“Şuheda fışkıracak, toprağı sıksan şuheda”


Lozan Antlaşması sırasında (yani bundan tam 90 yıl önce) İngiliz delege Lord Curzon, İsmet Paşa’ya hitaben şunları söylüyor:

Konferanstan bir neticeye varacağız. Ama biz memnun ayrılmayacağız. Hiçbir işte bizi memnun etmiyorsunuz. Hiçbir dediğimizi, makul olduğuna, haklı olduğuna bakmaksızın kabul etmiyorsunuz. Hepsini reddediyorsunuz. En nihayet şu kanaate vardık ki, ne reddederseniz hepsini cebimize atıyoruz. Memleketiniz haraptır. İmar etmeyecek misiniz? Bunun için paraya ihtiyacınız olacaktır. Parayı nereden bulacaksınız? Para bugün dünyada bir bende var bir de bu yanımdakinde (ABD gözlemcisi Richard Washburn Child) Unutmayın, ne reddederseniz hepsi cebimdedir. Nereden para bulacaksınız, Fransızlardan mı? Para kimsede yok. Ancak biz verebiliriz. Memnun olmazsak kimden alacaksınız? Harap bir memleketi nasıl kurtaracaksınız? İhtiyaç sebebiyle yarın para istemek için karşımıza gelip diz çöktüğünüz zaman, bugün reddettiklerinizi cebimizden birer birer çıkartıp size göstereceğiz!
Kaynak

Türkiye bağımsız, güçlü bir ülkedir. Elbet bu günlerin üstesinden gelecektir” diyebilecek, umut verebilecek bir delikanlı varsa lütfen bir adım öne çıksın, benim artık hiç umudum kalmadı…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

30 Yorum

 1. Furkan dedi ki:

  Türkiye’ bile farkında değil ama bugünleri hiç beklemediği şekilde kolay atlatıcak.

 2. Cem dedi ki:

  Kemalist olmayan biri olarak söylüyorum para için diz çöken o anlaşmayı yapan kişi olmadı. Para için ABD’ye dizlerini vura vura giden. Adam başı 25 sent  için binlerce askerimin Kore’de tabiri caizse telef olmasının sorumlusu Adnan Menderestir. O günlerde bu savaşa asker gönderilmesine karşı çıkan ve tek başına galata köprüsünde eylem yapan Behice Boran tam yirmi beş gün işkence gördü hapis yattı. Boran 77 yıllık yaşantısı boyunca her şey kötü gitse bile hiç bir zaman bu ülkeden umudunu kesmedi. 

  Bu ülkeye liberal pencereden baktığın sürece çıkış yolu göremezsin. Çünkü bu sistemin tek çıkış kapıları olan bireysel kapılar sadece parası olanların oturduğu loca katlarında dır. Umut solda demek yeterli değil umut her zaman Sosyalizmde…

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Sosyalizm, Komünizm bunların kime faydası olmuş ki bize olsun Cem?

 4. Cem dedi ki:

  Kapitalizmin kime faydası olmuş bize olsun. Hangi halka açlık, savaş ve sefaletten başka bir şey vermiş. En babası denilen ABD’de 3 milyon evsiz var. İnsanlar yaşaya bilmek için iki işte birden çalışıyor. Eski Sosyalist ülkelerin neredeyse tamamında Eski sistemi özlüyor musunuz sorusunun cevabına evet diyenler %60 şın üzerinde. Venezuela’da uygulanan yeni nesil sosyalizm sömürge bir ülkeyi onurlu ve bağımsız bir ülke hale getirdi. Açlığı sefaleti yok etti. Çok değil 20 sene önce Venezuela da açlık ve hırsızlık o kadar büyüktü ki on katlı apartmanların her katında demir parmaklık olurdu. Şuanda hırsızlık,cinayet benzeri suçlar sıfıra yakın rakamlara indi. Ne Küba’da nede Venezuela  da bir tane bile siyasi suçtan hapis yatan adam yok.  Kapitalist sistem barbarlığın ta kendisidir. Tekrar ediyorum umut her zaman Sosyalizmde? 

 5. Pesimist dedi ki:

  O tabir caiz değildir beyefendi telef olmak sen ve senin zihniyetindeki insanlara mahsustur. Muhafazakar olman şart değil saygı duyman için acı üzerinden prim yapma demagoji de yapma. Sosyalizm veya komunizm veya her ne “izm” ise bu blogda Çin vb ülkelerin insanları hakkında paylaşımlar da var, bir gözat, umudun hala sosyalizmdeyse buyur seni o taraflara alalım. 

  Hem sosyalizm ne alaka ya şuheda ile ?  PKK sosyalist düşünceyi baz almış bir yapılanmadır. Yani sen bu yazdıklarını hpg sitesinde falan yazsan daha mantıklı şeyler olduğunu düşüneneler olabilir. Az bi mantıklı konuşsan okumaktan erinmeyiz de, her inançsız adamın komunizm sosyalizm zırvalarına yıllarını vermiş gibi slogan atmaları çok gülünç. 

 6. Cem dedi ki:

  Evet hepsi telef olmuştur. Şeytanın uşağı ABD’nin köpeği olarak oraya gittik. masum insanları öldürürken öldük. Şahadet böyle olmaz. Din ile ilgili en ufak bilgin olsaydı ne demek istediğimi anlardın. Hristiyan bir ülkenin komutasında masum insanları öldürmek ne zamandan beri Şahadet için yeterli oldu.

  PKK Sosyalist bir yapılanma değildir. Heterojen bir yapılanması vardır. kendi tabirleriyle halk hareketidir. İçinde her çeşitten insan var Milliyetçisinden, kapitalistine, nurcusuna Yobazı na . PKK mitinglerinde az mı gördük Sait Nursinin resimlerini. Doğrudur içinde Sosyalistlerde vardır. Ama Yobazlar ve milliyetçilerle kıyaslandığında bu gurup yok denecek kadar azdır. Muhafazakarlar neyi muhafaza ettiklerini anladıklarında her zaman iş işten geçmiş oluyor. Ezbere konuştuğunuzu bile fark edemiyorsun. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın genel sonucu bu. 

  Bunun en güzel örneği de Çin dir. Sosyalist dediğin o ülke karma ekonomi ülke yönetiliyor. Devlet desteği yoktur ama burjuvazi vardır. Yani Çin kapitalist bir ülkedir. 

 7. Pesimist dedi ki:

  Heterojen bir yapılanması vardır

  bak işine homoseksüel yapı. 

 8. Cem dedi ki:

  Genel alışkanlığınız değil mi ? İşin içinden çıkamayınca cinsel iftirada bulunmak. Irak savaşı patlak verdiğinde ben tankların önüne yatıp İskenderun limanındaki ABD üstünü basmasaydı. O gün ateş açıldığında korkup kaçsaydım belki senin akrabalarında ABD çıkarları için ölecekti. Marmaris’e Bodrum’a gelen ABD askerleri bu ülkenin kadınlarına 100 dolar gösterip sağda solda sıkıştırdığında onları biz kovalamasaydık ülkenin “namusunu ” kir koruyacaktı. Afganistan’da Irak’da 2 milyon insanı öldüren bu eli kanlı herifleri dinlensinler diye Muhafazakar dediğiniz adamlar getirdi, onları bu ülkenin komünistleri kovaladı. Ben sen dahil bu ülkedeki insanların güvenliği ve şerefi için defalarca ölümü göze aldım. Anladık destek olmayacaksınız bari köstek olmayın. Çekilin önümüzden ki “işimize bakalım”. 

 9. Pesimist dedi ki:

  evet evet şu an dönüş yaşıyorum yeni şehit haberleriyle kesinlikle umut sosyalizmde. lenin gibi stalin gibi (kırım,türkmenistan,azerbaycan vs.) giriceksin güneydoğuya taş üstünde taş omuz üstünde baş komuycaksın. o zaman problem kalmaz. 

 10. yEmreozc dedi ki:

  @Pesimist arkadaşım, savunduğun görüşü savunamayacaksan böyle bir tartışmaya girmeden önce düşün derim. Kendini rezil ediyorsun. Sosyalizm görüşünü kurtuluş olarak görmesemde bunu @Cem arkadaşım tutarlı ve mantıklı şekilde savunuyor. Çoğu değindiğini kısımlara da o kadar yürekten katılıyorum ki, o kadar yürekte.. Temennim daha fazla uzatmamandan yana.

 11. Emre dedi ki:

  Türkiye, iktidar olanın iplerinin ABD ye bağlı olduğu bir devlettir. Umut yok hacı.
  Bir yandan atmışlar önümüze kominizm, kapitalizm kemiklerini köpekleri kapıştırıyorlar. 
  Diğer yandan vermişler gazı, sen şöylesin sen böylesin diye, bi bok sanmışız kendimizi. 
  Ama bak tepeden aşağı hala 3. dünya ülkesi.
  Bu memlekette savaş var a.q. savaş, kılı kıpırdamıyor milletin, sence varmı umut hala. Kandırma kendini.

 12. nurkan dedi ki:

  devletin amacı zaten halkının refah içinde yaşamasını sağlamak ve bunu sürdürebilir kılmaktır. bu nedenle sosyalizmi tüh kaka değip kötülemek ve kominizm ile aynı kefeye koymak mantıklı değil…

  kapiltalizm yahudiler tarafından tezgahlanan ve tüm gücünü bankalardan alan, yönetim biçimlerinin üzerindedir.

  Kapitalizm bir yönetim şekli değildir. kapitalizm fırsat eşitliği değildir herşeyden önemlisi kapitalizmin herhangi bir dinle ilgisi yoktur.

  Özellikle islam dini sosyal bir dindir. Zekat fitre ve sadaka gibi dinen zaruri olarak zenginden alınıp fakire verilir ve bu şeriata göre devlet tarafından organize edilir. Fıkıh konusunda biraz bilgisi olan herkes islam dinini kapitalizme nerdeyse düşman olduğunu anlar. Kapitalizmin temelini oluşturan sermaye yani banka dolayısıyla faiz islamiyette haramdır. Kapitalizmi yok etmenin tek yolu paraların bankadan çekilip faizin ortadan kaldırılmasıdır ki bu zaten islamın zorunlu kıldığı birşeydir.

  Peki neden sağ kesim kapitalizme laf söyletmez?
  Aslında bizim ülkemizde sağ kesim ya da sol kesim diye birşey yok. Kendilerini solcu diye tarif eden bazı yobazlar yüzünden sosyalizm dinsizlikle aynı kefeye konmuş sosyalist takılan, kendini entel sanan kara cahiller tarafından sırtlanan sosyalizm bayrağı kominizmle aynı renklere bürünmüştür.

  Bu yobazlar dine morfin derken kendileri lenine tapmışlar kominizmi din haline getirmişlerdir. Sokalarda perişan bir halde gezip banklarda yatmak, saçını beline kadar uzatıp 3 ayda bir yıkamak, yazın bile deri ceketlerle gezip yırtık converse giymek, sürekli içiki içmek esrar almak ayık gezmemek, elinde bildiriyi ağzından özgürlüğü düşürmemek, kimseyi sosyalist yapmaz.

  Sosyal devletin dinlerle bir alıp vermediği yoktur ve olamaz. Halkın refahını isteyen bir yönetim dinleri zaten yok sayamaz ki din insan için temel bir ihtiyaçtır.

  Sözün özü sosyalizm iyidir ve sosyalizm ateistlik kesinlikle değildir. Kapitalizm ise islamın yapısına tamamen terstir dolayısıyla islamiyet sosyalist bir dindir.

 13. anadolu dedi ki:

  uzatmaya hiç gerek yok. sonu “izm, ist” ile biten herşey bu ülkeye hainliktir.
  bakın sizin sosyalist enternasyol birliği bilmemnesinin bildirisinde ne yazıyor: bu arada gandi kemalinde altında imzası vardır:

  “İsrail ve Filistin sorununa benzeyen Kürt sorununa çok taraflı çözüm gerekiyor. Irak, İran, Türkiye, Suriye ve Kürt halkı ile BM ve uluslararası kuruluşlar çözüm için çok taraflı bir çerçevede çalışmalı.

  yani filistinliler ile pkk aynı imiş.

  boşuna demiyoruz hainlik diye?

  bunlara kalsa, ya kapital ya sosyalist-komünist ne ne ise. arası yok mu kardeşim bunun?

  uzun lafın kısası, bu ülke hiçbir zaman izm lere ist lere kalmayacak! ne kadar sıkıntı çekersek çekelim.

 14. Pesimist dedi ki:

  @yEmreozc

  dou you know what is the “ironi” ? 

 15. Cem dedi ki:

  @Pesimist Stalin olmasaydı şuanda almanca münakaşa ediyorduk. Savaş döneminde ülke topraklarım içinde düşman ülkenin bayrağıyla  eğitim kampı kurulursa ne yaparsın. Hepsini doğramış aynı kurtuluş savaşında bizim Ermenileri doğradığımız gibi. 

  Gir bakalım ne oluyor Kürtler artık sadece doğuda değil. Marmara, ege Akdeniz, iç Anadolu her yere yayılmış durumdalar. Sen doğuda onların akrabalarına öldürürken onlarda senin batıdaki akrabalarını öldürür. 

  Çözümü burada aradığına göre hiç savaş görmemişsin demektir. Ya  çocuk denecek yaştasın yada bildiğin kara cahilsin. 

 16. selim sırcı dedi ki:

  @anadolu yok saymak görmemek gerçekleri değiştirmez. değiştirseydi terorizm diye bir şey olmazdı.
  nurkan a katılıyorum. siz düşünce şekilleriyle yönetim şekillerini karıştırıyorsunuz. Türkiye Cumhuriyetinden ne anlıyorsunuz? Cumhuriyet bir rejim, demokrasi ise cumhuriyetin uygulanış şeklidir. bu uygulanış şekillerinde de birçok farklı görüş vardır. demokrasiden bahsediyorum demokratik bir ülkeyiz deyip kenara çekilmekle bitmiyor biz demokratik bir ülkeysek isveç ne? plüralist demokrasi, korporatist demokrasi, eltiizm, marksist demokrasi…. düşünmekten korkan bir milletiz…

 17. yEmreozc dedi ki:

  Bende onu diyorum işte @Pesimist kardeşim. İroni yapmaktan vazgeçip daha fazla rezil olmadan uzaklaş buradan.

 18. Pesimist dedi ki:

  @Cem
  bak arkadaşım bilmişlik yapmayı sevmem ama sen başından beri resimle alakalı konu yerine olayı sürekli komunizme sosyalizme vs ıvır zıvıra çekip duruyorsun. Kırım Türklerini yada Ahıska Türklerini duydun mu sen hiç ?Stalin’in nasıl şeyler yaptığını yaptırttığını biliyor musun bu insanlara karşı hem de sadece müslüman oldukları için? Bunların hepsinin komunizm veya sosyalizm adına yapıldığını da biliyorsundur o zaman. Ya arkadaş ben inanmıyorum inancım yok benim de Stalin’in yaptıklarını savunmaktan daha delikanlıca olacaktır. Bunun için de kimse seni yargılayamaz, kendi seçeneğindir, ama çıkıpta stalin şöyleydi sosyalizm şöyle böyle diyeceksen, kendin atar kendin yutarsın. kaldı ki marksist leninist vs vs bir kişinin ismine dünya görüşünü sığdıranlar onlardan önce nasıldı bu hayat görüşü acaba diye düşündüler mi. ama pardon unutmuşum düşünmekten korkan bir milletiz. ha bu arada millet kelimesini sana yakıştıramadım senin lügatında “ulus” demen gerekiyordu. 

 19. Cem dedi ki:

  Orada neler olduğunu senden çok daha iyi biliyorum Anne tarafım Sovyet göçmenidir. Peki sen şuanda Rusya’da bulunan camilerin %90 nının Stalin tarafından yapıldığını biliyor musun? Bilgi olmadan bilmişlik taslayamazsın. Sözde ulusalcı diye laf sokacaksın onuda beceremiyorsun çünkü ben ulusalcı değil onlarca kez belirttiğim gibi Sosyalistim. Şuanda yaptığın tek şey kendini rezil etmek. 

 20. Pesimist dedi ki:

  @yEmreozc

  iki mesajın var ikiside bnimle ilgili ortaya çok şey koymuşsun sende tebrikler. çıkıp gitme işine karar verecek sen değilsin. caner istemiyorum der olay biter. nokta. 

 21. Caner Öncel dedi ki:

  Bu site kurulduğu günden beri şahsıma veya bir başka görüş sahibine ağır hakaret edilmedikçe yorum yayınlamamazlık etmedim. Hatta “bu yorumu yayınlamayacağını biliyorum ama” diye artistlik yapanlarınkileri de yayınladım.

  Yani ceketler çıkarılıp gömlek kolları sıyrılmadıkça burda herkes görüşünü özgürce savunabilir, sadece kırıcı olmayalım yeter.

 22. Pesimist dedi ki:

  Stalin ve cami ufff. ulusalcı diye laf sokmadım, millet kelimesi yerine sizin jargonununzda “ulus” kelimesi kullanıldığını belirttim ama sen öyle anladıysan sorun yok. senin bilginde muhteşemmiş, Stalin’in yaptırdığı camilerin isimlerini bir çıkar koy bakayım ortaya bekliyorum. Yerini ve tarihini de yazacaksın. 

 23. Pesimist dedi ki:

  “Gir bakalım ne oluyor Kürtler artık sadece doğuda değil. Marmara, ege Akdeniz, iç Anadolu her yere yayılmış durumdalar. Sen doğuda onların akrabalarına öldürürken onlarda senin batıdaki akrabalarını öldürür. ”

  “Çözümü burada aradığına göre hiç savaş görmemişsin demektir. Ya  çocuk denecek yaştasın yada bildiğin kara cahilsin. ”

  Ya ben bunu yeni okudum üzgünüm, üstteki yazıyı ve alttaki yazıyı da sen yazdıysan; “sen onları öldürürsen onlar da seni öldürür” yaklaşımının , çocuk denen yaşta olan ben tarafından yazılmadığını görünce rahatladım.
  313. dönem foça mezunuyum Şırnakta görev yaptım; savaşın ne olduğunu yaşadım senin gibi annem sovyet göçmeni deyip insanların yaşadıklarını, kendi yorumlarımla birleştirip kendi tecrübemmiş gibi anlatmadım. 
  Mevzu kürtler değil mevzu PKK bunu da sosyalist kafana sokarsan iyi olur. 

 24. Cem dedi ki:

  Ulus  : Belli sınırlar içinde yaşayan insan topluluğu.
  Millet : Aynı değerlere sahip(Din,ırk vs.) İnsan topluluğu.
  Halk  : Aynı ülkede yaşayan benzer değer yargılarına sahip insan topluluğu.

  Biz halk söylemini kullanırız. örneğin Türkiye halkı. Ulus kavramı Fransız ihtilaliyle ortaya çıkan bir akımdır öncülüğünü liberaller, kuklalığını  Milliyetçiler yapmıştır. 2000 li yılların başarına kadar Rusya’da 60 civarında cami vardı. Bu camilerin çoğunluğu 2. Paylaşım savaşında hayatını kaybeden Müslümanların anısına kurulmuştur ki zaten bu konudan alakasız bir durumdur. O dönemde doğudan gelecek saldırıları engellemek için Müslümanlarla iyi geçinilmeye çalışılıyordu. Yani materyalist olan Stalin babasının hayrına dikmedi bu camileri. 

  Benim  sana en baştan beri anlatmak istediğim şu: Kulaktan dolam bilgiler üzerinde konuşmak ülkemizin genel bir hastalığı. 2. / 3. şahıstan edinilen bilgi insanı gerçek bilgiden her zaman uzaklaştır. Örnek olarak doğru olduğu kabul edilen hadis sayısı 5.000 civarındadır. Ortada dolaşan ise neredeyse 1.5 milyon. Salla bir hadise inanıp ona göre ibadetini edersen öbür tarafta kusura bakmayın bize böyle öğretiler denirse. Sana kitap yollamadık mı onu ne yaptın diye sorarlar. Şuanda söz edilen Müslümanlık Kurandan ziyade hadisler üzerine kuruludur. Kuranda Namazın(Salahat)  farklı surelerde toplam 3 vakit, iki secdedir ve kılınma şekli belirtilmemiştir. 

  Yada mesela gözün evrimini bilmeden ben materyalistim evrimi savunuyorum diyemezsin. Çünkü doğru bilgi olmadan kulaktan dolma edinilen fikir sana ait değildir. Türkiye’de değil Hindistan’da doğmuş olsaydık Nirvan ya koşuyor yada ineklere yol veriyor olabilirdik. Unutmayın ki Müslüman sayısına yakın Hindu ve Budist yaşıyor bu dünyada. (İslam  1.3 milyar, Hindu : 900 milyon  Budist :500 milyon)

 25. Cem dedi ki:

  Taş üstünde taş  baş üstünde baş koymayacağım diyorsun sonra da konu Kürtler değil diyorsun. O bölgede kim yaşıyor Fransızlar mı? Yav seninle tartışılmaz aklına o an ne gelirse yazıyorsun. Söylediklerin birbiriyle çekişiyor üstelik tutarsız ve dayanaksız. Benden bu kadar artık bu tek düzen tartışmaya devam etmek istemiyorum. Caner sende kusura bakma bu tarz bir tartışma için senin blogu kullandık.

 26. Emre dedi ki:

  konu sapıtmış, daralmış burası agacım.
  Soru ne? cevaplar ne? 
  Anladınmı demek istediğimi Caner, daha burada bile zerre ortak nokta bulamıyor insanlar. Umut yok diyorum soruna cevaben kardeşim.

 27. anadolu dedi ki:

  @cem ve onun gibiler için,

  ben lafı evirip, çevirip laf salatası, anlam karmaşası yapmam. duygumla konuşurum. insanların aklını bulandırmaya çalışmam.

  ama bunlar lafı evirip çevirmekten başka birşey yapmazlar. ağızlarında birkaç sihirli kelime var.
  barış, özgürlük, hak, adalet vs vs vs aynı sihirli sözcükleri pkk ve dtp de yıllardır kullanıyor. hatta bunlardan başka kelime kullanmıyor. adı izm ist falan bilmem ne olmuş önemli değil. önemli olan söyledikleridir. bu sivri kafalılar bunun hiçbir zaman farkında olmak istemiyorlar. yok özgürlük eşitlik hak bilmem ne. pkklı ağzıyla konuşmayın. evet açıktır. kabul etmesenizde aynı ideolojiyi benimsemiş olmanız bile pkk lı ağzıyla konuşmaktır. ve her ne kadar kabullenmek istemesenizde, bu yüce Milet sizin ne olduğunuzun farkında. o yüzden böyle örümcek zihniyetler bu ülkenin başına gelemeyecek.

  ha ne olur, yalçın küçük sosyalist zibidilerin, doğu perinçek gibi komünist sosyalist -ne halt diyorsanız- gibi hainlerin içinde bulunduğu ergenekon vari yapılanmalarla ülkenin siyasetini etkileyebilirler. ama sonunda hepsinin sonu aynı olur.

  bu izm ve ist tayfasının nemalandıkları oluşumların en başında alevilik gelir. hadi bizler, hadislerin sahi olup olmadığını anlamanın yolunu bulmuşuz. peki bunlar ne yapacak? aralarında, hangi konuda fikir birliğine varabilmişler. (aleviliğe nerden bağladın diye yazmayın. daha ilk yorumlarda konuyu 360 derece saptırıp sosyalizm komünizme bağlayıp ardından da 560 derece kıvrılıp hadislerle bitirmek bu olsa gerek)

  bu arada camilerin isim ve tarihlerini halen bekliyoruz. her ağzı olana inanmamak için 3. 5. şahısların boş laflarıyla meşgul olmamak için ispat bekliyoruz. ha ispat edemeyeceksen cem bey kardeşim boş konuşma lütfen?

  not: canerin hoşgörüsünü kullanarak, yukarıda yazılan saçmalıklarla benzer saçmalıkları yazdım. canerinde yukarıdaki saçmalıkları yayınladığı gibi bunu da yayınlayacağını biliyorum. teşekkürler kardeşim.

 28. anadolu dedi ki:

  bu arada ilk yorumumda yazmıştım, ikincisinin arasına eklemeyi unutmuşum. eklenmiş kabul edin.

  sosyalist enternasyol birliği bilmemnesinin bildirisinde ne yazıyor: bu arada gandi kemal kılıçdaroğlunun da altında imzası vardır:

  ?İsrail ve Filistin sorununa benzeyen Kürt sorununa çok taraflı çözüm gerekiyor. Irak, İran, Türkiye, Suriye ve Kürt halkı ile BM ve uluslararası kuruluşlar çözüm için çok taraflı bir çerçevede çalışmalı.”

  yani filistinliler ile pkk aynı imiş.

  spam sorusunda denk gelen soruya bakın: israilin işgal ettiği Müslüman ülkenin adı….
  aklın yolu bir de….

  boşuna demiyoruz hainlik diye?

 29. Pesimist dedi ki:

  ula hala taş üstünde taş baş üstünde baştan bahsediyorsun. siz oksijene ne yapıyorsunuz o içeride arkadaşım? ironi dedim bilmem ne dedim nerenle okudun ne yaptın ya? tamam kardeş bak ben susuyorum hatta senin sloganınla bitiriyorum… Yaşasın Halkların Kardeşliği… 

 30. adige dedi ki:

  @cem
  boş konuşma demiş ama en boş konuşan kendi olmuş.
  aklına ne gelirse sallamış, sallamışta sallamış.
  nerede arkadaşım senin camii ler?
  atmak kolay değil mi?
  ama adam olup, delikanlı gibi ispatlamak zor?
  dansöz gibi kıvırmak kolay?

  madem saçmalamak şart bu konuda bir saçmalıkta benden gelsin :D
  alevilik bir din ise, kendi aranızda ortak bir karar alın “@cem arkadaş”

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.