Sanat zehirlenmesi yaşadım: Tree of Life (2011)


Bugün biraz kendime zaman ayırmak istedim. Her zaman yaptığım gibi gözümü açar açmaz bilgisayarın başına oturmak yerine şöyle güzel bir film izleyip kafa dağıtayım dedim. Elimin altındaki filmlere baktım, Brad Pitt ve Sean Penn’in oynadığı Tree of Life‘a (Hayat Ağacı) karar verdim. Film hakkında önceden bazı olumsuz yorumlar okumuştum fakat işin aslı bu iki adamın aynı anda kötü bir filmde oynayabileceklerine ihtimal vermemiştim. Neticede Matrix’e bile kötü diyenler vardı. Neyse sözü daha fazla uzatmadan filmi karalamaya geçmek istiyorum, daha fazla dayanamayacağım.

Filmi izledim, izledim, izledim ve izledim. Bir yerden sonra hiç bitmeyecekmiş gibi gelmeye başladı fakat sırf bu satırları yazacağım anın umuduyla, acım ne kadar büyük olursa olsun dayandım ve sonunu getirdim. Sonuç: Nefret doluyum. Kendimi aldatılmış, kandırılmış, çöp poşeti gibi kenara fırlatılmış hissediyorum. Eğer bu filmi sinemada seyretseydim 20 veya en geç 30. dakikada salonu terkedip, gişe görevlisinin yakasına yapışıp paramı geri istediğimi söylerdim. Vallahi de billahi de aynen böyle yapardım.

İçim dışım sanat oldu, kalan ömrümde muhtemelen “sanat” kelimesinden nefret edeceğim ve bunun tek sorumlusu bu film. Başlarda aklımdan “bu filmin kötü olduğunu söylemek benim harcım değil zira zaten sanat filmlerinden pek hazzeden biri değilim” gibi cümleler geçiyordu fakat ilk yarıdan sonra o kadar büyük bir ızdırapla doldum ki yapımda ve yayında emeği geçen herkese ağız dolusu küfürler etmek istiyorum.

Terrence Malick (yönetmen) muhtemelen yapımcı bir arkadaşına gidip “Hacı sanat manyağı bi film yapalım, hani şu sanattan anlamamasına rağmen anlıyormuş gibi yapıp birbirlerine ‘çok derin manalar taşıyor, yönetmen burda şunu anlatmak istemiş’ diyen güruhu hedef alırız. Sağolsunlar ‘kral çıplak’ diyenlere de gerizekalı muamelesi yapıyorlar. Sağlam para kaldırırız ne dersin?” demiş ve ortaya bu film çıkmış. Imdb’de o puanları verenlerin hepsinin mouse parmakları kireçlenir İnşallah.

Arkadaşlar bakın uyarıyorum; eğer olur da eş dost bir araya gelip şöyle güzel bir film izlemek isterseniz sakın ola bu film hakkında konuşmayın bile. Yahu kafa dağıtmak için ağız tadıyla bir film izleyeyim dedim baştan ayağa stres doldum, sinirlerim bozuldu ya.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorum

 1. remre dedi ki:

  Sen git birde 72.koğuş mudur nedir… Yavuz Bingöl’ün filmi onu seyret de gör sanat neymiş… Cumartesi geceleri sanatla nasıl hiç edilirmiş ben yaşadım.. Acımız büyük… 

 2. Qwert dedi ki:

  Sen yine iyi dayanmışsın Caner kardeşim. Ben ilk 15dk dan sonra kapattım. Bu ızdıraba yürek dayanmazdı. :D

 3. A. Tahir İnce dedi ki:

  Mazoşist ruhlarınıza hitaben “3 maymun” unu denemenizi isterim… Hayattan keyif almaya başlayıp  bir şeylerin ters gittiğini düşündüğünüz zaman acilen sanat filmi izlemeli ve kendimize çeki düzen vermeliyiz…

 4. filmlerbizden dedi ki:

  mazoşizm falan değilde bi arkadaş doğru demiş.. bizim sanatçılar sanat zehirlenmesi yaşamıyor mu yani? yılmaz güney filmleri izleyin bakalım biraz… sadece yabancı filmlerle olmaz…

 5. TuğrulBey dedi ki:

  Fena filmdi gerçekten. Bitirebildiğime şaşıyorum.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir