Sosyal medya hesaplarınız ne kadar güvende?

Sosyal medya yönetimini sürdürürken, hesap bilgilerimizi riske atabilecek güvenlik risklerine karşı ne derece dikkatlisiniz?

Siber saldırılar, kişisel şifreleri ele geçirmeye yönelik riskler internetin her alanında karşımıza çıkan büyük problemler. Birçok büyük markanın, ünlünün sosyal medya hesabının şifresi ele geçirildi ve kötü amaçlı bir şekilde kullanıldı. Bunun yol açtığı maddi ve manevi zararlar ciddi anlamda büyük. Peki bu duruma karşı nasıl bir önlem almak gerekiyor, sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için nelere dikkat etmelisiniz? Sosyal medya alanında takipçi, beğeni, abone ve izlenme gibi önemli hizmetleri sunan Crovu, bu konuda yaygın önlemleri paylaştı.

Hesaplarınızın mobil doğrulaması artık olmazsa olmaz bir önlem

Facebook, Twitter, Instagram ve diğer platformlarda üye girişi yaptıktan sonra, sorulan sorulardan bir tanesi mobil doğrulama. Telefon numaranız üzerinden yaptığınız doğrulama işlemi sayesinde, mail bilgileriniz ele geçirilse dahi, o an telefonunuz aracılığı ile durumdan haberdar olabilirsiniz ve önlem alabilirsiniz. Mail ile doğrulama, başlı başına yeterli ve ciddi bir güvenlik işlemi değildir. Bu yüzden, hangi platformda olursanız olun, telefonunuzu girin. Bazı sosyal medya kullanıcıları, telefonunu girdiğinde, kişi listesine o hesapla ilgili bilgi gideceğini düşündüğünden bunu es geçiyor, ancak güvenlik ayarlarından bu durumu da engelleyebilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamaları indirirken dikkatli olun!

Sosyal medya hesabı bir şekilde ele geçirilen, şifreleri paylaşılan insanların en büyük hatası, güvenilir olmayan uygulamaları hesaplarına entegre etmeleri. Örnek vermek gerekirse, Twitter için geliştirilmiş bir ‘takipçi uygulaması’nı kurmanız, sizi tehlikeye atabilir. Bir uygulamayı kurarken, uygulama sizden bazı izinler talep eder. Bu izinler arasında sizin adınıza paylaşım yapmak, hesabınız adına olan özel bilgileri görmek ya da hesabınızın mailini, şifresini görmek olabilir. Bu detayları kontrol etmeden onay verdiğiniz bir uygulama, bilgilerinizin paylaşılmasını sağlayabilir. İndirdiğiniz üçüncü parti uygulamalara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Tehlikeli bağlantılara tıklamayın!

Eski bir yöntem olmasına rağmen hala geçerli olan sahte sayfa tasarımına sahip linkler yollamak, ciddi bir tehlike. Özel mesaj olarak size gönderilen, ‘bu linke tıklayarak giriş yap, takipçilerin artsın’ gibi mesnetsiz, geçerliliği olmayan iddialar ile sizi sahte sayfalara gönderen bu kişiler, bu sayfalarda kullanıcı adı, mail ve şifrenizi alabilir. Alan adı, domaine dikkat etmelisiniz, zira bu işlemlerde genellikle sahte adresler kullanılır. Siz de girdiğiniz siteyi gerçek bir sosyal medya platformu zannedebilirsiniz.

Bu yazı Crovu tarafından hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir