SI Captcha öldü, yaşasın reCAPTCHA!


Uzun süredir sitemde spam yorumların önüne geçmek için SI Captcha eklentisini kullanıyordum. Sağolsun bir kaç ay öncesine kadar görevini hakkıyla yerine getiriyordu fakat birden ne olduysa oldu ve iş görmemeye başladı. Sitenin önüne kurduğum set yıkılmış, posta kutum her gün gelen yüzlerce spam yorum mailiyle dolup taşmaya başlamıştı.

Hal böyleyken ben de farklı alternatifler aramaya koyuldum. Hatta bir ara aklımda bir ışık parladı ve kendi anti-spam uygulamamı geliştirmeye başladım. Ne var ki uygulama geliştirmek meşakkatli iş, bolca zaman ve emek istiyor. Şu sıralar bende her ikisinden de pek bulunmadığı için fikri aynı hızla “Yangında ilk kurtarılacaklar” dolabına kaldırdım. Sonra “Bir şans daha vereyim şu SI Captcha’ya, belki aklı başına gelmiştir” diyerekten emektar eklentime geri döndüm.

Son 1 aydır görüyorum ki SI Captcha ölmüş ağlayanı yok. Her gün gelen spam yorumları yan yana dizsem burdan bizim köye yol olur. Akismet gibi ihtimaller üzerine kurulu eklentileri sevmiyorum, bana fiziksel çözümler gerekli. Bu düşünceye dayanarak SI Captcha’nın geliştiricisiyle iletişim kurmaya karar verdim. Adama bir e-posta gönderip durumu izah ettim, “Birader gel geliştir şunu bak kurda kuşa yem oluyoruz” deyip durumu izah ettim “Vat ken ay du?” dedi (Evet aynı Fatih Terim gibi), “spamcılar benim eklentiyi geçmenin bir yolunu bulmuşlar, elimden bir şey gelmez” diye de ekledi.

Ben de “madem öyle ay dont vant tu si dı bek, ay vant tu si dı front*” diyerekten başka çözümler aramaya başladım. Netice itibariyle şu anda sitede faal olan reCAPTCHA’da karar kıldım. Evet son derece iğrenç, zor kullanılan bir uygulama olduğunun farkındayım ama şimdilik elden bir şey gelmiyor, ben daha iyisini yapana kadar en iyisi bu :)

Posibilitis, big çensıs, okazyons, samting layk det.

* “Geçmişe değil, ileriye bakmak istiyorum” cümlesinin Fatih Terim İngilizcesindeki karşılığı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. aorhan dedi ki:

  Caner bu recaptcha de beni uyuz ediyor. Dosya indirecem durmadan kelime değiştiriyorum. Kendim okuyamıyorum bot değilim ama okunmuyor :D illa abuk sabuk yazmalarına gerek yok. Bak şu anda yorum yazarken bile bunu düşünüyorum :D

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Valla evet Ahmet ben de pek sevmiyorum ama ne yapalım şimdilik buna kaldık. Gerçi bir güzel tarafı var, tüm harfleri doğru yazmak zorunda değilsin, belirli bir harf sayısını tutturursan doğru kabul ediyor :)

 3. Hakan dedi ki:

  Bence akismet sevmelisin. Captcha ciddi bir eziyet. İki yanlıştan sonra acaba bot muyum diye kendini sorgulamaya başlıyor insan.
  Bu arada şu yorumu yazıyorsam en büyük sebebi karşımda kolay bi capthca kelimesi görmüş olmamdır :) Fırsatı kaçırmayayım dedim.

 4. recaptcha dedi ki:

  recaptcha yı da kıran varmış diye duydum

 5. Caner Öncel dedi ki:

  Evet malesef artık hemen hepsini kırıyorlar. O yüzden şu an sitedeki kendi sistemimi geliştirmek durumunda kaldım.

 6. Muhammet dedi ki:

  Soruların arasına Türkiye`nin hiperstarını da eklemelisin abi. Botlar onu hayatta çözemez. :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir