Sosyal medya rahatsızlıkları ve hesap silme klavuzu

İkinci nesi İnternet hizmetlerinin veya O’Reilly Media’nın deyimiyle Web 2.0’ın kullanıma sunulmasıyla birlikte sosyal paylaşım siteleri gün yüzüne çıktı. İnternet âlemi tek yönlü olan bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına geçti. Bu sistemi kullanan platformlara da sosyal medya adı verildi. Sosyal medya kişilerin İnternet üzerinde birbirleri ile yaptıkları diyaloglar ve paylaşımların bütününü kapsadı. Bu sayede kullanıcılar tarafından üretilen içerikler İnternet âlemine girmeye başladı. Sosyal medya tek bir kalıba koyulamayacak, oldukça fazla çeşitlilikte bir yapıdır. Kimi zaman Facebook gibi bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkar. Kimi zaman da Delicious gibi sosyal imleme yapabileceğimiz bir sitedir. Sosyal medya forumlar, çevrimiçi fotoğraf paylaşım uygulamaları, iş ağları, video barındırma servisleri gibi birçok şekle sahiptir. Bireyleri ve kitleleri birbirine bağladığı için insanoğlu için bulunmaz bir nimettir. EBay’ın kurucusu Pierre Omidyar konuyla ilgili “İnsanlık tarihinde ilk defa sayısız bağlantı kurmanıza imkân tanıyan bir teknolojiye sahibiz.” demiştir.

Sosyal medya her ne kadar insanoğlunun menfaatine ve gelişimine fayda sağlayan bir platform olsa da kullanıcılarına birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Nimetleri sayılamayacak kadar fazla olan bu oluşumun sebep olduğu bağımlılık ve hastalıklar var.

Fare-Klavye Hastalığı

Tekrarlayıcı zorlamalalara bağlı hasar olarak tanımlanan ve uzun süre bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazları kullananlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık fare, klavye, tablet ve telefon kullananlarda, aynı hareketin sıkça tekrarlanmasına bağlı olarak el ve kollardaki sinir, tendon, kas ve diğer dokuların zedelenmesine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu hastalıklardan bazılarını aşağıda sizin için derledik.

Tekrarlayan Gerilme Yaralanması

Tekrarlayan gerilme yaralanması (RSI), eklemlerin sürekli aynı noktalardan basınca maruz kalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık klavye veya dokunmatik ekranda sürekli yazı yazan veya oyun oynayan kişilerde görülebiliyor.

Hikikomori

Yetişkin ve ergen bireylerin toplumsal yaşamdan çekilmeleri ve sıklıkla aşırı seviyelerde kendilerini izole etmeleri olayını anlatır. Bu bireyler yaşamdan elini ayağını çekip temel ihtiyaçlar dışındaki tüm zamanını odasının içinde geçirirler. Hikikomori terimi hem bu toplumsal fenomenden genel anlamda bahsederken, hem de bu toplumsal gruba mensup bireylerden bahsederken kullanılır. Hikikomori hastalarına modern çağın keşişleri denilmektedir.

Ego Sörfü

Ego sörfü rahatsızlığına sahip şahıslar, düzenli aralıklarla Internet’te kendi isimlerini aratırlar. İnternet’te kendileri ile alakalı ne gibi bilgilere ulaşılabildiğini kontrol ederler.

Sosyal medyada uzun süre vakit geçirmenin ortaya çıkarttıkları rahatsızlıklar blog ifşacılığı, youtube narsisizmi, google takibi, siberhondrik, photolurking, wikipedializm, crackberry ve cheesepodding şeklinde uzayıp gidiyor. Bu hastalıklar kişinin kendi tercihleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya kullanıcılarının kendi elinde olamayan sebeplerle yaşadığı sorunlar da var. Taciz, tehdit, taklit edilme ve ifşa bu sorunların başında geliyor. Bu sorunlarla karşılaşanların çoğu sosyal medya hesaplarını silerek kurtulmak istiyor. Fakat çoğu kullanıcı kolayca açtığı hesabı silerken zorlanıyor. Bu kullanıcılar için en popüler iki sosyal paylaşım sitesi için hesap silme işlemini anlatacağız.

Facebook Hesap Silme

Facebook hesap silme için aşağıdaki iki şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar:

  • Facebook kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeniz gerekiyor.
  • İnternet’e bağlantısı olan dizüstü veya masaüstü bilgisayarı kullanmak.

Bu aşamada çoğu kullanıcı ikinci şartın neden gerektiğini merak ediyor. Hemen açıklayalım. Facebook suistimalleri engellemek için mobil cihazlar ve uygulama üzerinden hesap silme işlemine izin vermemektedir.

İlk olarak Facebook’a kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Ardından Facebook’un yardım sayfasında “Hesabımı kalıcı olarak nasıl silerim?” cümlesini aratın. Ardından çıkan sonuçtaki bağlantıya tıklayarak hesabınızı kolayca silin.

Instagram Hesap Silme

Instagram hesap silme oldukça basittir. Instagram hesabınızı silmek için hesabınıza ait kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeniz gerekiyor. Hesabınızı silmek için herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Instagram’a giriş yapın. Ardından profilinize tıklayın. Profilinize girdikten sonra açılan sayfadan “Profili Düzenle” düğmesine tıklayın. Profil düzenleme sayfasının en altında bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat.” bağlantısına tıklayın. Böylelikle Instagram hesap silme işlemini başarıyla halletmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.