Site tanıtım: I Lovve Nuclear – Nükleerle yaşamaya hazır mısınız?


Greenpeace’e her ne kadar ezelinden beri bir türlü kanım kaynayamamış olsa da (tamamen organizasyon yapısına aşina olmamamla alakalı, yaptıkları veya yapmaya çalıştıklarıyla ilgili bir sorunum yok) nükleer enerji karşıtı bir eyleme giriştiklerini öğrenipte destek vermemek olmazdı. Bu amaçla hazırladıkları “I Lovve Nuclear” isimli site, 1 milyon nükleer karşıtı ve mutant çocuk istemeyen bireye ulaşmaya çalışıyor fakat an itibariyle sadece 32 bin kişi böyle bir duyarlılığın altına imza atma nezaketini göstermiş.

Şık tasarımlı siteye göz atıp görselleri, medya içeriklerini ve oyunları inceleyin, arada zamanınız kalırsa bir de nükleer santraller ve zararları üzerine yazılanlara göz atıp, projeye destek verdiğinizi ifade eden kayıt formunu doldurun derim.

I Lovve Nuclear sitesine www.ilovvenuclear.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. zac_i_e dedi ki:

  nükleer enerji karşıtlığına karşıyım bende

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Zekai beni de aydınlat, neden karşılığa karşısın?

 3. zac_i_e dedi ki:

  Elektrik enerjimizin yaklaşık yüzde 60ını doğalgazdan üretiyoruz (tam emin değilim yalnışsam düzeltin ama bu civarda bi rakam). Ve doğalgaz da kendi öz kaynağımız değil. dışarıya bağımlıyız sonuçta. ayrıca doğalgaz çevreye ne kadar faydalı da olsa hiç ekonomik değil. doğalgazı ülkeye sokan kimse ona hiç iyi laflar etmiyorum. doğalgazın gelmesiyle resmen sömürülmeye başladık. doğalgazın kendi fiyatını geçtim kombisiydi kazanıydı sobasıydı derken ciddi zarar ettik. Yıllar önce doğalgaz yerine bi nükleer enerji santrali kurulsaydı şimdi elektriğe bu kadar para ödemek zorunda kalmazdık (heralde?). hiç değilse dışa bağımlı olmazdık. Nükleer enerji santrali mutlaka kurulmalı demiyorum. Öncelikle kendi özkaynaklarımız kullanılmalı ama bunu yapabilecek güç var mı yok mu bunu zaman gösterir. nükleer enerji santrali sanıldığı kadar çevreyi harap eden birşey değil. teknoloji çok ilerledi. arıtmasından güvenliğine kadar herşey son derece titiz hazırlanıyor. herkes çernobil faciasından bahsediyo ama mühendislik o zamanki şartlardan çok ilerde. korkmak saçma. sonuçta bu santrali de biz yapmayız japonlar felan yapar büyük ihtimalle. Nükleer enerjiyi istemeyenlerin nedeni bana göre doğalgazı satın aldığımız ülkeler. ortalığı kızıştırıp bu işin askıya alınması istiyorlar haliyle. kim bulduğu yağlı müşteriyi kaybetmek isterki sonuçta?

 4. Semih dedi ki:

  Fransa enerjisinin %80 ini nükleer santrallerden sağlıyormuş misal. Buna ne diyosun Canerim?

 5. Caner Öncel dedi ki:

  Beyler nükleerele aman aman bir mücadele halinde bulunmasam da bu ülkenin herhangi bir nükleer santralin varlığıyla başa çıkabilecek, onu güvende tutabilecek nitelikte teknoloji ve altyapıya olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda hiç bir tecrübeye sahip olmadığımız gibi olası bir sızıntı durumunda bizim bakanlarımız ellerine bir bardak çay alıp televizyona çıkar “bakın bana bişey olmuyor” derler.

   

  Semih Fransa’nın kendine ait kaç tane yerli otomobil markası, kaç tane olası savaş durumunda silah üretimine geçebilecek nitelikte fabrikası ve haliyle teknolojiyle içli dışlı mühendisi var?

   

  Zekai, yanlış hatırlamıyorsam Ecevit döneminde Özbekistan’dan mı ne (atıyorum) m2’si 1 liraya almak üzere yaptığımız doğalgaz anlaşmasını Rusya’dan m2’si 10 liraya almak üzere bozmuştuk, Özbekistan’la da aramız bozulmuştu. Böyle bir salaklığı neden yaptığımızı bilmiyorum ama bugün burda nükleer santral açmak için bildiğim kadarıyla “yardımcı olacak” olan ülke yine Rusya.

   

  Bu sözlerimle kendimi Kurtuluş Savaşı dönemindeki ilerlemeye açık olmayan cahil kimseler gibi hissetmiş olsam da milli kompleksten değil, sonuçları en ufak bir sızıntı sonucunda tüm ülkenin mahfına sebep olacağından böyle bir karar için “hayır” derim, belki 10 yıl sonra. Ayrıca Greenpeace gibi oluşumlar istedikleri kadar bir taraflarını yırtsınlar burası Türkiye, değil 1 milyon, 10 milyon kişi toplanıp fikir beyan etse de saygıdeğer büyüklerimiz yine bildiklerini okur, onlar her şeyi bizden daha iyi bilir.

  • ahmettatar dedi ki:

   Başa çıkabiliriz Caner hem de tüm diğer devletlerden daha güvenlikli olur bizim nükleer santralimiz çünkü olası tüm riskler diğer devletlerin yaşadıkları kazalar bizim için birer tecrübe buna göre önlemler alınıp gayet güzel korunabilir ben ülkemizde uzun süre bu konu hakkında araştırma yapan kurumlar olduğunu biliyorum hatta bir ara sana yakın Yalova da mıydı neydi bir tesis var mail atmıştım sana şunlara bir baksana ziyaret etsene ne iş yapıyorlar diye hatırlıyormusun bilmiyorum ama..

 6. Semih dedi ki:

  Caner aynı kurtuluş savaşı dönemindeki cahil tiplere benziyosun :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir