Sinema: Black Swan (Siyah Kuğu) 2011


Söze nerden başlayacağımı bilemiyorum, tam anlamıyla bir başyapıt izledim. Büyülendim, kendimden geçtim. Hayatım boyunca izlediğim ve kalan ömrümde izleyeceğim tüm filmlerin aslında ne kadar boş, ne kadar manasız olduklarını bu film sayesinde anladım.

Tabiki de saçmalıyorum, zerre hoşlanmadım filmden. Tamam etkilendiğim bölümleri oldu (özellikle final sahnesi) ama toplamına bakınca şişirilmiş bir balondan ibaret olduğunu fevkaladenin fevkinde bir gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Evet, yer yer mevzuya dalan gereksiz cinsellikten, bizim gibi sanat anlayışı gelişmemiş avam tabakasının kafasının basmayacağı “çok derin manalara” kadar Oscar alabilmek için gereken tüm unsurlar filme ustalıkla dahil edilmişti ama nerde bende o noktaları algılayacak yüksek kültür seviyesi.

Yahu ananla sorunların varsa otur konuş, “bak anne yanlış yapıyosun” de, “tamam sevdiğinden yapıyosun ama çok üstüme geliyosun, senin bu kontrol manyaklığın karakterimi bozdu, sosyopat bi kız oldum çıktım etme eyleme” de, de ki baleye insanları gözünü kırpmadan öldürecek kadar takıntılı hale gelme.

Bu Amerikalıları bazen anlamakta güçlük çekiyorum arkadaş. Filmlerine bakıyorsun birbirlerine sürekli “bunu konuşmalıyız Canıtın” derler ama bir kerecik olsun oturup konuşarak herhangi bir sorunlarını hallettikleri görülmemiştir. İlle birileri ölecek, ille birileri yaşadığı sorunları bir amaca yükleyecek o amaca da ulaşmadan rahata eremeyecek. Yahu bu adamlar o dağın zirvesine tırmanmadan, o motorsikleti tamir etmeden, o balede bir numara olmadan, yani bir şekilde önlerine gereksiz yere koydukları hedefe ulaşıp hayatlarında vuku bulan tüm kaka olaylara ve kişilere o vesileyle isyan etmeden iç dünyalarında feraha kavuşamıyorlar mı?

– Bunu konuşmalıyız Cenıfır!
– Dur maam, önce şu balede bir numara olayım o zaman problemlerim zaten kendiliğinden çözüme ulaşacak
– Medeni insanlar gibi iletişim kurmaya çalışsak? Ben seni dinlesem sen anlatsan?
– Olur mu ya, önce bi kendimi aşayım, gece alemlerine akıp uyuşturucu kullanayım, akabinde önüme gelenle seks yapayım hele ondan sonra. Başka türlü nasıl kabuğumu kırıp “özgür” kalabilirim?
– Kızım bak ben bu filmi daha önce de gördüm sonu iyi bir yere gitmiyor, gel yol yakınken konuşup anlaşalım
– Lanet olsun nefret ediyorum senden mam! Defol odamdan defoool! Get dı fak of! Sapık bale hocam nerde onu getirin bana, çok acil bale öğreniyorum ayağına mıncıklanmaya ihtiyacım var böhüühü…

Bir de filmlerde esas kahramanın yaptığı iş abartılır da abartılır, tüm dünya aslında o işin etrafında dönüyormuş gibi gösterilir ya bu olaya da ayrıca tav oluyorum. Yaptığın altı üstü bale. Hani seken kızlar, tayt giyen erkekler felan. Zaten bale gösterilerini izleyenlerin de oraya çok büyük beklentilerle gittiklerini sanmıyorum zira bale bana her zaman burjuvanın kendini “sanattan anlamayan halktan” ayırmak için uydurduğu zorlama bir eylem gibi gelmiştir. Hareketlerin estetik olsun, iki üç kere de parmaklarının ucunda sek tamam işte, bunun için parmakların birbirine yapışana kadar kendini zorlamanın ne manası var? Olay bir tane delikanlının çıkıp o salonda baleden çok pis anladığını iddia eden insanlara “kral çıplak” demesine bakar yani. Gerçi kızın takıntısı sümüğüyle oynamak olsaydı film de o eylemin etrafında dönerdi ya neyse.

Sonuç olarak filmde öyle abartıldığı kadar bi cacık yok dostlar. Ha eğer bu filmi izleyip etrafta “Yeminle söylüyorum on numara film. O ne toplumcu gerçekçilik öyle, o ne soyutluk oo may gaad” diye dolaşıyorsanız benim de size iki çift sözüm var: Kral çıplak hacı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

 1. Halis Elciman dedi ki:

  “Yahu ananla sorunların varsa otur konuş” işte budur arkadaş!

 2. Cüneyt dedi ki:

  Caner sen sorunlusun biliyosun demi :D
   
  “- Lanet olsun nefret ediyorum senden mam! Defol odamdan defoool! Get dı fak of! Sapık bale hocam nerde onu getirin bana, çok acil bale öğreniyorum ayağına mıncıklanmaya ihtiyacım var böhüühü?”
   
  bu ne abi ya? gözümde canlandırdım bi an karnıma ağrılar girdi :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir