Süper gerçekçi kullanıcı arayüzü teknolojisi

Artık yeni hiçbir şey yok, icat edilebilecek her şey icat edildi“. Bu sözü söyleyen vatandaş eski Amerikan Patent Dairesi başkanı Charles Duell. Yani yeni icatlar için patent veren kurumun en tepesindeki adam. İşin komik tarafı bu süper ileri görüşlü amcamız bu kelamı teey 1899 yılında etmiş. Yani cep telefonunu veya televizyonu geçtim henüz tost makinasının bile esamesi okunmuyorken.

İnsanlığın teknoloji konusunda geldiği nokta aslında dudak uçuklatacak nitelikte fakat her gün yeni şeyler öğrenerek ve öğrendiklerimizin üstüne yenilerini koyarak milim milim ilerlediğimiz için gördüklerimiz bizi artık pek öyle şaşırtmıyor. Çok değil 60-70 yıl geçmişe gidip oradan alelade bir insan evladını alıp günümüze getirseydik kullandığımız cihazları görünce büyük bir ihtimalle kafayı yerdi. Öyle vayırlısları, bulututları görmesine de gerek yok, geldiği yerde fasılalı silecek bile olmayan bu vatandaşa herhangi bir alışveriş merkezinin otomatik kapısını göstermek yeterdi. “Bu kapı nasıl açılıp kapanıyor?” diye sorunca “Hareket algılayıcı sensörler sayesinde” dediğinizi düşünsenize. Hareket algılayıcı sensör, bilimkurgu filminden fırlamış gibi ama baktığınız zaman herhangi bir elektronikçiden bilmem kaç liraya alınabilecek tırt bir aparat.

İşte bu videodaki teknoloji de böyle bir şey. 90’lı yıllarda ortaya çıksaydı büyük bir ihtimalle mucidi bugün dünyanın yarısına sahipti. Hatta o yıllarda çekilen bilimkurgu filmlerinde (ki bu tür teknolojilerin ilham kaynağı olduklarını düşünüyorum) geleceğin süper gelişmiş bilgisayarları üç aşağı beş yukarı bu şekilde resmedilirdi. Ne var ki videoda da görebileceğiniz üzere an itibariyle teknoloji blogları haricinde pek öyle kimse tarafından iplenmiyor. Adam gitmiş Tom Cruise’un Azınlık Raporu filmindeki bilgisayarı yapmış fakat arkadaki “geek” elemanlar bundan daha ilgi çekici olduğunu düşündükleri diğer teknolojilerin etrafında toplanıyorlar.

Merhum Charles Duell bulunduğu yerden dünyaya bakıp “Vay ben dünyaya kömür madencisi olarak gideydim de tarihe böyle bir gaf ile kazınmayaydım” diyor mudur acaba.

Kaynak: http://www.engadget.com/2013/04/29/eyes-on-mit-media-labs-smarter-objects

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir