Sun Microsystems’in (Java) 1992 yılında ürettiği iPhone


Star 7 (The Green UI) 1992 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirilen ve anladığım kadarıyla sadece prototip aşamasında kalan, dokunmatik ekranlı ve bugünkü iPhone ‘a çok benzeyen özellikler taşıyan multimedya bir cihaz. Sun ‘ın bu projeyi neden hayata geçirmediğini veya yatırım yapmadığını gerçekten çok merak ettim, cihazın o günden bugüne (17 sene) her sene yeni özellikler kazanarak gelişmiş olabileceği ihtimalini düşününce bile heyecanlanıyorum.

Cihaz hakkında detaylı İngilizce kaynaklara şu ve şu adreslerden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  Nedense web devreleri bir süre sonra kabına sığamıyor elektroniğe el atıyor gerçi sun çok çok erkan davranmış googlede cep telefonu çıkarıyordu bakalım yahoo ne yapacak :D
   
  bu arada 92 yılına göre cihaz çok iyi belkide sus payı aldılar proje yattı :)  kim bilir

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Evet Google yanılmıyorsam Nexus One adıyla bir telefon çıkarıyordu ve öğrendiğim kadarıyla cihazı ilk etapta davetiye usulü satacaklarmış, sadece seçkin müşterilere yani :)

   

  Sun sus payı mı aldı ne yaptı hakkatten aklım ermedi benim, yani neden üretmezsin böyle bir şeyi a mübarek, tüm piyasayı tekele alırlardı walla :)

 3. gevv dedi ki:

  Belkide maliyet umdukları gibi olmadı hedefledikleri kullanıcı kitlesine uzak oldu gerçi hala fırsat var o zamanda böyle bir  cihaz tasarlayanlar şimdiki imkanlar ile neley yapmazki :)

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Heh bak ne güzel söyledin, o zaman onu yapan şimdi neler yapardı kim bilir, eh onlara kısmet değilmiş herhalde :)

 5. Emin dedi ki:

  Dönemin bence en büyük teknolojilerinden bir tanesi. Yani inanmayacak gibi oldum desem videoya bana inanın. Gördüğüm kadarı ile bu kadar hassasiyet sahibi bir ekran ve bu kada ince düşünülmüş detaylar benim inanmamı engelliyor. Adamlar PCMCI slot dahi düşünmüşler harici donanımlar için. Müthiş bir buluş. Tabii dönem için çok pahalı bir cihaz olması rafa kalkmasına neden olmuştur diye tahmin ediyorum.

 6. ahmettatar dedi ki:

  Bu cihazda kullanılan teknoloji bence akıllı evlerin yönetimi için düşünülmüş.. Yani belki Sun Microsystem bu veya geliştirilmiş modellerini üretti ama bu sokakta gördüğümüz herkesin eline geçebilecek bir satışı yapılmadı.. Mesela sadece bir inşaat firmasıyla anlaşıp onun yaptığı akıllı evlerde kullanıldı.. Yahut bir otomotiv firmasıyla anlaşılıp benzer modeller tasarlandı bu prototipten yola çıkılarak.. Sahip olamadığımız şeyler hiç pazarlanmamış gibi düşünmeyelim yani.. Biz sahip olamadık ama belki çok büyük bir kâr elde ettiler bu projeden..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.