Telefon numarasının hangi operatöre kayıtlı olduğunu öğrenme


Az önce Umut’un blogunda rastladım. Oldukça faydalı bir konuya değinmiş. Son zamanlarda şu numara taşınabilirliği muhabbetinden dolayı hangi numaranın hangi operatöre bağlı olduğunu anlamak oldukça güç. Hele operatörlerin kendi içlerinde düzenledikleri kampanyalara güvenerek ucuza konuşacağınızı düşünüp, yine sizin operatörünüzden olduğunu sandığınız birini aradığınızda, operatör tarafından “bak kardeş bu amca bizim karasularımızda yüzmüyor, iflahını gevretiriz” türü hiç bir uyarı yapılmadan cepler boşaltılabiliyor.

Neyseki Umut gibi benim de adını ilk defa duyduğum, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” isimli bir kurum varmış ve bu kurum aramayı düşündüğünüz numaranın hangi operatöre bağlı olduğunu online olarak sorgulayabilmenize olanak sağlıyormuş.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun operatör sorgulama sayfası:
http://www.nts.gov.tr/PublicWebGUI/index.jsp

Ayrıca eğer gsm numaranızı başka bir operatöre taşımayı düşünüyorsanız, kurumun sitesinden bu konu hakkında çeşitli bilgi ve dökümanlara ulaşabilmeniz mümkün.
http://www.nts.gov.tr

Son olarak sitede belirtildiğine göre bugüne kadar toplam 12.679.820 numara başka bir operatöre taşınmış. Bu da sanırım hangi operatörden daha fazla numara taşındığı belirtilmese de, 12 milyon insanın bir şekilde hizmet aldığı operatörden memnun olmadığı anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. ahmettatar dedi ki:

    Caner bu BTKnın sitesine bi girdim saatlerce çıkamadım ya inceledinmi sen hiç projeleri falan IPv6 nedir biliyormusun? Arı yada Kovan honeypot bunlar ne aga bi incelesene şunları bizide bilgilendir he mi??

  2. ibrahim dedi ki:

    aga bu siteden 1 filim olmaz :) numaramı sorguluyorum taşınmış değil diyor :) numaram 532 li ama avea :) nasıl olacak ?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir