Telefonu aslında kim icat etti?

Antonio MeucciTelefonu Graham Bell değil Antonio Meucci icat etti.

Sağı solu belli olmayan, ama bazen de parlak başarılara imza atan Floransa’lı Mucit Meucci, ABD’ye 1850’de gitti. 1860’ta, teletrofono adını verdiği bir elektrikli aygıtın çalışma modelini gözler önüne serdi. Meucci, Graham Bell’in telefon patentinden 5 yıl önce, 1871’de bir tür geçici patent başvurusunda bulundu. Meucci aynı yıl, Staten İzland Feribotu’nun kazanının patlaması sonucu ciddi biçimde yanarak hastalandı.

Çok iyi İngilizce bilmeyen ve işsiz olan Meucci 1874’te başvurusunu yenilemek için gerekli olan 10$’ı gönderemedi. Bell’in patenti 1876’da tescillendiğinde Meucci dava açtı. Orjinal krokilerini ve çalışma modellerini Western Union’ın laboratuarına yollamıştı. Olağanüstü bir tesadüf eseri Graham Bell tam da bu laboratuarda çalıştı ve modeller esrarengiz bir biçimde kayboldu.

alexander-graham-bell-1876-telefonla-konusuyorMeucci, Garaham Bell’e açtığı dava devam ederken 1889’da öldü. Bunun sonucunda icadın sahibi Antonio Meucci değil Graham Bell oldu. 2002’de ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı “Antonio Meucci’nin hayatının ve başarılarının tanınması ve Meucci’nin telefonu icat ettiğinin kabul edilmesi” kararıyla denge kısmen sağlandı. 

Egonomik’in notu: Kitapta Graham Bell için “yiğidi öldür ama hakkını yeme” mantığıyla elde ettiği diğer başarılarından ve icatlarından bahsedilmiş, biz ise sadece bilginin bu kadarlık kısmına dayanarak icadın Meucci’den araklandığını ve Graham Bell’in aslında çakma bir mucit olduğunu öğreniyoruz.  

Cahillikler Kitabı (The Book Of General Ignorance) s.25-26
John Lloyd & John Mitchinson  NTV Yayınları 2008

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

14 Yorum

 1. zekai dedi ki:

  way çakal yıllarca kandırmış bizi

 2. şeyda dedi ki:

  yani şimdi biz yıllardır telefonu graham buldu diye çocukları mı yanıltıyorus. üstelik 6. sınıfların kitabında grahamın icatlarıyla ilgili uzuuun bi metin var . 6. sınıfta tanıdığın bi çocuk varsa bakabilirisn. ama işte gramofon ,ses kaydedici ,telgraf gibi diğer icatlarından da bahsetmiş. o günlük yaşamında bile sürekli deneyler yaparmış,ses dalgalarıyla ilgili. neyse böyle bi şey olabilir belki ama çakma mucit değildir gene de yani o kadar icat yapmış sonuçta değil mi? :(

 3. kardelen dedi ki:

  O kadar güzel bir sayfa açmışsınız ki çok beğendim

 4. melisaaaaa dedi ki:

  3 yıllık öğretmenim çocuklar telefonu graham bell buldu falan diolar.bizim okuldaki tüm öğrtmnler de öle bilii vay hain graham:(

 5. zeynep dedi ki:

  10$ yüzünden icadından olacak olan Antonio Meucci yi saygıylı anıyoruz

 6. emre dedi ki:

  Çağrı atmayı kim icat etti acaba.

 7. cemre su dedi ki:

  VALLA O ALEXANDER GRAHAM BELL BIR MUCIT HIRSIZIYMIS RESMEN VALLLA BIZEDE GRHAM I MUCIT DIYE GOSTERILIYOLAR :( ANTONİO MEUCCİ YE BURDAN SAYGILIRAMIMI VE SELAMMLARIM YOLLARIM AMA OLMUS MEKANI BENCE CENNET OLSUN ::::::::::::::::::::::::::::::::)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  :D :) ÇOK GUZEL BIR SITE TSKLRLER

 8. demet dedi ki:

  çok iyi

 9. baturhan dedi ki:

  yanlış hatırlamıyorsam baba 3 filminde de işleniyordu bu konu

 10. ArdaReis dedi ki:

  bencede hoca anlatmıştı ama inanmamıştım

 11. kaan dedi ki:

  sonunda buldum

 12. ayse dedi ki:

  Biz sosyal bilgiler kitabında bulamadık ogretmen arastiracam dedi (B)sikki dedi.B sikki cep saati

 13. mert dedi ki:

  ahlaksıs kandırıkçı belllllllllll :(

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.