Süper gerçekçi kullanıcı arayüzü teknolojisi

Artık yeni hiçbir şey yok, icat edilebilecek her şey icat edildi“. Bu sözü söyleyen vatandaş eski Amerikan Patent Dairesi başkanı Charles Duell. Yani yeni icatlar için patent veren kurumun en tepesindeki adam. İşin komik tarafı bu süper ileri görüşlü amcamız bu kelamı teey 1899 yılında etmiş. Yani cep telefonunu veya televizyonu geçtim henüz tost makinasının bile esamesi okunmuyorken.

İnsanlığın teknoloji konusunda geldiği nokta aslında dudak uçuklatacak nitelikte fakat her gün yeni şeyler öğrenerek ve öğrendiklerimizin üstüne yenilerini koyarak milim milim ilerlediğimiz için gördüklerimiz bizi artık pek öyle şaşırtmıyor. Çok değil 60-70 yıl geçmişe gidip oradan alelade bir insan evladını alıp günümüze getirseydik kullandığımız cihazları görünce büyük bir ihtimalle kafayı yerdi. Öyle vayırlısları, bulututları görmesine de gerek yok, geldiği yerde fasılalı silecek bile olmayan bu vatandaşa herhangi bir alışveriş merkezinin otomatik kapısını göstermek yeterdi. “Bu kapı nasıl açılıp kapanıyor?” diye sorunca “Hareket algılayıcı sensörler sayesinde” dediğinizi düşünsenize. Hareket algılayıcı sensör, bilimkurgu filminden fırlamış gibi ama baktığınız zaman herhangi bir elektronikçiden bilmem kaç liraya alınabilecek tırt bir aparat.

İşte bu videodaki teknoloji de böyle bir şey. 90’lı yıllarda ortaya çıksaydı büyük bir ihtimalle mucidi bugün dünyanın yarısına sahipti. Hatta o yıllarda çekilen bilimkurgu filmlerinde (ki bu tür teknolojilerin ilham kaynağı olduklarını düşünüyorum) geleceğin süper gelişmiş bilgisayarları üç aşağı beş yukarı bu şekilde resmedilirdi. Ne var ki videoda da görebileceğiniz üzere an itibariyle teknoloji blogları haricinde pek öyle kimse tarafından iplenmiyor. Adam gitmiş Tom Cruise’un Azınlık Raporu filmindeki bilgisayarı yapmış fakat arkadaki “geek” elemanlar bundan daha ilgi çekici olduğunu düşündükleri diğer teknolojilerin etrafında toplanıyorlar.

Merhum Charles Duell bulunduğu yerden dünyaya bakıp “Vay ben dünyaya kömür madencisi olarak gideydim de tarihe böyle bir gaf ile kazınmayaydım” diyor mudur acaba.

Kaynak: http://www.engadget.com/2013/04/29/eyes-on-mit-media-labs-smarter-objects

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. ahmettatar dedi ki:

  Hoparlörü mü kumanda ediyor şimdi bu adam..? Ama kablolar falan bağlı olmalı öyle değil mi..? Kablosuz şarj cihazı bile çıkmış ya iphone için nasıl elektrik alıyor ki..? O değil de.. sen şimdi kızarsın o değil de dedim diye ama demiş bulundum artık.. Benim ilgimi çeken şey kare kodlar çıkmış ya barkod sistemlerinde kullanılar QR code deniyor sanırım bence yüzyılın buluşu o işte Caner..

 2. Muhammet dedi ki:

  Pek ilgi çekici değil Caner :D bizler de geek elemanlarız herhalde :)

 3. Hasan dedi ki:

  @Caner bu ne ki, vaktiyle pokemon izlerken Eş pokemonlara bir cihaz tutup bilgilerini alıyordu, onun gibi birşey mi :)

 4. Muhammet A. dedi ki:

  Demir Adam filmindeki teknoloji acayip bişey. Öyle bir teknolojiye ulaştığımızda bu kelamı ben etcem. :D

 5. Beyza dedi ki:

  Carl Sagan’ın bir kitabında geçiyordu. Vaktiyle fizik bilimdalı için de benzer bir durum olmuş. Üniversitede fizik okumak isteyen gençlere bu alanda otorite bir bilimadamı “Fizikte keşfedilecek her şey bitti, hesaplarda sadece bilmem kaçta bir küsuratta bir uyuşmazlık var, o da ihmal edilebilir” gibi bir şey demiş. Sonra o küsurattan bugünkü kuantum fiziği çıkıyor. Bitti denilen dünyadan ne dünya yani… Dünya içinde dünya…
  Diğer konuya gelince… Şahsen yıllar yıllar önce, bilgisayarla ilk tanışmamı hatırladım. Henüz Commodore 64’lerin bile olmadığı zamanlar. Ordu pazarında yeşilsi bir boş ekrana klavye gibi bir şeyle çizgi çizilebildiğini görünce çakılıp kalmıştım. Nasıl yani, bir ekran var ve ışıklı bir çizgiye yol aldırılıyor, yukarı aşağı uzatılabiliyor!!! :) Galiba o günler de şaşırtıcı bugünden bakınca, bugünler de… :)

 6. ercan şahin dedi ki:

  bilsen bilsen sen bilirsin abi bu teknolojinin adı ne hani kameraları yüzümüze tutuncada maske falan takabiliyoruz ya

 7. remre dedi ki:

  Charles Duell amca ne bilsin işin bokunu çıkaracaklarını.. bu nedir be kardeşim, bi durun.. ben daha bluetooth’u sindiremedim..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.