Teşekkürler Ülker & Cola Turka


Geçenlerde tesadüf eseri Tüketiciler Birliği’nin sitesinde Coca Cola’nın içinde alkol bulunduğunu iddia eden bir yazı okudum. Ayrıca bu iddiaya Coca Cola tarafından bir de yanıt gönderilmiş. Durumdan huzursuz oldum ve hem Coca Cola’ya hem de Cola Turka’ya birer e-posta göndererek birinci ağızdan konuyla ilgili bilgi almak istedim.

Coca Cola’nın aksine Cola Turka (Ülker) hızlı bir dönüş ve detaylı bir açıklama yaparak hem içimi rahatlattı hem de tüketicisinin görüş ve düşüncelerine önem veren bir firma olduğunu gösterdi . Teşekkürler Ülker.

Sn. CANER ÖNCEL,

ÜLKER ürünlerine gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Tüketicisine her zaman kaliteli, sağlıklı, leziz ve güvenli ürünler sunmayı ilke edinmiş bir grup olarak size açıklama yapmayı görev biliyoruz.

Gazlı içeceklerimiz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı?nın izni ile Akyazı, Sakarya?da Della Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından ve Türk Gıda Kodeksi ve Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne uygun olarak üretilmektedir. Ülker Şirketler Topluluğu olarak tüm operasyonumuz dahilinde kalite, yasal düzenleme ve uygulamalara uygunluk en önemli prensiplerimiz arasında yer almaktadır.

AR-GE ekibimizin titiz çalışmaları sonucunda geliştirilen ürünlerimiz, Türkiye?de en modern teknolojilerin kullanıldığı tek yüksek kapasiteli fabrikamızda yüksek seviye hijyen kuralları ve sıkı Kalite Güvence kontrolleri altında üretilmektedir. Uluslararası ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemine ve Türk Gıda Kodeksinin gıda üreticilerine zorunlu tuttuğu HACCP Sistemine (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sahip olan fabrikamızda ; hammadde, yardımcı maddeler, ambalaj maddeleri ve bunları aldığımız tedarikçilerimiz, tüm üretim süreçleri ve üretimi tamamlanmış son ürünler bu sistemin gereği olarak sürekli denetim altında tutulmaktadır.

Kolalı ürünlerin içeriği ; Su, şeker, (sakkaroz/glikoz), karbondioksit, renklendirici(karamel),asitliği düzenleyici (fosforik asit), doğal kola aroması, kafein (0,1 gr/lt) ‘den oluşmakta olup ÜLKER özel formülasyonuna sahiptir.

Üretim proseslerimizin hiçbir aşamasında alkol veya türevleri, domuz yağı veya katkıları kullanılmamaktadır. Ürünlerimizde kullanılan hammaddelerin özellikleri tarafımızdan belirlenmekte ve yurtiçi / yurtdışındaki üretici şirketler, satın alma öncesinde konusunda uzman arkadaşlarımız tarafından denetlenmektedir. Hammaddeler, en son teknolojiye sahip laboratuarlarımızda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerden geçirilip uygunluğu onaylandıktan sonra üretimde kullanılmaktadır.

İlginiz için tekrar teşekkür eder; Ülker ürünlerini gönül rahatlığıyla ve afiyetle tüketerek sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmenizi dileriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

18 Yorum

 1. zac_i_e dedi ki:

  Ülker yapmaz öyle şey zaten yea :D

 2. oguzhandemir dedi ki:

  Cococola da öyle birşey varsa ben cehenneme gidecem o zaman :D 3 yıldır her hafta en az 2 tane 2,5 litre içiyorum :D

  • Raşit dedi ki:

   o kadar korkma kardeşim,, sarhoş etmeyen hiç bişey,, sizi cehenneme götürmez,, Bir seferde 5 litre Cola içseniz 1 damla alkol gider içinde sarhoş etmez sizi,, Alkolün sarhoş ederek , aklın yok olmasıyla kötülüklere bulaşamasından insanı korumak için alkolün haram sebebi kur’anda açıktır,, azıda çoğuda diye dine iftira eden hocalar cehennemlik olur,, coladaki alkolün miktarı kadar, meyve sularını analiz ettirin çıkar kanıtları da var,,

 3. Kadir dedi ki:

  Hocam güzel ve canlı blog Eline Emeğine Sağlık. Bu bilgi içinde ayrıca teşekkür ederim ama şu var ki alkol içerse bile bunu söylermi Ülker, Coca cola’nın yaptığı gibi; “alkol yoktur” demez mi ?

 4. Caner Öncel dedi ki:

  @Kadir doğru söylüyorsun ama Tüketiciler Birliği’nin sitesinde Cola Turka’dan bahsedilmemiş, sadece Coca Cola ismi zikredilmiş ona istinaden.

 5. Özgen ŞEREMET dedi ki:

  sırf bu yüzden olsa gerek yerli malı yurdun malı diye düşünüyorum. yada anti cocacola =)) 

 6. Mehmet dedi ki:

  Sırf bu alkol muhabbetinden dolayı 1 yılı aşkındır gazlı içecek tüketmiyorum diyebilirim. toplamda 1 litre falan anca içmişimdir. Sonuçta kimse de çıkıp alkol var demez. Tüketiciler Birliği’nin raporunda yine bir Ülker ürünü olan Çamlıca’da da alkol vardı. Uzak durmakta fayda var. Sonuçta yine bir şüphe söz konusu. Ben bu Cola Turka’yı falan  inceletecektim. Gerekli yerlere e-posta attım fiyat almak için ama geri dönmediler ve yattı bizim inceletme işi. Ben yine içmeyeceğim…

 7. Mehmet dedi ki:

  Eğer Cola Turka kendine çok güveniyorsa bu helallik konusunda alsın bir helal gıda sertifikası da hem onlar rahat etsin hem biz rahat edelim. Helal gıda sertifakası olan firmalar için http://www.gimdes.org/

 8. İsmail Kaptan dedi ki:

  Ben alkolü direkt olarak almaktayım, sanırım bu durumda Cola Turka içmemde herhangi bir sakınca yok.

 9. mahmut taşyapar dedi ki:

  Reklam için teşekkürler vebmasta!

 10. Beraat dedi ki:

  Yani abi,sonuçta bizim bir T.C Tarım ve Köy Hizmetleri kuruluşumuz var adamlar bize güvenmedikleri malı içinde alkol idda edilen malı niye versinler ?

 11. Furkan dedi ki:

  Mehmet Katrancıoğlu BUNU ÖVÜNEREK SÖYLEMENDEN UTANDIM . BİR MÜSLÜMAN EVLADI NASIL OLURDA ULU ORTALIK YERDE “BEN DİREK KULLANIYORUM” GİBİ BİR CÜMLE KURAR ANLAYAMIYORUM.

 12. yakup batur dedi ki:

  coca cola .bukadar neden kötü arkadaşlar .çünkü içinde kafein ve karbogaz var .aynen hepsı kolaturlada var fark ne söylermısınız.ikisininde formülu firmaya özel gizli oldugu belırtılmiş.bence hepsi boş laflar herkes bırseyler atıyorlar ama herkeste içmekten geri kalmıyorlar açikçası misafır agırlamanın en kolay yolu olsa gerek

 13. Özgen Şeremet dedi ki:

  deme öyle deme… kolası bizim kola turkası bizim turkaaaa … =)

 14. ayşe dedi ki:

  şahsen kolasız yapamayan biriyim…evet kolanın içinde ilk böcek dendi daha sonra alkol söylentileri çıktı…alkol olduğuna inanmıyorum ama böceğin olabileceğini düşünmüştüm ayrıca da paylaşım için çok teşekkürler içimi rahatlattı…

 15. nirvana dedi ki:

  cola turka’nın satıldığı doğrumu?..içtiğim tek gazlı içicekti tadı iyiolan yazık oldu

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.