“Şiddetin cinsiyeti olmaz” temalı sosyal deney

İnsanlar iyice kafayı yediler yemin ediyorum. Bu ne bitmek tükenmek bilmez bir sosyal mesaj verme arzusudur arkadaş, bu ne “Bakın insanlar aslında nasıl da öyle değil böyle“‘yi kanıtlama isteğidir? Tamam bu sosyal deney zımbırtıları başlarda iyiydi hoştu, bir şekilde farkındalık yaratmak isteyen kimseler insanların duyarsızlıklarını falan gözümüze sokuyorlardı, bizler de “Hıı bundan kelli daha dikkatli olayım, farkında olayım” deyip ders çıkarıyorduk. Fakat sonra ne olduysa bazıları bu olayı iş haline getirdi ve olur olmadık her konuda açık aramaya başladı. Amaçları üzüm yemek değil bağcıyı dövmek gibi mübareklerin.

Bu yukarıdaki örnekte ise birileri çıkmış “Violence is violence“, yani “Şiddet şiddettir” demiş. Buna göre toplumun şiddet eylemlerine tepki gösterirken cinsiyet ayrımcılığı yaptığını gözler önüne sermek istemiş. İyi hoş da nedir bu şimdi? Malumu ilan etmekten başka nedir yani? Sokak ortasında kadın döven biri illaki vicdan sahibi vatandaşlardan tepki görür, bunun tam tersi olduğunda ise erkek için “Ne bok yediyse artık” gibisinden düşünülür ve müdahale edilmez. Edilmez çünkü erkek zaten kendini savunabilecek güçtedir, bu olayda güçsüz olan, zayıf olan taraf kadındır, dolayısıyla savunma refleksi kadın için devreye girer.

Tamam şiddet şiddettir, gönül ister ki kimse hiçbir zaman şiddete başvurmak zorunda kalmasın ancak Eminönünde yürürken yanındaki herife “Lanet olsun sana Erkan, beni nasıl aldatırsın?” diye çantasıyla vuran kadına da “Hop bacım ayıb olmuyor mu zavallı adamı dövün?” diye yaklaşmak da bana pek mantıklı gelmiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. musti dedi ki:

    kadınının f*ckin demesinden başka bir cümle yoktu nerdeyse :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.