Skype ve MSN gibi programları sistem tepsisine (tray) gönderin


Uzun yıllar sahip olduğum alışkanlıkların bir kalemde değiştirilip o değişimin dayatılmasına ezelinden beri uyuz olmuşumdur. Bu anlamda kullanmaya başladığım günden beri Windows 7 ile yıldızım bir türlü barışmadı. Onlar bu yeni sistemde neyi değiştirdilerse ben eski haline geri getirdim, Taskbar’ı o kocaman simgelerden kurtarıp “düzelttim“, Quick Launch’u olması gereken yere koydum ve yıllardır bilgisayarı nasıl kullanıyorsam yine aynı biçimde kullanmaya devam ettim (Windows 8’e geçme konusunda ne tür endişelere sahip olduğumu varın siz tahmin edin). Ne var ki MSN ve Skype gibi programları çalışır haldeyken sistem tepsisine küçültememek benim için hala sorun olmaya devam ediyordu.

Derken Trayit ile tanıştım. Adamlar küçücük fıçıcık içi dolu özellikçik süper bir araç yapmışlar, kurulum bile gerektirmiyor. Skype ve MSN gibi, yerinin sistem tepsisi olduğunu düşündüğünüz tüm programları Trayit sayesinde küçültebiliyorsunuz. İstediğiniz programın “Minimize” ikonuna sağ tıklayıp “Tray’a gönder” demeniz yeterli, bu sayede Taskbar’daki kalabalıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Türkçe desteği de olan program hakkında daha detaylı bilgi almak ve indirip kullanmaya başlamak için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz:
http://www.teamcti.com/trayit/trayit.htm

Alternatif link (egonomik.com üzerinden):
http://egonomik.com/program/trayit_4_6_5_5.zip

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 Yorum

 1. Cemal Burak AYGÜN dedi ki:

  Windows Live Messenger için:
  Programın simgesine sağ tıklayıp özelliklere gelin ve “Uyumluluk” sekmesinden “Uyumluluk modu”nu XP veya Vista seçin. Böyle yapınca Sistem Tepsisi’ne ekleniyor program. Minimize’a tıklayınca hem Görev Çubuğu’nda hem de Sistem Tepsisi’nde simgesi kalıyor. Kırmızı kapatma düğmesine (X) tıklayınca sadece Sistem Tepsisi’nde kalıyor. Tamamen kapatmak için Sistem Tepsisi’ndeki simgeye sağ tıklayıp “Çıkış”a tıklamanız lazım.
  Diğer programlar için de bu yöntem oluyor mu, bilmiyorum. Denemek lazım.

 2. Muhammet dedi ki:

  caner aslında windows 8 masaüstünü höster özelliği çok güzel onu değiştirmeyip alışsaydın iyiydi. xp’de gibi masaüstünü göster simgesinin üzerine fareyi getirip ayarlamak, sonra tıklamak zor geliyor artık. windows 7’de fareyi haşırt diye en sağ alta çekip bir kere tıklıyorum, masaüstü karşımda.

 3. Muhammet dedi ki:

  ha pardon o zaman :D aklım şu haberde kalmış.
  http://bit.ly/TVpcUv

 4. Korhan dedi ki:

  bu yazılanlar birinin hiç hoşuna gitmemiş, yaşasın anti tray mi :)

 5. Sezer dedi ki:

  Siteden indiremiyorum, hata veriyor.

 6. Caner Öncel dedi ki:

  Siteye yükledim Sezer, şurdan indirebilirsin:
  http://egonomik.com/program/trayit_4_6_5_5.zip

 7. Hasan Safa dedi ki:

  Bu mal bir harika dostum! 

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.