TBMM’nin mobil uygulamasından haberdar mısınız?

Bir süre önce posta kutumda TBMM’den, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden gelen bir e-posta ile karşılaştım. Gönderen kısmından konu kısmına bakıncaya kadar geçen birkaç milisaniyelik sürede içimi bir ürperti kapladı. Meclisin açıldığını haber veren bir bülten göndermişlerdi ama hani bir söz vardır, “Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?” diye, ben de o hesap ufaktan heyecan yaptım, neticede Devlet Baba’nın en yüksek mercilerinden e-posta almak pek öyle alışkın olduğum bir olay değil.

Birkaç gün sonra elime bir meclis yetkilisinin konu ile ilgili açıklaması ulaştı. Meclis gündemini oluşturan mevzulara ilişkin bilgilendirme e-postaları gönderilen güruhun içerisine dahil edilmişim. Ne yalan söyleyeyim bir blog yazarı olarak bu şekilde muhatap alınmak gerçekten çok hoşuma gitti. Demokrasiden söz ediyorsak, vatandaş Caner’e “Bak biz şöyle şöyle şeyler yaptık, yapıyoruz” diye bilgi vermek bence büyük bir adım.

Konumuza gelecek olursak, TBMM yakın bir geçmişte benim de henüz haberdar olduğum bir mobil uygulama geliştirmiş. Bu uygulamanın an itibariyle 30 bin kişi tarafından kullanılmakta olduğunu haber vermişler. iPhone ve Android için ücretsiz olarak indirilebilen uygulama sayesinde vatandaşların; meclis gündemi, TBMM TV ve milletvekillerinin iletişim bilgileri gibi daha bir çok konuya rahatlıkla ulaşabilmeleri amaçlanmış.

TBMM’nin konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

Vatandaşlarımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Yasama faaliyetlerine daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla “TBMM Mobil Uygulaması” yaklaşık 6 ay önce başlatılmış ve halkın teveccühünü kazanarak uygulama 30 bin kişi tarafından yüklenmiştir.

TBMM Mobil uygulaması haberi ile ilgili ayrıntıların yer aldığı haber linki aşağıdadır.

http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=126367

Şahsen hoşlanmadığım tek kısım işin içine Avea gibi bir kurumun ortaklığının girmiş bulunması. Faturayı ödemeyi iki üç gün geciktirdiğim için gelen mesajları bloke edip banka şubeme girmeme mani olduğu günden beri uzak durduğum bu markayı her daim nefretle anıyor olmam bir kenara, böyle bir uygulama bence devlet imkanlarıyla, işin içine ticari bir kurumun parmağı girmeden yapılmalıydı. Veya keşke Avea yerine farklı bir firma tercih edilseydi.

TBMM Mobil Uygulamasını aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabilirsiniz:

Google Play Apple Store

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Cern dedi ki:

    Windows 8 için olanı yohh muymuşş!

  2. Muhammet dedi ki:

    Bedava reklam yapmışsın Caner. :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.