Sanat zehirlenmesi yaşadım: Tree of Life (2011)


Bugün biraz kendime zaman ayırmak istedim. Her zaman yaptığım gibi gözümü açar açmaz bilgisayarın başına oturmak yerine şöyle güzel bir film izleyip kafa dağıtayım dedim. Elimin altındaki filmlere baktım, Brad Pitt ve Sean Penn’in oynadığı Tree of Life‘a (Hayat Ağacı) karar verdim. Film hakkında önceden bazı olumsuz yorumlar okumuştum fakat işin aslı bu iki adamın aynı anda kötü bir filmde oynayabileceklerine ihtimal vermemiştim. Neticede Matrix’e bile kötü diyenler vardı. Neyse sözü daha fazla uzatmadan filmi karalamaya geçmek istiyorum, daha fazla dayanamayacağım.

Filmi izledim, izledim, izledim ve izledim. Bir yerden sonra hiç bitmeyecekmiş gibi gelmeye başladı fakat sırf bu satırları yazacağım anın umuduyla, acım ne kadar büyük olursa olsun dayandım ve sonunu getirdim. Sonuç: Nefret doluyum. Kendimi aldatılmış, kandırılmış, çöp poşeti gibi kenara fırlatılmış hissediyorum. Eğer bu filmi sinemada seyretseydim 20 veya en geç 30. dakikada salonu terkedip, gişe görevlisinin yakasına yapışıp paramı geri istediğimi söylerdim. Vallahi de billahi de aynen böyle yapardım.

İçim dışım sanat oldu, kalan ömrümde muhtemelen “sanat” kelimesinden nefret edeceğim ve bunun tek sorumlusu bu film. Başlarda aklımdan “bu filmin kötü olduğunu söylemek benim harcım değil zira zaten sanat filmlerinden pek hazzeden biri değilim” gibi cümleler geçiyordu fakat ilk yarıdan sonra o kadar büyük bir ızdırapla doldum ki yapımda ve yayında emeği geçen herkese ağız dolusu küfürler etmek istiyorum.

Terrence Malick (yönetmen) muhtemelen yapımcı bir arkadaşına gidip “Hacı sanat manyağı bi film yapalım, hani şu sanattan anlamamasına rağmen anlıyormuş gibi yapıp birbirlerine ‘çok derin manalar taşıyor, yönetmen burda şunu anlatmak istemiş’ diyen güruhu hedef alırız. Sağolsunlar ‘kral çıplak’ diyenlere de gerizekalı muamelesi yapıyorlar. Sağlam para kaldırırız ne dersin?” demiş ve ortaya bu film çıkmış. Imdb’de o puanları verenlerin hepsinin mouse parmakları kireçlenir İnşallah.

Arkadaşlar bakın uyarıyorum; eğer olur da eş dost bir araya gelip şöyle güzel bir film izlemek isterseniz sakın ola bu film hakkında konuşmayın bile. Yahu kafa dağıtmak için ağız tadıyla bir film izleyeyim dedim baştan ayağa stres doldum, sinirlerim bozuldu ya.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

5 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir