Şimdiye kadar denediğim en güzel sallama çay: Beta Tea

Bilişimciler genellikle “Benim yakıtım kahve yahu, kahve olmadan üç satır kod yazamam” falan derler (ki bunda ufaktan bir özentilik sezerim ama ses etmem) ancak bence kral çaydır aga. Taze demlenmiş, mis gibi kokan bir bardak çayla güne başlamak gibisi var mı ya? Tabi eğer benim gibi hayattan bezmiş profesyonel bir bekarsanız bünyenizde her zaman çay demleyemeye yetecek kadar enerji bulamayabiliyorsunuz, malum zahmetli bir olay. Bu yüzdendir ki çok uzun zamandır çaya en yakın şey olan sallama çaylarla idare ediyorum. Gerçi ofiste demleniyor demlenmiyor değil ancak musluk suyu kullanıldığından mıdır başka bir nedenle midir bilmiyorum evdeki gibi olmuyor.

Lipton’dan Doğuş’a bütün markaların sallama çaylarını tükettim, envai çeşidi hala çay dolabımda bulunur. Doğuş’un mesela bergamot aromalı olduğu iddiasıyla piyasaya sürdüğü şey bildiğiniz oda parfümü. İçine kimyasalı kürekle atmışlar. Harbi diyorum Eyirvik’lere falan çuvalla para ödeyeceğinize alın bir dal bergamot aromalı Doğuş çayı odanızın bir köşesine asın hem kötü kokulardan kurtulursunuz hem işi ucuza getirmiş olursunuz. Lipton ise 90’lı yıllarda hunharca yayınladığı reklamlardan edindiği özgüvenden olsa gerek “Ben ne satsam alırlar” gibi bir düşünceyle poşetlenmiş siyah toz satıyor. İster birekfisti olsun ister yellov leybılı alayı sıcak suya inceden renk vermekten başka bir işe yaramıyor. Öyle tahmin ediyorum ki bu poşetlerin içlerine seri üretim bantlarından sağa sola savrulan çay tozlarını basıyorlar.

Beta Tea ile tanışmama ise ev arkadaşım Bünyamin vesile oldu. Millet zaten biliyormuş, televizyonlarda falan reklamları dönüyormuş ama bizim televizyon kültürümüz olmadığı için haberimiz yoktu. Markette alışveriş yaparken denk gelmiş “Bu ne ola ki” diye almış bir paket getirmiş. Bir bardak hazırlayıp bilgisayarımın başına geçtim, o ilk yudumu aldım ya yeminle söylüyorum uzun zamandır görmediğim eski bir dostumla karşılaşmış gibi hissettim. En iyi reklam mutlu müşteridir derler aha da bu yazım bunun ispatı olarak kayıtlara geçsin. Ne güzel yapmış adamlar ya; rengi, tadı, aroması, hafif acımtraklığı falan tam ayarında. Kimyasal ayarını öyle güzel tutturmuşlar ki bilmeyen birine çok rahat gerçek demleme çay diye kakalarsınız yani.

beta-tea

Şimdi ben bunları neden anlattım, niçin anlattım? Murat Serezli abimiz açıklasın:

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorum

 1. Berkay dedi ki:

  Ahmad Tea *flies away*

 2. Hakan dedi ki:

  Ç-a-y s-e-v-m-i-y-o-r-u-m ö-z-e-n-t-i-d-e d-e-ğ-i-l-i-z n-o-k-t-a

 3. Ahmet dedi ki:

  Evet beta gerçekten guzel. Eskiden dandikti ama son yıllarda bayağı düzelttiler.

 4. serhat dedi ki:

  Mahmood ve Ahmad Tea marka sallama çaylarını da dene istersen. Benim favorilerim onlar.

 5. fikret dedi ki:

  Aynen sana katılıyorum .Diğer çaylar hakkındaki yorum ve tespitlerin çok doğru. Bu çayı denememiştim sayende deniyeceğim inşallah .Güzel yazmışşın kalemine yada klavyene sağlık…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir