Sinema – Unforgiven (Affedilmeyen) [1992]

unforgiven-afisBen Western izlemem arkadaş Clint Eastwood izlerim. İşin açıkcası tutup Unforgiven gibi bir baş yapıtı da imdb puanı 8.3 iken (ki isterse 1.1 olsun)  “aman şöyle güzel film, yok efendim izlemezseniz çok şey kaçırırsınız” gibi cümlelerle övmeye kalkışmam, haddime düşmez.

A Fistful Dollars (Per un pugno di dollari / Bir avuç dolar için – 1964)’den sonra tekrar izlemeyi sabırsızlıkla istediğim bir filmdi ve bugün hazır bilgisayar başında oturamayacak kadar boynum ağrıyorken bu isteğimi gerçekleştirme fırsatı buldum.

– Sen Missouri’li William Munny (Clint Eastwood)’mişsin, Küçük Bill ”69’da kadın ve çocuk dolu treni uçuran William Munny mi?” diye sordu, Ned daha da kötüsünü yaptığını söyledi Will Bonney’den daha zalim olduğunu,  70’te öldürdüğün Federal Şerif gibi onu da öldüreceğini söyledi.

Yok böyle bi fantazi anasını satayım! Kim zamanı gelince bir William Munny olmak istemez ki? Hani o içindeki gaddarı bir şişe viskiyle ortaya çıkaran acımasız katil, evet evet onu kastediyorum. “Viski mi? Aman Munny’den uzak tutun!”

clint-eastwood-unforgiven-2

Elinde çifteyle (ki içindeki kurşunlardan biri ıslanmış, ateş etmeyecek) bir bar dolusu vahşi herifin arasına gözünü kırpmadan dalan, aynı soğukkanlılıkla Küçük Bill dahil bütün kötü adamları tek başına harcayan meşhur William Munny.

clint-eastwood-unforgiven-3

– Sen Missouri’li William Munny olmalısın, kadın ve çocuk katili!
– Doğrudur… Kadınları da öldürdüm çocukları da, önüme gelen herkesi öldürdüm! Bugün de seni öldüreceğim Küçük Bill!

clint-eastwood-unforgiven-4

Aslında abartılı senaryolardan çoğunlukla haz etmem, sırf bu yüzden Sin City‘den beklediğim randımanı alamamıştım keyfim kaçmıştı, ama hani bazı insanlar vardır ya ne giyse yakışır göze hoş görünmeyi bir şekilde başarırlar işte bu gibi senaryolar da Clint Eastwood’a yakışıyor be!

clint-eastwood-unforgiven-5

– Şimdi dışarı çıkıyorum! Aklı olan bana ateş etmeye kalkmasın yoksa onu vururum!.. Kendisini, karısını, dostlarını vururum, çocuklarını öldürürüm! Evini de yakarım!

clint-eastwood-unforgiven-5

– Şimdi gidiyorum. Arkadaşım Ned’i gömeceksiniz ve bundan sonra bu kasabada fahişelere eziyet etmeyeceksiniz!
-Yoksa geri döner HEPİNİZİ VURURUM!

Yürrü beeee!! 

Dip not: Buhranlı bir çocukluk dönemi yaşamadım aksine bağlarda bahçelerde neş’eyle büyütüldüm, an itibariyle var olan tek psikolojik sorunum paraya olan aşırı düşkünlüğüm. Ruh hastası psikopat katillere olan eğilimim ise sadece Clint Eastwood’un canlandırdığı William Munny karakteri ile sınırlı. Bi de Sin City’deki hayvan adam… Bi de Punisher… Bi de Cezalandırıcı… Bi de…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.