Sinema – Eternal Sunshine of the Spotless Mind [2004]

eternal-sunshine-of-the-spotless-mindEternal Sunshine of the Spotless Mind Türkçeye “Sil Baştan” olarak çevrilmiş, aslında adındaki uzunluktan anlaşılacağı üzere gayet edebi şeyler ifade ediyor :)

Filmimiz fantastik öğelerle süslenmiş romantik bir aşk öyküsü aslında. Joel Barish (Jim Carrey) isimli esas oğlanımız gün geliyor ve öğreniyor ki biricik sevdiceği Clementine (Kate Winslet) gitmiş hafızasından kendisiyle ve yaşadıkları aşkla ilgili tüm hatıraları sildirmiş.

Aslında başlarda çok romantik bir sevgililik dönemi yaşarlarken ilişki zamanla sorumsuzlaşan ve birbirlerine karşı duydukları ilgiyi kaybeden bireylerin aynı evi paylaşması halini alıyor. İlişkinin geldiği bu boyutu yani aşırı monotonluğu ve kavgaları bir çırpıda unutmak isteyen Clementine hafızasını sildirip yeni bir hayata başlıyor.

Bunu öğrenen Joel çok üzülüyor fekat durumu erkekliğe yediremeyip bi koşu aynı hafıza sildirme kliniğinin yolunu tutuyor ve aslında film de burda başlıyor yani bizde Joel ile birlikte hafızası silinirken onunla birlikte geriye doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Verilen mesaj gerçekten güzel; film bize aslında bitme aşamasına gelinen ilişkilerin her zaman bu kadar kötü olmadığını, yaşanan, paylaşılan bir çok güzellikler olduğunu ve bazı şeylerden kolay kolay vazgeçilemeyeceğini anlatıyor. Joel elbetteki hafıza silme işlemi esnasında beyninin içinde çıktığı bu yolculukta Clementine ile birlikte geçmişte paylaştıkları onca güzelliği tekrar hatırlayıp silme işlemi esnasında pişman oluyor ve sevdiceğini beyninde çeşitli yollarla saklamaya, duygusuz doktorlar tarafından silinmesine engel olmaya çalışıyor.

Fakat…

eternal-sunshine-of-the-spotless-mind2

Fakatın devamı bir DVD shoptan geçiyor :) Neler olup bittiğini anlatmayı gerçekten çok isterdim ancak izlemeyenlerin keyfininin içine limon sıkmak istemem. imdb kullanıcıları filme 10 üzerinden 8.5 puan vermişler ve emin olun her puanı fazlasıyla hak eden bir film. Ayrıca Örümcek Adam’ın Mary Jane’i Kirsten Dunst ve Yüzüklerin Efendisi’nin Frodo’su Elijah Wood yan rollerle filme güzel nüanslar katmışlar.

Filmi “Caner bak kessin izle kanka! Süper film!” şeklinde şiddetle öneren Semih arkadaşıma ayrıca teşekkür ederim :)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Semih dedi ki:

    Tamam tamam açıcam bi blog sende rahatlayacaksın bende. Link vere vere teşvik falan neyim ediyorsun bende yemiş gibi yapıyorum.
    Bu film enteresandır. Film hard diskimde bir yıldan fazla durduktan sonra silmiştim. Sonra indirdim tekrar seyredeyim diye yine bi yıl bekledi beni. Seyredince anlıyorsun, o zamana kadar seyretmemekle ne büyük salaklık ettiğini :).
    Reca ederim bu arada….

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir