Tarayıcınızın açılış sayfasını istila eden v9 ve Ask gibi sitelerden kurtulun

tamindir-anasayfa-degistir Her ne kadar kendimi “deneyimli kullanıcı” olarak tanımlıyor olsam da son zamanlarda türeyen v9, a9 ve ask gibi bilimum sinir bozucu açılış sayfası istilacılarına karşı zaman zaman benim de çaresiz kaldığım oluyor. Yeri geliyor bilgisayarı registry kayıtlarına kadar didik didik inceliyorum ama nereden geldiklerini ya da izlerini bulamıyorum, kendilerini gizlenme konusunda baya ilerlemiş şerefsizler.

Aslında bu gibi istilacılardan korunmanın iki altın kuralı var: Birincisi internette sörf yaparken, güvendiğiniz bir sitede bulunuyor olsanız dahi hiçbir koşulda karşınıza çıkan diyalog kutularına “Evet, Kur, Yükle, İndir, Şimdi Kur” gibi olumlu cevaplar vermemek. Tehlikenin nereden geleceği belli olmaz, bazen bu uygulamalar tarayıcıların tepedeki sarı uyarı çubuklarını taklit ederler ve sizi Adobe Flash Player indirdiğinizi sanarken tuzağa düşürürler.

İkinci kural ise yine bildiğiniz ve güvendiğiniz web sitelerinden indirdiğiniz ücretsiz araçları bilgisayarınıza kurarken fütursuzca “Next” butonlarına tıklamak yerine her adımı dikkatlice okuyup, varsayılan olarak seçili gelen checkboxlar vesilesiyle neye izin verdiğinizi kavramak. Toolbar ve açılış sayfası istilacıları aslında genellikle legal çalışırlar ve insanları ağlarına düşürmek için program dağıtıcılarıyla işbirliği yaparlar. Sizin program kurulumu sırasında ekranları okumadan geçeceğinizi bilirler ve araya bir yere “Tarayıcımın anasayfasının v9.com olarak değiştirilmesini kabul ediyorum” ibaresini sıkıştırırlar. Bu sayede ağlarına düşürdükleri her kullanıcı için program dağıtıcılarına para öderler.

Tamindir.com bu tür durumlardan muzdarip, bir şekilde tufaya gelmiş kullanıcılar için güzel ve basit bir araç hazırlamış. Kurulum gerektirmeyen aracı bilgisayarınıza indirip açılış sayfanızı sadece bir kaç tıklamayla Google veya Yandex gibi bilinen arama motorlarıyla değiştirebiliyorsunuz. “Boş kullan” gibi bir seçenek daha ekleyip kullanıcıyı ikinci bir çabadan kurtarsalardı tadından yenmezdi ama o da bir sonraki sürüme diyelim artık.

Anasayfa Değiştirme isimli aracı indirip kullanmak için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz:
http://www.tamindir.com/anasayfa-degistirme/

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Recai dedi ki:

  Adamsın Caner. Sesimi mi duydun ne yaptın çok makbule geçti :)

 2. Atılım K. dedi ki:

  Sene bilmem kaç internet explorer 6 var yaşımız küçük tabi o zamanlar :)
  Neyse bu virüsler bilgisayarları istila etmiş antivirüsler çaresiz… Velhasıl bu tür programlarla çok kaldırdım.
  sene 2013 internet fiber biz hala bu virüscüklerle uğraşıyoruz.

 3. Ümit ÇEVİK dedi ki:

  anasayfada. c o m diye bir sitenin ki var google chormede takılı kaldı onun için işe yaramadı =((

 4. baturhan dedi ki:

  siz windowscuların amma sıkıntısı var yahu :) yazık size :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.