Sinema – Push (Darbe) [2009]

push-darbe-film-2009Afiş on numara, imdb puanı da an itibariyle 8.040 oyla 6.2. Push (Darbe) internette en çok indirilen filmler arasında yer alıyor. Ama sakın ola siz de benim gibi bu değerlere bakıpta yanılgıya düşmeyin, bi kere filmin afişiyle uzaktan yakından alakası yok. Esas oğlanla beraber bir grup yetenekli insanın başından geçen olayların adam akıllı anlatılamadığı filmin yapısı aslında X-Men’den bire bir araklama. X-Men’de kişiler belki doğuştan belki de sonradan mutasyona uğrayarak bir takım yetenekler sahibi oluyorlardı, bu filmde ise insanlar üzerinde deneyler yapan bir birim var ve bu birim sayesinde çeşitli güçler kazanan kahramanlarımız baş kaldırıp kendilerince bi mücadele içerisine girişiyorlar. Karakter yapıları o kadar saçma kurgulanmış ki hemen her özellik birbiriyle çelişiyor. Geleceği gören ama aslında geleceğin göreceli oluşundan ötürü çokta işe yaramayan bir yetenek var ve bu veya buna benzer bir yeteneğin işgörmez olmasını sağlayan “gizleyiciler” var. Bağıra çağıra ortalığı yıkıcılar, bu yıkımı bilmem ne yapıcılar, yere ekmek kırıntısı dökücüler, ekmek kırıntısı dökücüleri engelleyiciler ve “ekmek kırıntısı dökücüyüyü engelleyiciyi gizleyiciler…” vs gibi “konu sıkıştı hadi karakter yumurtlayalım” tadında gereksiz karakterler var.

push-film-bagiran

Filme adını veren pushma yeteneği de esas oğlanımızın objeleri uzaktan kontrol etmesiyle alakalı fakat o da bu konuda çok başarılı sayılmaz, işte standart; “henüz pişmedi dayak yiyo ama en sıkıştığı an gelince güçlerini maksimum şekilde kullanıp sen neymişsin be abi, seçilmişsin, en büyüksün, kralsın dedirtecek” eylemi söz konusu.

push-film-silah

Özetle filmin konusu aşırı derecede standart olduğu gibi yenilik adına hiç birşey yok. Hollywood yine kendini tekrarlamış, yine bilindik şeyleri kullanmış. Fakat durum öyle olsa bile standart konulu bilim kurgu veya fantastik filmlerden çoğunlukla zevk alırım ama bu filmi sıkılarak izledim, hiç hoşuma gitmedi. Siz yine de hayatınızın 1.5 saatini ayırıp “emek harcamışlar, bari iki bakayım…” diye düşünebilirsiniz, saygı duyarım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. zekai dedi ki:

  x-men den araklama demişin ama yanılıyosun. x-men dekiler mutasyona uğramış insanlar. bu film ise insanların parapsikolojik özelliklerini esas alan bi film. ben izledim ve beğendim. parapsikoloji hakkında bi araştırma yap anlayacaksın ;)

  • Caner Öncel dedi ki:

   Zekai sen diyosan haklısındır :) Ne demek istediğini anlıyorum ama benim orda bahsetmek istediğim şey ana mantığın aynı olması, nihayetinde bir takım güçleri olan insanlar bişeylerin peşinde koşuyorlar yani senaryoyu eleştirdim nacizane :)

 2. zekai dedi ki:

  bende onu diyorum işte mantık aynı değil :D x-men le pokemon aynı mantıkda ama push deil :D :D :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir