Sinema – District 9 [2009]

district-9-movie-posterEğer bilim kurgudan hoşlanıyorsanız bu filmi kesinlikle kaçırmamanızı öneririm. İzlediğim en sağlam sosyal içerikli bilim kurgu filmlerden biri olduğunu söyleyebilirim. District 9 (Bölge 9) “bilim kurgu film yapalım” gibi bir düşünceden çok “biz öyle bir film yapalım ki sosyal mesajımız kitlelere ulaşsın” gibi bir düşünceyle çekilmiş. Filmi izlediğiniz zaman söz konusu “sosyal mesaj” ile neyi anlatmaya çalıştığımı daha net anlayacaksınız.

District 9 alışılmış “Amerika’yı istila eden uzaylılar” senaryosundan çok yapısı gereği Afrika (Johannesburg) odaklı ve “Afrikada mahsur kalan uzaylılar” konusunu işliyor. Dünyaya hangi sebeple geldiği belli olmayan ve devasa uzay gemileri bir şekilde bozulup komutasız kalan yaklaşık 2 milyon kadar uzaylı, hükümet tarafından sözde yardım edilmek üzere Güney Afrika’da bir bölgeye (Bölge 9) yerleştiriliyor. İnsanlardan iyice tecrit edilen bu bölgede uzaylıların yaşam standartları gitgide düşüyor ve toplumla bir türlü kaynaşamayan bu yabancı organizmalar (ezilen uzaylılar) dünyada kaldıkları 20 sene içerisinde kendi çaplarında düşük yaşam standartlarıyla bir “yaratık ghettosu” oluşturuyor/oluşturmaya zorlanıyor.

district-9-screenshot

Zamanla hükümetin halk dilinde “karidesler” diye bahsedilen ve insanlara göre çirkin sayılabilecek bu yaratıklara yardımcı olmaktan çok, onların gelişmiş silahlarıyla ilgilendiğini öğreniyoruz.

district-9-screenshot-1

Filme dair bir diğer not ise başrolde oynayan ve yüzüne çok fazla aşina olmadığımız Sharlto Copley‘in aslında Güney Afrika’lı bir beyaz olduğu.

district-9-screenshot-2

Filmin görsel efektlerinin tartışmasız mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Yaratıklar, devasa uzay gemisi, teknolojik aletler ve diğer tüm detaylar sanki gerçek hayattan kareler gibi tasarlanmış, hiç bir detaya takılmadan kendinizi filme kaptırabilirsiniz.

district-9-screenshot-3

District 9’un imdb puanı an itibariyle 58.646 oyla 8.6. Film hakkında söylenebilecek daha tonlarca detay var fakat size tavsiyem eğer bu tarz filmleri seviyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden izlemeniz.

district-9-screenshot-4

Bence bu film için (eğer yoksa) en kısa sürede fps tarzında bir oyunun üretilmesi gerekiyor, umarım yapımcılar bu konuda akıllı davranır ve internet üzerinden oynanan dandik bir flash oyun tasarlamaktan fazlasını yaparlar.

District 9 filmi fragmanları
(İtici olduğunu biliyorum ama var olan kaliteli fragmanlar Fransızcaydı)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

4 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir