Selebutant olmak

selebutant-celebutante
Evet değerli okurlar, yaşamımız boyunca bir çoğumuz hepi topu 150 kelime ile idare ediyor, onlar sayesinde bakkaldan Şaşal su istiyor ve sevdiceğimize kısa mesajlar gönderiyoruz. Bunun farkında olan ben “Neden okurlarımın kelime dağarcığına katkıda bulunmayayım, kalan ömürlerine 151 kelime ile devam etmelerini sağlamayayım?” düşüncesinden hareketle sizlere benim de yeni öğrenmiş bulunduğum Selebutant (İng. Celebutante) ifadesinden bahsetmek istedim.

Efenim Vikipedi amcamızın söylediğine göre selebutant, celebrity ve débutante ifadelerinin birleştirilmesi neticesinde vücut bulmuş birleşik bir kelimeymiş. Celebrity ünlü demek iken débutante (buraya dikkat) başlangıç bayanı- ünlü, aristokrat, sosyetik ya da farklı tür üst düzey bir aileye mensup genç bir leydiye olgunluğa eriştikten sonra sosyo-elit toplum tarafından verilem isim anlamına geliyormuş. Hele hele, insan hepi topu 9 harften oluşan bir kelimeden böylesine büyük bir performans beklemiyor ama elin Fransızı yapmış işte.

Türkçeye çevirecek olursak: Zengin babaların multimilyarlık servetlerini toplum önünde çatır çatır yeme konusunda üstün başarı gösteren kız kurularına bu isimle sesleniliyormuş. Dikkat ediniz “sosyete” veya “jet sosyete” demiyoruz zira onlar selebutantların yanında gerek mal varlıkları gerekse mütevazi yaşam tarzlarıyla küçük bok böcekleri gibi kalıyorlarmış.

Öğrendiklerimizi Pekiştirelim
Selebutantlık kavramı ile ilgili aşağıdaki örnekleri inceleyelim:

1. “Koş İpek koş, selebutant Necmi okula babasının yeni aldığı Ferrari ile gelmiş
2. “Koş Canıtın koş, Paris Hilton sizin dükkana doğru gidiyor başına talih kuşu kondu

İlk örnek tamamen hatalı yapılandırılmıştır zira Necmi diye süper zengin piçi olmaz. Berkcan olur, Tuğberk olur ama multimilyarder ailelerin çocuklarına Necmi gibi fakir insan isimleri koydukları görülmemiştir. Ayrıca Necmi’nin İpek ile aynı okulda ne işi var? Gider Yale’de malede Ketırın’la okur.

İkinci örnek cuk oturmuştur. Paris Hilton Amerika’nın önde gelen selebutantlarındandır ve Canıtın’ın dükkanından alışveriş yaptığında muhtemelen arkasında on tane Canıtını ihya edecek kadar para bırakacaktır.

Evet sevgili okurlar, şu dakikadan itibaren biri size selebutant dediğinde öyle boş gözlerle etrafınıza bakmak zorunda kalmayacaksınız. Dilerseniz yeni tanıştığınız kızlara ne kadar kültürlü olduğunuzu göstermek için de bu ifadeyi cümle içinde kullanabilirsiniz ama olaya “Bizim kayınço var, selebutant…” gibi ifadelerle girişmeyin, yazık olur.

The Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Selebutant

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

10 Yorum

 1. yemre

  Ben artık bu derece güzel örneklendirilen bir kelimeyi istesem bile unutamam. Hatta artık her necmi benim gözümde selebutant ! 🙂

 2. TahsinSUNGUR

  Necmi diye zengin görsel “hass.tr lan” der geçerim aslen 😀 Ama kızlarla yakınlaşmak için selebutant olayı iyi olcak gibi 😀 Pek ihtiyacım yok ama denemekte fayda var 😀

 3. ahmettatar

  Ahh Sezer çakmadın mı durumu belli ki Caner yılbaşı partisi diye arkadaşlarına uymuş gitmiş aşina olmadığı ortamlara girmiş orda da dengesizin biri öyle selebutant diye tanıttı Caner’in hoşlaştığı bir kızı demek ki.. Caner’in de keyfi kaçmış anlaşılanbiz kim o kız kim diyerekten.. Caner canım kardeşim gönlünde senden bir parçayı taşımadıktan sonra sen de onun kadar zengin olsan da birlikte olsanız ne olur..? Boşver unut gitsin o kızı elbet başka kızlardan da hoşlanacaksın.. Alışveriş merkezinde mısır satan kızdan da çok hoşlanmıştın hatırlasana.. Dert etme böyle şeyleri Caner.. Sen akıllı, cesur, dürüst bir insansın.. Bunlar bir beyefendi olmak için yeterli başka şey lazım değil sana.. Sende bundan daha fazlasını arayan kıza zaten hiçbirşey yetmez gözü doymaz öylelerinin..

 4. Kakarotto

  Paris Hilton dışında nerede bulabiliriz bu selemutant denilen kızları ? Öyle bir sevgilim olsun 1 milyon dolar borcum olsun anasını satıyım. 🙂

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir