Tavutter: “Twit değil tavuk!”


Bilindiği üzere yabancı ve ünlü siteleri mütemadiyen klonlamak Türk milletinin ata sporudur. Hatta yakın bir gelecekte birilerinin Cola Turka sponsorluğunda “en başarılı klon site” gibi bir ödül türeteceğinden bile adım gibi eminim. İşte Tavutter.com isimli siteyle tanıştığım anda da aklımdan tam olarak bu düşünceler geçiyordu. Hazır tanışmışken yine Twitter’ın gazıyla açılıp, bir süre sonra aynı hızla kapanan twitter.com.tr‘den ne tür bir farkı olduğunu öğrenmek için şöyle bir kurcalayayım dedim.

Son derece basit tutulmuş site introsunda kullanıcıya “bizim farkımız şudur” gibi cezbedici hiç bir şey sunulmuyor olsa da, içeri girince şaşırtıcı bir ortamla karşılaşıldığını söylemeliyim. Kodlamadan görselliğe, itinayla işlenmiş “sosyal ağ” mantığından etkileşim maharetlerine kadar her açıdan on numara bir siteyle karşılaştım ve şöyle biraz inceledikten sonra “ulan helal olsun be adamlar yapmışlar” dedim, valla dedim.

Elemanlar resmen Twitter ve Friendfeed gibi ünlü sosyal ağları incelemiş, gıcık ve karışık tüm fazlalıkları/eksiklikleri atıp, hepsinin en çok kullanılan ve iş gören özelliklerini alarak ortaya tadından yenmez bir sosyal platform çıkarmış. Sitede 200 karakter ile “yumurtladıklarınıza” (ki bu eyleme gıdaklama deselermiş daha bir yerinde olurmuş sanki) Friendfeed’deki gibi resim ve video ekleyebiliyor, grup kurup var olan gruplara dahil olabiliyorsunuz. Her ne kadar başka bir akımın rüzgarından faydalanmaya çalışan ve kendimce “kommensalist” olarak nitelendirdiğim bu tür girişimleri pek tasvip etmiyor olsam da bu seferkini ister istemez takdir ettiğimi söylemeliyim. Gerçi ismi “tavutter” yerine “arıvızvız” gibi bir şey olsaydı yine aynı mizahi etkiyi bırakır mıydı, ben yine bu hakkında bu kadar satır karalar mıydım bilmiyorum tabi.

Düzeltme: Twitter hazır ve daha işlevsel bir script kullanılarak klonlanmış. Fikir değilse bile tasarım ve kodlamanın özgün olduğunu sanmıştım ancak yanılmışım, alelade taklit bir site. Bilgilendirme için sevgili Ahmet‘e teşekkürler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

14 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir