“.tr” uzantılı alan adı tekeli kalkıyor! Herkes istediği alan adını alabilecek!


Bilindiği üzere “.tr” uzantılı alan adlarının (.com.tr, .net.tr, .org.tr vb.) bugüne kadarki tek ve yetkili tahsis/yönetim mercii ODTÜ’ye bağlı olan Nic.tr idi. Dünyanın her yerinde alan adı tahsisi “ilk gelen alır” kuralına göre uygulanırken, ODTÜ türünün tek örneği olan uygulamasıyla bu işi tam anlamıyla bir devlet dairesi işleyişinde yürütüyordu, bu açıdan uzun süre eleştirildiğini belirtmeye gerek yok sanırım.

Şimdi ise Bilgi Teknolojileri Kurumu konuyla ilgili olarak “İnternet Alan Adı Yönetmeliği” adıyla bir taslak hazırlayıp kamuoyuna duyurmuş. Bu taslağa göre alan adlarının tahsisi için yine uluslararası bir standart olan “ilk gelen alır” kuralı uygulanacak, alan adı kayıt etmek isteyenler günlerce belge ve evrak peşinde koşmaktan kurtulacak. Detaylı bilgiler ve açıklamalar için yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Yeni sistemin gözüme çarpan eksileri yok değil, örneğin yine uluslararası standartlara göre maksimum 10 yıl olarak belirtilen register süresi 3 yıl ile sınırlandırılmış. Bununla birlikte bu zamana kadar sürekli bahsedilen ve aslında ODTÜ’nün memur zihniyetiyle hareket etmesine sebep olan “hak sahibini koruma” ilkesine tam anlamıyla ters düşen bir “alan adları satılabilir, devredilebilir” maddesi eklenmiş. Bu maddeye göre firmaların/kurumların/ünlülerin isimlerinin uyanık girişimciler tarafından sürekli yapıldığı gibi amiyane tabirle “kapatılması” ve fahiş fiyatlara satılmak istenmesi söz konusu olabilir. Ama yine de sahip olunan alan adını satabilmek/devredebilmek bir hak gibi görünüyor ve sanıyorum gerekli hukuki düzenlemeler yapıldığı takdirde bir kişinin hakkı gibi görünen şey diğeri için haksızlık anlamına gelmeyecektir (hatta belki yönetmelikte bu konuyla ilgili özel ifadeler vardır, satır satır devlet yazısı okuyacak havamda olmadığım için her maddeyi detaylıca incelemedim bu açıdan yanlış bir kelam etmek istemem ama sanırım “Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcı (UÇHS)” diye bahsedilen yer bu konularla ilgilenecek).

Biraz rötarlı da olsa böyle bir uygulamaya başlanmasından, daha doğrusu en başta olması gerektiği gibi standartlara kıyısından da olsa uyulmaya karar verilmesinden ve tekelin kırılıp rekabet ortamına imkan tanınmasından şahsen memnuniyet duyduğumu söylemeliyim. Bu benim için müşterilerimle ODTÜ arasında evrak takipçisi muamelesi görmek ve günlerce sonuç beklemek derdinden kurtulmak, ayrıca kendi memleketimin uzantılarına daha uygun fiyatlara sahip olabilmek anlamına geliyor. Zeki Müren’de bizi görebildikten sonra problem yok, vatana millete hayırlı olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. forzamad dedi ki:

    neden sadece com.tr net.tr gibi alan adı uygulaması varki sade siteadi.tr de yapılabilse bildigim kadarıyla tr uzantısında yokkk ama de olsun us olsun var :S

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir