Sinema – Mutluluk [2007]

mutluluk-film-afisBugün bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi hastaydım ve bütün günümü yarı baygın olarak geçirdim. Akşam saatlerine doğru televizyonda zap yaparken görüntü kalitesi ve filtresi çok hoş bir filme denk geldim, önce böyle kaliteli duran bir filmin Türk yapımı olmasına şaşırdım ve sırf çekim teknikleri hoşuma gittiği için biraz bakmaya karar verdim. Normalde televizyonda asla ama asla film seyretmem, televizyonda film seyretmek zulümden başka bişey değil, reklamların filmden uzun olması bu sebeple filmin kesilmesi, argoların sigaraların sansürlenmesi çok sinir bozucu şeyler fakat hasta halimle televizyonda çok fazla bir şansım olmadığını da biliyordum. İlk etapta filmin teknik özelliklerine vurulsamda konusu yavaş yavaş içine çekmeye başladı ve tam anlamıyla kendimi kaptırdım. Afişinin böyle dandik durduğuna bakmayın gerçekten seyretmeye değer bir film.

Konusu kısaca standart bir töre cinayetine dayanıyor, suçsuz fakat “kirlenmiş” kız amcasının oğlu tarafından infaz edilmek üzere İstanbula getiriliyor, amcaoğlu kıza kıyamıyor ve birlikte kaçmaya başlıyorlar. Derken iyi kalpli beyaz saçlı amcayla karşılaşıp birlikte yat üstünde gezmeye başlıyorlar ve olaylar gelişiyor. Başroldeki eleman bana çok samimi geldi, daha önce hiç görmediğim bir tip ama rolünü gerçekten iyi oynamış.

mutluluk-film-4

Filmin başını kaçırdım ama sonu iyi bitiyor hatta bir sürpriz bile var. Haliyle en kısa zamanda Dvd’sini edinip baştan sona tekrar izlemek niyetindeyim. Hasta halimle yazı yazmaya bile üşeniyorken film hakkında detaylı bir inceleme/araştırma yapmadım ama filmin Zülfü Livaneli’nin bir romanından uyarlandığını belirtmemde fayda var. (Niyeyse ben öğrenince şaşırdım.)

mutluluk-film-1

mutluluk-film-2

mutluluk-film-3

Fragman:

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. şeyda dedi ki:

    evet çok iyi bir film . üzerinde baya konuşulabilir. gerçek şerefsizlerin masum insanlara nasıl çamur attıkları, nasıl karaladıkları, lekeledikleri çok güzel işlenmiş. ama biliyor musun sadece töre olaylarında değil hayatın diğer alanlarında da insanlar öyle güzel kıvırıyorlar ki kendileri sütten çıkmış ak kaşık sen yanlış anlayan bir budala oluyorsun. senin hiç aklın yok ,fikrin yok . ama ilahi adalet öyle güzel işliyor ki kim ak ,kim kara mutlaka ortaya çıkıyor . bu arada buradaki başrol oyuncusu tip en iyi erkek oyuncu dalında ödül almış bir sanatçıdır. iyi bir gözlemcisin ve iyiden anlıyorsun :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir