Taraftar terörü


Ben devletin yerinde olsaydım değil takım tutmak için, herhangi bir takımın formasının giyilebilmesi için bile IQ testi isterdim. IQ’su belirli bir seviyenin altında olan, sosyal ve ekonomik konulara kafası basmayan, yersiz şiddet eğilimi gösteren insanlara forma giyme ehliyeti vermezdim. Buna muhalefet edenleri de çeşitli uzuvlarına sıvı nitrojen döküp oklavayla vurmak suretiyle cezalandırırdım. Ee beyinsiz insanlar öyle herkes gibi değil, layık oldukları biçimde cezalandırılmalı.

Bu nedir Allah aşkına ya? Sanırsın memlekette darbe olmuş, sokaklar savaş alanına dönmüş. Sizin taraftarlığınıza da, insanlığınıza da lanet olsun. Sayenizde bir Fenerbahçeli olarak çocukluğumdan beri tuttuğum takımdan, takımı geçtim komple futboldan soğudum.

Futbol bir oyun, bir eğlencedir. İnsanın hayatının bir köşesinde durur ve zaman zaman heyecanlanıp zevk almasını sağlar, bu. Tutup da hayatınızın tam merkezine yerleştirmenin, takıntı haline getirmenin ne manası var? Siz açlıktan nefesiniz kokarken yüzlerce lira verip taraftar kartı alırsınız, futbolcular sizin sayenizde iki topa vurup milyonları götürür, iki gün sonra başka bir takıma transfer olup adına “profesyonellik” derler ama siz “sana canım feda sana” diye sloganlar atmayı delikanlılık sayarsınız. Emre daha düne kadar Galatasaray’ın bel kemiğiydi, kanı sarı kırmızı akardı ama bugün Fenerbahçe’de ve “Ben zaten doğuştan Fenerliydim ki” diyor. Keza Arda için millet bir taraflarını yırtardı, e hani Arda şimdi nerde?

Hadi bu bir yere kadar kabul edilebilir bir durum. Neticede toplumların koyun sürüsü gibi güdülmeye, bir şeylerle oyalanıp gündemden uzak tutulmaya ihtiyaçları var. Kimseye zararınız olmadıktan sonra ister arabanızı satıp maç bileti alın ister eşinizle aranıza tuttuğunuz takımı koyun. Ama ben sabahtan akşama kadar eşşekler gibi çalışıp, alnımın terini “bu parayla halkın güvenliğini sağlamak üzere polis arabası al, insanlar otobüs beklerken ıslanmasınlar, durak yap” diye devlete veriyorum, sen de çıkıp benim paramla var olan bu kamu mallarına sanki düşman malıymış gibi nefretle zarar veriyorsun. Neden? Tuttuğun takım yenildi diye. Kusura bakma ama sokarım senin taraftarlığına da takımına da, yavşak.

Dün Facebook’ta bir kaç Karşıyakalı gencin Galatasaray taraftarlarına İzmir’de nasıl kutlama yaptırmadıklarını, adamları nasıl dövüp kaçırdıklarını gururla anlatışlarına şahit oldum. “İyi bok yediniz, sizin gibi magandalar yüzünden futboldan soğuduk” yazdım, sildiler. Cehalet harbiden zor iş arkadaş.

Olayın ruhu öyle değil bir kere, vik vik vik” diyenler: Bir ülke düşünün ki en popüler spor dalı Körling olsun. İnsanlar da bu sporun ruhunu köküne kadar yaşıyor olsunlar. O memleketin televizyon kanallarında bu spor yüzünden milletin birbirine döner bıçaklarıyla saldırdığına ilişkin haberler görseniz ne düşünürsünüz?

Fotoğraflar için sevgili Burak Yekez‘e teşekkürler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

49 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir