Sosyal medya uzmanları ne iş yapar?


Ben ne bileyim ne iş yapar. Anladığım kadarıyla siz gidip bunlara mütemadiyen bir sürü para ödüyorsunuz onlar da size Twitter takipçisi, Facebook beğenicisi felan kazandırıyorlar, ardından bu insanlara sizin adınıza cevap verip sahte samimiyetler kuruyorlar veya benim gibi blogcuların e-posta adreslerini toplayıp her gün “nolur sitende bizim şu firmadan bahset” temalı spam mailler gönderiyorlar (Dikkat: Analiz ve takip yapanlardan bahsetmiyorum). İşin içinde olanlar bu tanımımı okuyunca muhtemelen çiğ bir herif olduğumu düşünecekler, neticede bir sürü bilişim ve marka uzmanının faaliyet gösterdiği, seminerler düzenlenen, sertifikalar verilen bir alandan bahsediyoruz ama abi ne bileyim bir yaşam koçluğu benim nezdimde ne kadar çakma ise bu sosyal medya uzmanlığı da o derece çakma. Tamam bir Garanti Bankası, bir Türksel olsam ben de adeti bozmam aman sosyal medya uzmanım eksik kalmasın diye para öderim ama mevzuya şöyle geniş bir açıdan bakınca nedense bu vatandaşları tam olarak bir yere oturtamıyorum.

Bir de en gıcık olduğum tarafı, esas pazarlarını kurumsal firmalar oluşturuyorken bu sosyal medya uzmanları (ve ajansları) kendilerini nedense gereksiz bir cıvıklıkla ifade etmeyi tercih ediyorlar. Gidin bakın, bu konuyla ilgili gezeceğiniz her 10 siteden 8 tanesi mutlaka esprili bir dil kullanmaya çalışıyordur, “bakın biz ne kadan kuul ve biznıs monotonluğundan uzak kimseleriz” mesajları veriyordur, sanki böyle bir kural varmış gibi.

Twitter, Facebook veya Google Plus’ı kullanmak, pardon “etkin biçimde kullanmak” o kadar da zor bir şey olmasa gerek be abi. Bir firmanın halkla ilişkiler departmanı ufak bir eğitimle bu hesapları pekala idare edebilir diye düşünüyorum, hani tutup “Yoook canım ne alakası var, çok zor, çok meşakkatli iştir sosyal medya işi, kominikeyşından bahsediyoruz. Hey yavrum hey biz kaç tane bilişim uzmanı eskittik bu alemde” gibisinden işi olduğundan daha zormuş gibi göstermek bence bu adamların yaptıkları işi yüceltmekten başka bir amaca hizmet etmiyor.

Otomobil üreten bir firmanın aracın tüm parçalarını monte ettikten sonra kapıları takmak için yetkili birini beklemesi gibi, “Durun, kaportayı tamamlayıp motoru felan yerleştirmiş olabiliriz ama kapı takmak maksimum incelik isteyen bir iştir. Bu iş için düzenli olarak ücret ödediğimiz ve bize dışarıdan hizmet veren kapı takma uzmanını çağırın!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir