılan bireylerin rinoplasti fiyatları 2020 listesini merak etmesi bir hayli normaldir. Burun ameliyatı fiyatları belirlenirken izlenilmesi gereken birtakım yollar bulunuyor. İlk önce kişinin yüz yapısı ve burun yapısı incelenilir. Burun yapısının yüz yapısına göre orantısı hesaplanılır. Yapılacak işlemin açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı olduğu kararlaştırılır. Son karar verilmeden önce bu işlemin hangi anestezi yöntemi ile yapılacağı ve rinoplasti sonrası kontroller hesaba katılır. En son rinoplasti fiyatları 2020 belirlenilir. Bütün bu işlemin ardından bütçenize en uygun görünen işletme ile irtibata geçip tedavi işlemlerine direkt başlayabilirsiniz.

Kaynak: EstetikPedia

Photos by Shiny Diamond, Anna Shvets on Pexels

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir