SEO nedir?

Seo Nedir? SEO kelimesi arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. İngilizcesi olan “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

SEO ile ilgili derin bilgiler edinmek için yazımızı detaylıca okumanızı tavsiye ederiz. SEO ile ilgili kaliteli bilgiler bulacaksınız.

Bu yazımızda sizlerle SEO’nun ne olduğunu ve önemli SEO kavramlarını açıklayacağız.

Neden SEO Yapılmalı?

SEO optimizasyon çalışmaları uzun vadede sonuçlar getiren bir pazarlama yöntemidir. Uzun vadede organik web site trafiğinizi ve internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun vade de sayfa indekslenme değerleriniz de yükseleceği için web sitenizin de alan adı otoritesi zaman içerisinde daha da yükselecektir. Böylelikle arama sorgularında daha fazla ön planda olacaksınızdır.

İşte SEO burada devreye girer ve bu amaca ulaşmayı kolaylaştırıcı rol oynar. SEO sayesinde web sitesi arama motorlarının kriterleri uyumlu halde çalışır. Böylece web sitesi kaliteye sahip olacağı için arama motorlarının gözünde. Güven kazanıp daha yüksek sıralara çıkacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması nasıl yapılır?” sorusunun cevabı uzun saatler ve günler alabilir. Yaklaşık 200’den fazla kriterden oluşan arama motorlarına yapılan SEO çalışması uzun süreçten geçmektedir. Bu kriterlerin etkileri oldukça farklı oranlardadır.

SEO çalışması bireysel olarak yapılabilir ama profesyonel SEO uzmanı size zaman kazandırır. Profesyonel bir SEO çalışmasının nasıl yapıldığını anlatacağım. Site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyondan oluşmaktadır. Aşağıda anlatacağımız bilgilerde başarılı olabilmek için sitenizin bu kurallara uygun olması gerekmektedir.

Site İçi SEO Optimizasyonu

Site İçi Optimizasyon“, web siteniz üzerinde uygulamanız gereken temel teknikleri kapsıyor. Aslında birçok SEO uzmanı, işin en önemli kısmının bu noktada olduğunu söyler. Örneğin; link geliştirme terimini daha önce duymuşsunuzdur.

Ama temel site içi optimizasyon kurallarına uymazsanız; link geliştirme ve diğer teknikler tek başına başarı getirmeyebilirler. Kısacası, tüm alt teknikler bir araya gelmeli ve site içi optimizasyonda bir bütünlük sağlanmalıdır.

Site İçi Optimizasyon Stratejileri

 • Site içi yönlendirme: Site içi yönlendirme linkleri ile kullanıcıların site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabilir ve onları inceledikleri sayfa ya da içerikle ilgili daha farklı içeriklere yönlendirebilirsiniz. Bu da sayfa üzerinde geçirilen süreyi ve kullanıcı başına ziyaret edilen sayfa oranını artıracaktır.
 • Başlık Etiketleri: Başlık etiketleri, sayfanızı anlaşılır bir şekilde organize ederken işinize yarar. Temel bir HTML bilgisiyle, başlık etiketleri kavramını kolayca anlayabilirsiniz. Genel olarak sadece 3 etiket bile, içeriklerinizi organize etmeniz için yeterli olacaktır. Örneğin; en önemlisi ve sayfanın ana başlığı için kullanılan etiket H1 etiketidir. Ardından önem sırasına göre H2 ve H3 etiketlerini kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Resim Bilgisi / Alt Etiketleri: Web sitenize resim (görsel, fotoğraf) eklediğinizde mutlaka o görsele uygun isimler ve alt etiketler oluşturmalısınız. Bunu yaparken, doğru anahtar kelimeler kullanmanız gerekiyor. Böylece, Google’da sadece metin içeriklerinizle değil, görsellerinizle de öne çıkabilirsiniz.
 • Görsel Optimizasyon: Site içi SEO çalışmalarınızda web sitenizde kullandığınız görsellerin de optimizasyonunu yapmanız gerekir. Görsel aramalardan da sitenize trafik çekebilirsiniz. Bunun için de kullandığınız görsellerin arama motorlarına uyumlu olması gerekir.

Site Dışı SEO Optimizasyonu

Öncelikle belirtmek gerekir ki site dışı optimizasyon backlink değildir. Amaç markalaşmaktır. Düşünün bir çok yerde reklamınız olursa insanlar sizi tanır. Altın bir kural vardır çok kazanan çok harcar. Google sizin yaptığınız mantıklı harcamalar ile size olan güvenini arttırır.

Backlink bir referanstır. Ne kadar çok kaliteli referansınız olursa, Google’da o kadar başarılı olursunuz. Ama, kazandığınız linklerin de kaliteli sitelerden gelmesine özen gösterin. Çünkü aksi halde sitenize gelen alakasız ve spam linkler, Google aramalarından silinmenize giden yolun anahtarı olabilir.

Site Dışı SEO Optimizasyonu Stratejileri

 • Sosyal medya kanallarınız da Google’daki varlığınızı artırmanıza yardımcı olurlar. Bu yüzden, sosyal medya kanallarınızı aktif olarak kullanın.
 • Google artık SSL Sertifikası olmayan siteleri “Güvenli değil” şeklinde işaretliyor. Bu yüzden, mutlaka bir SSL sertifikası almalısınız.
 • Daha önce kaldırmış olduğunuz kullanılmayan sayfalarınız için 404 yönlendirmesi yapın.
 • Backlink konusunda hedefiniz, doğal linkler olmalıdır. Link satın almak ve benzeri spam davranışlardan kaçınmalısınız.
 • Doğru bir domain (site ismi) Google’daki başarınız için önemlidir. Site ismi belirlerken sektörünüzle ilgili olmasına dikkat edin.
 • Sitenize başarı getirecek anahtar kelimeleri belirlerken kullanıcı niyetini önemseyin. “Kullanıcı Niyeti” kavramı son zamanlarda adını en sık duyduğumuz SEO terimlerindendir. Kullanıcılar sizi hangi anahtar kelimelerle arıyorlar? Bunu bilirseniz, daha başarılı bir anahtar kelime stratejisi yürütebilirsiniz.
 • Sitenizi oluştururken site mimarisine ve URL yapısına dikkat edin. Zaman içerisinde URL’lerinizi değiştirmeniz, düzenlemeniz gerekebilir. Bu, sitenin genel başarısı için iyi değildir. O yüzden, daha ilk baştan bu konularda stratejik hareket edin.
 • Schema & Markup” şema işaretleme, Google’a sitenizi daha doğru tanıması için yardımcı olur. Google’da üst sıralara yükselmeniz için direkt bir katkısı olmasa da, listelemelerde daha çok yer alırsınız. Bu da, siteniz için dolaylı da olsa artı puan anlamına geliyor.

Sık Sorulan Sorular

Backlink Almalı mıyım?

Backlink alınmalıdır. Baştan uyarmak gerekirse paket şeklinde değil. Gerekirse sektörünüzdeki rakiplerinizi iyice analiz edip. Rakiplerinizin aldığı güçlü web sitelerden siz de backlink alabilirsiniz.

Google bu durumu şöyle özetlemektedir. Sektörünüzdeki bir firmadan size link çıkışı olması pozitif sinyal sağlamaktadır. Görüldüğü üzere Google backlink alınmasına karşı değil ama yanlış şekilde alınmasına oldukça karşıdır.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO çalışması, yalnızca kendi web siteniz üzerinde yaptığınız arama motoruna uyumluluk çalışmalarıdır. Site içi haricinde site dışında da SEO çalışmaları yapabilmektesiniz

Site dışı SEO nedir?

Site dışı SEO çalışmaları, kendi web siteniz haricinde yaptığınız SEO çalışmalarıdır. Baclinkler, konuk yazarlık, sosyal ağlarda paylaşılan içerikler gibi çalışmalar buna örnek olarak gösterilebilir.

Sonuç

Konu SEO olduğunda, her bir tekniği tüm detaylarıyla tek bir makalede vermek elbette mümkün değil. Ama bu temel teknikleri hayata geçirdiğinizde, doğru bir başlangıç yapmış olacaksınız.

SEO ile ilgili daha fazla bilgi almak için camdalio.com/seo/ bağlantısına tıklayabilir ve SEO nedir? başlıklı yazıyı okuyarak daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Photo by Austin Distel on Unsplash

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

 1. Ked Reklam dedi ki:

  Teşekkürler egonomik.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir