Spora yeni başlayanlar için öneriler

Hayatınızda yeni kararlar almış olabilir ve kendinize iyi bir spor programı yapmak istemiş olabilirsiniz. Özellikle belirli bir kesim hayatının belli dönemlerinde hiç spor yapmamış ya da yapmaya fırsat bulamamıştır. Bu durum spora başlamanın beraberinde ağrıları ve acılarıda getirecektir. Uzun süre idmansız kalan kas ve adaleler bir hayli ağrıyacağı için güçlük verecektir. Ancak düzenli egzersizlere devam ettikçe etkilerini de beraberinde görmeye başlayacaksınız. Bu sayede de kendinizi hem daha güçlü hem de daha zinde hissedeceksiniz. Spora başlamadan ilk önce mutlaka kendinizi sizi zorlayacak olan etkenlerden kurtarmanız gerekiyor.

Biz de spora başlamadan önce yaşayabileceğiniz tüm sıkıntıları en alt düzeye indirilmesinde sizlere yardımcı olacak birkaç öneri sıralayalım.

  • Kesinlikle sıvı kaybını önlemeniz ve enerjiniz için sıvı tüketiminizi artırmanız gerekir. Tabi ki spor yapan insanların su ihtiyacı daha fazla olacaktır ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey spora başlamadan önce karnınızı su ile doldurmamanız olacaktır çünkü su dolu bir karınla rahat hareket edemezsiniz.
  • Hiçbir zaman canınızın yanabileceğini ya da yandığını düşünmeyin çünkü buna odaklanırsanız korkarsınız ve motivasyonunuzdan uzaklaşırsınız.
  • Kesinlikle bir eğitmen eşliğinde çalışınız ve grup şeklinde çalışıyorsanız o zaman grubun en önlerinde yer almaya çalışın bu sizin spordan kopmamanıza yarayacaktır.
  • Nefesinizi doğru kullanın bu şekilde karın kaslarınız da düzenli çalışacaktır. Doğru nefesin tekniklerini de mutlaka zamanla öğreneceksiniz.
  • Zaman geçtikçe kaslarınızda ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar oluştuğunda sporu kesinlikle bırakmayın aksine üzerine gidin çünkü kas ağrılarından kurtulmanızın yolu yine spor yapmaktır.
  • Vücudunuzda terlemeye bağlı olarak elektrolit kaybı olacaktır. Bunları da tekrar yerine koymak için yoğurt, badem ve her çeşit minerali içinde barındıran muzu yiyebilirsiniz.
  • Spor yapmak sizin ilk başlarda canınızı sıkacak burada en iyi durum motivasyonunuzu yüksek tutmanızdır. Bunun içinde gülümsemek her zaman etkili olacaktır.

Tüm bu saydığımız başlıklar doğrultusunda yapılan spor her zaman faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra doğru spor malzemelerinin, egzersiz aletlerinin tercih edilmesi çok önemlidir. Ergonomik, sağlıklı ve dayanıklı spor aletleri ve giysileri için, bu alanda uzun süredir faaliyet gösteren sportive.com.tr mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Sitede pek çok farklı kategoride yüzlerce ürün ve blog kısmında spora yeni başlayanlar için altın değerinde öğütler bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.