Safari’yi iPhone tarayıcı emulatörü olarak kullanın


iPhone’a özel bir tasarımın testleri için güzel bir emulatör ararken Safari’nin bu özelliğini keşfettim. Aslında yaptığı şey tam anlamıyla iPhone tarayıcısını emule etmek değil, sunucuya anons edilen User Agent bilgisini değiştirerek kendisini iPhone gibi tanıtmak.

Bankaların internet şubelerini kandırarak EFT / Havale masraflarından yırtmanıza olanak sağlamak gibi ekstra güzellikleri olan bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Safari menüsünden Edit > Preferences > Advanced yolunu izlemeniz ve ardından “Show Develop menu in menu bar” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Bu işlemden sonra menü barda “Develop” ifadesinin belirdiğini göreceksiniz. Bundan sonra Develop > User Agent yolunu izleyerek Safari’nin bir çok farklı tarayıcıyı taklit etmesini sağlayabilir, egonomik.com gibi bir çok sitenin mobil versiyonunu bu vesileyle görüntüleyebilirsiniz. Buradaki tek problem User Agent seçme işlemini her tab için tekrarlamak zorunda olmanız.

Evet, bir Windows kullanıcısı olarak bu adımda Safari’nin tasarım test etmek için kullanılan alelade bir araçtan daha fazlası olduğunu, bir çok işletim sistemi ve tarayıcıyı taklit edebilen, yarı gelişmiş developer özellikleri ile gayet iş görebilecek bir tarayıcı olduğunu öğreneceksiniz.

Daha sonra dilerseniz Ctrl+Alt+ı tuş kombinasyonunu kullanarak Chrome’dan aşina olduğunuz Web Inspector’ün açılmasını sağlayabilir, “noluyo la?” diye şaşkınlığınızı dile getirebilirsiniz. Ben dile getirdim, memnunum.

Konuyla alakasız bir not düşecek olursak, Opera’nın Dragonfly‘ı olsun, Firefox’un meşhur Firebug‘u olsun ve hatta inanmayacaksınız ama kendini her zaman standartların dışında tutan IE’nin o adını bilmediğim geliştirici aracı olsun, hepsi F12 tuşu ile açılırken, Safari’nin Ctrl+Alt+ı gibi zor bir kombinasyonu tercih etmiş olması bence Apple’ın cinsliğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

4 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir