Sanat yaptım ben


Evet yaptım, hem de öyle fotoşopla, paintşopla felan değil, kardeşimin dokanmatik telefonundaki abidik çizim programıyla. Yahu meğer nasıl da sanata açmışım, çağlamayı bekliyormuşum mübarek. Sanki telefonun bilmem kaç inçlik ekranı tual, o kürdan gibi dokanma zımbırtısı fırça, ben de pikassoymuşum gibi çizdim de çizdim, o küçücük pikseller arasında resmen kendimi kaybettim… Netice olarak ortaya yukarıdaki şey çıktı (eserimin adı “Şey” bu arada, “thing” hesabı).

Resme bakaraktan “bu ne lan?” diyebilirsiniz, demeyin. Her sanatçı gibi benim de eserime yüklediğim çok derin manalar var. Ne bileyim gözlerin öyle derin bakıyor (veya bakmıyor) olması, boyundaki kesiklik efekti, çenenin yamukluğu felan hep çok acaip, algı üstü olayları temsil ediyor. Yorumlayabilmek için resim okumayı bilmek lazım azizim, önyargılı olmayın lütfen.

İşin özüne gelecek olursak; bendeniz çöp adam bile çizemem dostlar. Laf olsun diye söylemiyorum valla çizemem, mutlaka kafası felan yamuk olur. Geçenlerde kardeşimin telefonuyla oynarken (ki son zamanlarda yatmadan önce yapmaktan en çok hoşlandığım şey bu oldu) süperize bir program keşfettim, ismi “magic painter” gibi bir şey. Herifler öyle şahane bir program yapmışlar ki, o dokundurgaç zımbırtısını ekrana değdirmek yetiyor, resim harbiden sihirli bir şekilde ekranda kendi kendine oluşuyor. Bunca yıldır grafik programlarını mıncıklarım PC platformu için yapılmış buna benzer bir program daha görmedim. Siz yukarıdaki hilkat garibesine bakmayın, her ne kadar sanattan anlıyor geçincen şu entel kesime “10 kaplan gücünde sanat eseri” şeklinde yutturulacak potansiyele sahip olsa da, ben ciddi ciddi temiz yüzlü bir herif çizmeye çalışıyordum.

Şayet resim çizmekten hoşlanıyorsanız ve yakınlarınızda bir yerde dokunmatik bir telefon varsa mutlaka gidip magic painter (symbian) programını bulun. Ben resimden hiç anlamayan halimle bu kadar keyif aldıysam eminim siz çok hoşlanacaksınızdır. Ayrıca ufak bir deneyin parçası olmak isterseniz yukarıdaki resmi bu sanat mevzularına yatkın geçinen bir tanıdığınıza “nasıl abi, herif çok pesimist yaklaşmış dimi?” türü cümlelerle gösterin, eğer hiç yoktan binbir mana yükleyip resim hakkında bir araba dolusu kelam etmezse ben de sanat hayatıma şu gün son veririm.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Suat dedi ki:

  Böyle şeyleri yayınlarken +18 diye belirtirsen ve yazının devamında gösterirsen sevinirim. Öyle ki gecenin şu yarısında saat 02:20’yi gösterirken çokta sanat eseri gibi görünmüyor. Daha çok gulyabani gibi :)

 2. umit dedi ki:

  Buram buram sanat kokuyor… Adamın yüzü mü, arkasında sakladığı gerçek dışı imgeler mi beni daha çok etkiliyor bilemedim… Bu karmaşık duygular içerisinde sanatın akışına bırakıyoruz kendimizi, her birimiz başka alemlere uçuyoruz sanki, eser başımızı döndürüyur…

 3. mehmet dedi ki:

  vayy sanata da başladık gerçekten güzel olmuş sanki kağıt üzerinde yapılmış gibi

 4. Selim Emre dedi ki:

  Bir Su Aygırı, Birde Orangutan Gördüm. :O

 5. muhammet dedi ki:

  bu arada o programın adı “Magic Brush” !! :D

 6. Gökhan dedi ki:

  Resim insanı yutuyor düşündükçe baktıkça bir tuhaf geliyor sanki arkadasında insan ile hayvan karışımı bir yüzü varmış gibi geldi bana.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir