Sinema – Forrest Gump [1994]

forrest-gumpForrest Gump Turkcealtyazi.org sitesinde En iyi 250 Film başlığını incelerken gözüme ilişti. 1994 yapımı filmi uzun süredir övgüler eşliğinde duymama ve dvdsi elimin altında dolaşmasına rağmen bir türlü fırsat bulup izleyememiştim. Tom Hanks’in harika bir oyunculuk sergilediği filmde kendisi IQ seviyesi normalin altında olan fakat buna rağmen hayatını biz normal insanlara nazaran çok daha dolu dolu yaşayan iyi kalpli birini canlandırıyor. Elvis ile kendi evinin bir odasında gitar çalıp eğlenmek, Amerika kıtasını baştan başa amaçsızca 3 yıl koşmak, ünlü olup televizyonlara çıkmak ve ekonomi dergilerine kapak olmak,  savaş gazisi olup onur madalyası almak, arada ABD başkanlarıyla tokalaşmak, Amerikan futbolu takımında oynamak, üniversite bitirmek, elma şirketi sandığı Apple’dan hisse satın almak, sırf asker arkadaşına verdiği (bilinçsizce) bir söz uğruna elindeki tüm parayı bir karides teknesine yatırıp zamanla milyoner olmak, ömür boyu hayalini kurduğu hayatının aşkıyla evlenmek… Bunlar Forrest Gump isimli kahramanımız için tamamen normal ve tesadüfler zinciri sonucunda oluşan aktiviteler. forrest-gump-film
Filmin kurgusu o kadar hoşuma gitti ki anlatamam, örneğin Amerikan idollerinin bazılarının (büyük ses getiren sloganlar, smiley’in doğuşu vb.) aslında Forrest’ın bilinçsiz sözcükleri ve hareketleri sonucu oluştuğunun ve Amerikan tarihindeki büyük olayları yansıtan o meşhur karelerin çoğunda bir şekilde var olduğunun gösterilmesi filme sütlaç üzeri tarçın misali güzel tatlar katmış.

Aslında daha izlemeden yönetmen koltuğunda hayranı olduğum Geleceğe Dönüş ı ıı ııı serisinin yönetmeni, telaffuzu zor isimli kimse Robert Zemeckis’in oturduğunu görünce kesinlikle eğlenceli ve güzel bir film bulduğumdan emin oldum. (Aslında bu zamana kadar nasıl olupta izlemediğime gerçekten şaşırıyorum) imdb üzerinden 246,553 kişinin filme 10 üzerinden 8.6 puan verdiğinin altını çizersem sanırım neden öve öve bitiremediğimi daha iyi anlarsınız.

Hayatımın sıkıntılı bir döneminde, özellikle 2 gündür telefonlarımı gelen aramaları almamak için kapalı tutuyorken böyle bir filmle karşılaşmam sanırım benim açımdan iyi oldu, güzel mesajlar aldım ve sanırım içim biraz yumuşadı. Ne demişler? Her işte bir hayır vardır :)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. flex bilisim dedi ki:

    vermiş olduğunuz bilgiler için teşekürler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.