Telefonu aslında kim icat etti?

Antonio MeucciTelefonu Graham Bell değil Antonio Meucci icat etti.

Sağı solu belli olmayan, ama bazen de parlak başarılara imza atan Floransa’lı Mucit Meucci, ABD’ye 1850’de gitti. 1860’ta, teletrofono adını verdiği bir elektrikli aygıtın çalışma modelini gözler önüne serdi. Meucci, Graham Bell’in telefon patentinden 5 yıl önce, 1871’de bir tür geçici patent başvurusunda bulundu. Meucci aynı yıl, Staten İzland Feribotu’nun kazanının patlaması sonucu ciddi biçimde yanarak hastalandı.

Çok iyi İngilizce bilmeyen ve işsiz olan Meucci 1874’te başvurusunu yenilemek için gerekli olan 10$’ı gönderemedi. Bell’in patenti 1876’da tescillendiğinde Meucci dava açtı. Orjinal krokilerini ve çalışma modellerini Western Union’ın laboratuarına yollamıştı. Olağanüstü bir tesadüf eseri Graham Bell tam da bu laboratuarda çalıştı ve modeller esrarengiz bir biçimde kayboldu.

alexander-graham-bell-1876-telefonla-konusuyorMeucci, Garaham Bell’e açtığı dava devam ederken 1889’da öldü. Bunun sonucunda icadın sahibi Antonio Meucci değil Graham Bell oldu. 2002’de ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı “Antonio Meucci’nin hayatının ve başarılarının tanınması ve Meucci’nin telefonu icat ettiğinin kabul edilmesi” kararıyla denge kısmen sağlandı. 

Egonomik’in notu: Kitapta Graham Bell için “yiğidi öldür ama hakkını yeme” mantığıyla elde ettiği diğer başarılarından ve icatlarından bahsedilmiş, biz ise sadece bilginin bu kadarlık kısmına dayanarak icadın Meucci’den araklandığını ve Graham Bell’in aslında çakma bir mucit olduğunu öğreniyoruz.  

Cahillikler Kitabı (The Book Of General Ignorance) s.25-26
John Lloyd & John Mitchinson  NTV Yayınları 2008

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

14 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir