SEO çalışmalarında dikkate alınması gereken 4 önemli konu

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları, değişen dijital trendler ve pazarlama temalarından ötürü asla stabil bir şekilde ilerlemiyor. SEO danışmanlığı odaklı Exclion SEO çalışmaları yürüten veya bu konuda hizmet alan web site sahipleri için, mutlaka dikkate alınması gereken önerileri sıraladı.

Google’ı alt etmeye çalışan yöntemleri asla denemeyin

SEO çalışması yaparken, Google’ın arama sonuçları algoritmasını baz alarak iyileştirmeler yapıyorsunuz. Bu algoritmaya karşı, kuralları dikkate almadan spam yöntemlerle Google’ı alt etmeye çalışmak, kesinlikle uzak durulması gereken bir düşünce. Google, sadece arama kalitesi biriminde çok ciddi çalışmalar yapan yüzlerce çalışanı mevcut. Kısa vadede bir fayda sağlayacak olsanız bile, uzun vadede bu yöntemler ceza almanıza, arama motoru sıralamalarından çıkartılmanıza kadar gidebilir.

Aynı strateji, farklı sektörlerde başarıya götürmeyebilir

Her sektörün arama motoru optimizasyonu stratejisi, farklı dinamiklere göre düşünülmeli ve geliştirilmelidir. Bir projenizde sizi başarıya ulaştırmış bir yol, diğer bir sektörde sonuç vermeyebilir. Örneğin, bir blog sitesi ile bir e-ticaret sitesinin SEO stratejisi, çok farklı bir düşünce yapısı ile kurgulanabilir.

Kullanıcı tarafındaki arama alışkanlıkları değişebilir

Özellikle uzun bir süre, belli bir alanda ortalama bir başarı yakalamış webmasterlar, o alandaki aramalar, kullanıcı davranışları ve diğer dinamikler konusunda gerçekten uzman olduklarını düşünürler. Ancak bu rehavet tehlikelidir, arama trendleri ve kullanıcı alışkanlıkları değişebilir. Ziyaretçiler her zaman aynı kelime öbeklerini, aynı şekilde aratmıyorlar. Belli içgörüleri yakalamanız ve buna göre strateji geliştirmeniz önemlidir. Google Trends başta olmak üzere işinize yarayacak kanalları takipte olmalı, insanların dijital davranışlarını iyi okumalısınız.

Ölçülemeyen çalışmaların hiçbir önemi yoktur

İçerik, backlink ya da farklı bir çalışma yapıyorken arka planı güçlü bir iş çıkartsanız dahi, eğer sonuçları ölçemiyorsanız bu profesyonel bir yaklaşım maalesef değil. İçerik hazırlanırken kelimelerin hacimleri, beklenen trafik, içeriklerin içindeki dönüşüm oranları önemli veriler. Bunun dışında backlink çalışmalarında alınan linklerin domain otoritesine yaptığı etki gibi arttırabileceğimiz örnekler, SEO çalışmalarında önem taşıyan detaylar.

Ölçülemeyen bir çalışma, uzun vadede size bir bilgi birikimi olarak dönemeyeceği için, faydası tartışılır. Bu nedenden ötürü, yapacağınız tüm çalışmaları takip ederek, raporlamanızı öneriyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Elif Sağlık dedi ki:

    Ben dikkat ediyor muyum onu bile bilmiyorum :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir