SI Captcha öldü, yaşasın reCAPTCHA!


Uzun süredir sitemde spam yorumların önüne geçmek için SI Captcha eklentisini kullanıyordum. Sağolsun bir kaç ay öncesine kadar görevini hakkıyla yerine getiriyordu fakat birden ne olduysa oldu ve iş görmemeye başladı. Sitenin önüne kurduğum set yıkılmış, posta kutum her gün gelen yüzlerce spam yorum mailiyle dolup taşmaya başlamıştı.

Hal böyleyken ben de farklı alternatifler aramaya koyuldum. Hatta bir ara aklımda bir ışık parladı ve kendi anti-spam uygulamamı geliştirmeye başladım. Ne var ki uygulama geliştirmek meşakkatli iş, bolca zaman ve emek istiyor. Şu sıralar bende her ikisinden de pek bulunmadığı için fikri aynı hızla “Yangında ilk kurtarılacaklar” dolabına kaldırdım. Sonra “Bir şans daha vereyim şu SI Captcha’ya, belki aklı başına gelmiştir” diyerekten emektar eklentime geri döndüm.

Son 1 aydır görüyorum ki SI Captcha ölmüş ağlayanı yok. Her gün gelen spam yorumları yan yana dizsem burdan bizim köye yol olur. Akismet gibi ihtimaller üzerine kurulu eklentileri sevmiyorum, bana fiziksel çözümler gerekli. Bu düşünceye dayanarak SI Captcha’nın geliştiricisiyle iletişim kurmaya karar verdim. Adama bir e-posta gönderip durumu izah ettim, “Birader gel geliştir şunu bak kurda kuşa yem oluyoruz” deyip durumu izah ettim “Vat ken ay du?” dedi (Evet aynı Fatih Terim gibi), “spamcılar benim eklentiyi geçmenin bir yolunu bulmuşlar, elimden bir şey gelmez” diye de ekledi.

Ben de “madem öyle ay dont vant tu si dı bek, ay vant tu si dı front*” diyerekten başka çözümler aramaya başladım. Netice itibariyle şu anda sitede faal olan reCAPTCHA’da karar kıldım. Evet son derece iğrenç, zor kullanılan bir uygulama olduğunun farkındayım ama şimdilik elden bir şey gelmiyor, ben daha iyisini yapana kadar en iyisi bu :)

Posibilitis, big çensıs, okazyons, samting layk det.

* “Geçmişe değil, ileriye bakmak istiyorum” cümlesinin Fatih Terim İngilizcesindeki karşılığı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

6 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir