Terlemek…


Terliyorum… Öyle böyle değil ama yaz kış profesyonel olarak terliyorum… Tıbben bir problemim olmadığını söylediler, kan testi bile yaptılar ama sonuç olarak tamamen ırsi olduğu kanaatine vardılar.

1.90 boyunda, kilo skalası 95 ile 110 arasında değişen bir birey olarak kilolu olmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Evet, yer yer 117 kg’yi görmüşlüğüm olmuştur ancak ideal/fit kilomda bile bir şey değişmiyor, terliyorum…

Özellikle toplu taşıma araçlarında, hele ki tıklım tıkış seyahat ediliyor ve ortam havalandırılmıyorsa benim etrafımda 80 santim çapında bir daire oluşur, insanlar yakınımda durmak istemez. Gerçi ben de benim gibi görünen bir herifin yakınlarında bulunmak istemezdim. İşin tek iyi yanı kötü kokular saçmıyor olmam, çok şükür terliyor ancak insanların burnunun direğini sızlatmıyorum. Benim olayım sebil gibi su üretmek, öyle sırılsıklam dolaşıp serin havalarda bağırsakları bozmak.

Dışarıdan bakılınca pek öyle can sıkıcı bir problemmiş gibi görünmeyebilir ancak insanın sosyal hayatını fena halde sekteye uğratan, kimi zaman insan içine bile çıkmak istememenize sebep olan rezalet bir olay. Düşünsenize dolmuştan iniyorsunuz, ufak çaplı bir termik santrale yetecek kadar su üretmişsiniz ve iner inmez uzun süredir görmediğiniz bir ahbabınızla kucaklaşmanız gerekiyor. Gerçi yakın çevreniz bu duruma alışkın olduğu için sorun olmuyor, kucaklaşma merasimini es geçiyorsunuz ama gelin de ilk defa gördüğünüz birine, kucaklaşmak üzere olduğunuz o an “çok terliyim” demeye çalışın. Bir de yeni tanıştığınız herkesin bu “özel” durumunuza çözüm üretmeye çalışması var, sürekli aynı sorulara aynı cevapları vermek zorundasınız; “Hayır şekerim yok, çok şükür karaciğerim sağlıklı, hayır Egonomik gibi bir blog yazıyor olmanın dışında bildiğim kadarıyla psikolojik bir rahatsızlığa sahip değilim…

Alüminyum bazlı ter önleyici kremlerden ne bileyim her gittiğim yere havlu götürmeye kadar bir çok çözüm yoluna başvurdum, olmuyor, terliyor ve terliyorum… Bana daha kalıcı çözümler lazım. Ameliyat mevzuları varmış ancak anladığım kadarıyla onlar sadece bazı bölgelerdeki ter bezlerine klips takmak, haliyle sadece lokal çözümler üretmek üzereymiş. Benim derdim o değil ki, ben sudan çıkmış balık gibi oluyorum arkadaş, ne yapacaklar tüm vucuduma mı klips takacaklar?..

Netice itibariyle şayet durup durduk yere sevinmek için bir bahane arıyorsanız kendi kendinize “çok şükür lan, baksana milletin ne salak saçma dertleri varmış, ben en azından sosyal hayatımın içine edilecek biçimde terlemiyorum” deyin. Yok lan vallahi abartmıyorum, damdan düşenin halinden damdan düşen anlar, bu öyle böyle bir mevzu değil. Hatta çok düşük bir ihtimal de olsa şayet okurlarımız arasında tıp ile ilgilenen ve bu gibi konularda tavsiye verebilecek birileri varsa buyursunlar iki kelam tavsiyede bulunsunlar, kurban keser, ölmüşlerinin ruhuna gönderirim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 Yorum

 1. İnsanoğlu dedi ki:

  Öncelikle geçmiş olsun. Bir yazımda ”Ter dediğimiz aslında kokusuz bir sıvıymış. Bakteriler, teri çoğalmak için bir ortam olarak kullanır ve terin içinde hızla ürermiş. Ter arttıkça bakteri artıyor, bakteri arttıkça hiç de hoş olmayan bozulmuş ekşimiş peynir kokusuna benzer kokular da artıyor.” yazmıştım. Demek sende koku yoksa, bakteri de yok.

 2. Suat dedi ki:

  Caner aynı problem kardeşimde yıllardır var. O da senin gibi yakınır durur. Özellikle geçen yıl birçok doktora gitti. Dediğin gibi ameliyattan filan bahsettiler ama önermediler. Tek dedikleri aşırı terliyor olmanın sebebi ter bezlerinin iyi çalışıyor olmasıymış ve iyi birşeymiş. Toksinler atılır ve daha rahat hisedermişin. Belkide hala biz insanları taş devrinde yaşıyor sanıyorlar. Tam ve kesin bir çözümü yok bu olayın. Başvurmadık doktor, araştırmadık kaynak bırakmadık. Kendini hiç yorma. Böyle yaşamayı öğren
  İşin aksiliği bendede bu aşırı terleme başladı. Daha önce çok zayıftım. 180 boyunda ve yaklaşık 78 kilo filandım. Terleme adına en küçük bir problemim yoktu. Son iki yıldır 95 kiloya ulaştım ve bendede yaz aylarında aşırı bir terleme başladı. Bence sende biraz kilolusun. Hiç fit’im filan diye geçinme.

 3. Emre dedi ki:

  Caner yazını okurken aaa aynı ben dedim itiraf edeyim ama eski ben. ben de bundan 2 sene evvel gayet fit hatta baya zayıf haldeyken bu dertten müzdariptim doktor ve koca karı tedavileri işe yaramadı. Sonra psikolog bir müşterimin söylediğine göre tamamen psikolojikmiş bu tür olaylar. Sonra ben her gün koltuk altı stick leri parfümlerle birlikte akşamları soğuk duş terapisi uyguladım kendime eskiden bi ton yol yürü yürü ter yok tam geldiğim yerin kapısından girerken birten bardaktan boşalırcasına hörss diye ter boşalır. Sorun tamamen sakin ve sakince yürümek sakince hareket edip sakince düşünmek. Bende işe yaradı seni bilemem tabi ama bir tavsiyedir.:))) Saygılar

 4. Mehmet dedi ki:

  Caner Tıpatıp beni anlatmışsın vücut tipimiz uymuyor bi ama hikaye baştan sona ben :D kan testleri bir sürü araştırma hiçbir şey bulunamıyor işin kötüsü ailede benim gibi biri daha yok :S ağlamak istiyorum ağlamak istiyorum :)

 5. Cihan dedi ki:

  Canom bak sen bi çaresini bulamamış ama adsense senin için bir reklam koymuş, hemde egonomikte gözünden kaçtı herhalde :)
   
  http://img832.imageshack.us/img832/6320/egos.png

 6. Caner Öncel dedi ki:

  Arkadaşlar bir süredir buralarda yoktum yanıtlayamadım kusura bakmayın. Demek ortak bir problemden bahsetmişim :)

   

  Valla bilmiyorum ki bu böyle devam ederse gideyim bir psikologa görüneyim telkin, hipnoz bişeyler tavsiye eder herhalde.

   

  Cihan’ım onlar hikaye ya, onların envai çeşidini kullandım ben bi sabun işe yarasaydı ohoo :)

 7. commodore dedi ki:

  Kan testlerinizi yaptırmışsınız ancak standart kan testlerinde bakmamış olabilirler. O ihtimali düşünerek kesinlikle bir tiroid testi yaptırmalısınız. en yakınınızdaki sağlık ocağında bile ücretsiz yapıyorlar bu testi. kendisi küçük işlevi kocaman olan boyuyla ters orantılı yaşamsal bir arkadaştır kendisi. önemlidir hafife almayın. umalım tiroid olmasın. şayet öyleyse bile sorun da değil çaresi de var. bizzat yaşadım bilirim.
  Bu arada site tasarımınız ve içeriğiniz gerçekten hoş ve doyurucu. yeni keşfettim sizi takipçinizim bundan böyle…

 8. Beraat dedi ki:

  Abi şu anda 90 95 kilolarındamısın ? Hala terliyormusun acaba ?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir