Sallanmayan ev istiyorum!


Anasını sattığımın evi sallanıyor abi. Öyle böyle değil ama löngür löngür sallanıyor. Bugün sabah deprem oluyor diye fırladım yataktan, meğer yüz metre ilerdeki sokak düzenleme çalışması yüzündenmiş. Adam kepçeyi yere vurdukça benim yatak bir o yana bir bu yana hopluyordu. Sadece o da değil üstelik, evin önündeki yoldan orta halli bir kamyon geçmeye görsün, bina hemen kendini titreşime alıyor. Hayır müteahhit yapmış olsa anlarım, harcında çimento yerine jelibon falan kullanmıştır derim ama binayı bizzat ev sahibi kendisi dikmiş. İnsan ucuza gelsin diye çoluk çocuğunu oturtacağı bir evi bu kadar dandik yapar mı ya.

Gerçi “Ömer amca bak doğramaların arası kolum kadar açık, buralardan içeri çok pis soğuk giriyor” dediğimde “eve oksijen girmesi iyidir, ne güzel havalanıyor işte” deyişini hatırlıyorum da… Yok abi yok benim bir an önce bu evden kaçmam lazım.

Bana İzmit’te şöyle eli ayağı düzgün, mümkünse sallanmayan bir binada kiralık ev lazım dostlar. Zaten depremzedeyim, yıllar geçmiş o korkuyu üzerimden atamamışım, neden günbegün ecel terleri döktüğüm bir eve her ay düzenli olarak 500 TL ödeyeyim Allah aşkına?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 Yorum

 1. Çağatay AYYILDIZ dedi ki:

  Aynı durum bende de var be Canerim. Yalova’nın en işlek caddelerinden birisi Fatih’te oturuyorum. Apartman yaklaşık 30 yıllık, nasıl sallanıyor bir bilsen. Geçtiğimiz gün apartmanın bahçesine kepçe sokmuşlar, sabahın 8’inde çalar saat gibi adamlar.

  Madem ki böyle bir konu açtın, bende belirtmek isterim, Yalova’da ev aramaktayım! :) Börtü böceği olmayan, ev sahibinin aklı başı yerinde, olabildiğince güvenli, pencereleri olabildiğince ses yalıtımlı ayrıca kaybolmayan sakız istiyorum!

  Ciddiyim. Gülmüyorum ben! :)

 2. Muhammet dedi ki:

  Gerçekten deprem olsa fark etmeyeceksin Caner :D

 3. Atakan dedi ki:

  Geçmiş olsun Caner abi, aman yalancı çoban hikayesine dönmesinde.. :)

 4. yusuf dedi ki:

  2007 ve sonrasında yapılmış binalar son deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmış olması gerekiyor. Buna dikkat edebilirsiniz. Sizinle karpuz seçer gibi ev seçmeye gelirdim; ama fabrika yapmakla meşgulüz :D İzmit civarlarındayım ve bir şeyler duyarsam haber veririm.

  Arslanbey tarafı aslında sizin oraya uzak sayılmaz. Arabaların sürekliliği nasıl bilmiyorum; ama adını bilmediğim eli yüzü düzgün siteler topluluğu var orada. Arslanbey’e varmadan. Doğa ile iç içe. Arslanbey arabaları ile merkeze gelebilirsiniz. Sivrisineklerle etkili mücadele kursuna falan da gittiniz mi tadından yenmez.

 5. delileo dedi ki:

  Yalnız hocam japonların depreme dayanıklı evleri de hususiyetle sallanıyor. Sallanarak depremin enerjisini şeyediyormuş… tam da bilmediğim konular; ama öyle sallanan evler için daha dayanıklı derler yani.

 6. yusuf dedi ki:

  Evler durduk yere sallanmazlar @delileo Aslında sallanırlar; fakat bu insanların farkedemeyeceği düzeydedir. Yoksa insanlar huzursuz olurlar. Bu öyle düzeylere ulaşabilir ki evdekiler midelerinin bulandığını, başlarının döndüğünü söylerler. Bu mühendisliki bir hatadır. Ayrıca bulunduğu zeminin de bu şekilde bir tabi periyotu vardır. Zeminde yerinde durmuyor anlayacağınız :)

  Dediğiniz husus ise süneklikle alakalıdır. Yapıları sünekliliği yüksek tasarlayarak, gelecek kuvvetlerin bir kısmı da yer değişmelerle yutulur. Tabi bu deplasmanların da sınırları vardır. Yoksa yine tehlikeli durumlar arz edebilir.

 7. ahmettatar dedi ki:

  Caner öyle bir başlık atmışsın ki Morgan Freeman ile Brad Pitt ‘in başrolde oynadıkları SEVEN adlı filmde Brad Pitt ve eşi tam tren yolunun yanında bir eve taşınmışlar her tren geçtiğinde masayı tutuyorlardı bir de emlekçının kulaklarını çınlatıyorlardı.. Ya öyle bir evde otursaydın..?? Wanted filminde de benzer bir ambians vardı düşünsene gürültüyü, sarsıntıyı.. bence biraz sabırlı ol inşaat çalışması biter kısa süre sonra..

 8. Uğur Sağlam dedi ki:

  Aynı Benim Evim (: Bir Kamyon Geçse oo Ev Gitti :D

 9. metro dedi ki:

  bizde üst katta ki veletler oynarken sallanıyor herhangi bir araç geçmeden insan ürküyor

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.