Travertenin kısa tarihi

Traverten taş, soğuk veya sıcak yer altı sularının içinde bulunan kalsiyum karbonatın çökelmesi sonucu oluşmuş doğal bir taş çeşididir. Delikli, hafif ve kolay işlenebilir bir yapıdadır. Rengi sarı, kırmızı, krem, gri, kahve veya içerdiği mineral çeşidine göre daha farklı renkte olabilir.

Traverten denilince hemen akla Denizli / Pamukkale gelir. Buradaki güzelliği görenler yaşam alanlarına da bunu yansıtmak istemişler. Bu doğal güzelliği yapılarda yapı malzemesi olarak kullanan insanlar, çok harika yer döşemelerini, duvar kaplamalarını, lavaboları, traverten banyo, heykelleri, yapı blokların traverten kayalardan ya da traverten ocaklarında çıkan ham travertenden, yapabiliyorlar. Traverten, mermer ve granitten daha yumuşak bir taş çeşididir. Dolayısıyla kolay işlenir.

Traverten kullanım alanları

Çok eski zamanlardan beri yapı malzemesi olarak, iç mekan tasarımlarında, kaplama ve süsleme olarak kullanılan traverten doğal taşı mekanlara farklı bir hava katıyor. Traverten doğal taşı banyo ve duşlarda, zemin döşemelerinde, havuz zeminde, bahçe avuçlarında, duvar kaplamalarında kullanılır. Eski çağlarda Romalılar, tapınaklarında, hamamlar, anıtlar ve tiyatrolar yaparken bu doğal taşı yapı malzemesi olarak kullanmışlar ve mekanlara otantik bir hava katmışlar. Bu yerleri gezerken, traverten taşının büyüsüne kapılı veriyor insan. İşte bunu düşünerek bu modern çağda bizde insanlar olarak traverten taştan vazgeçemiyoruz. Çünkü farklı bir tarz, farklı bir estetik katıyor mekanlara.

Traverten taş çeşitleri

Traverten doğal taşının, birçok çeşidi vardır. Kırmızı traverten, gümüş traverten, eskitme traverten, klasik traverten, beyaz traverten, sarı traverten, güneş traverten, rose traverten ve daha farklı birçok desen traverten çeşidi vardır. Bu doğal taşı mekanlarınıza uygulamak istediğinizde katalogdan çeşitlerine bakıyorsunuz zevkinize ve tarzınıza göre istediğinizi seçiyorsunuz.

Traverten fiyatları

Ucuz traverten fiyatları çeşitlere göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılını baz alırsak metrekare fiyatları ortalama şöyledir. Eskitme traverten 40 TL, kırmızı traverten 45 TL, klasik traverten 50 TL, sarı traverten 70 TL, gümüş traverten 75 TL, honlu ve dolgulu olan traverten 90 TL diyebiliriz. Fiyatlar KDV hariç fiyatlarıdır. Daha birçok çeşitleri ile farklı fiyatlarda ürünler bulabilirsiniz. Fakat bu küçük fiyatlara müthiş estetik yapılar meydana getirip paha biçilmez mekanlar oluşturabilirsiniz. Eğer doğallıktan yanaysanız Traverten taş sizin vazgeçilmeziniz olacak.

Traverten patlatma taş

Travertenin doğada bulunan saf hallerinden elde edilen yapı malzemelerine patlatma taş denir. Seyreltici ve kimyasal kullanmadan kırılır. Kesim işlemi yapılarak bloklanır böylece doğal hali bozulmadan yapı malzemesi olarak kullanılır. Bu taşların kullanımı oldukça kolaydır. Cephe kaplamasında, zemin döşemesinde, mutfak, yemek odasında, şöminede nem ve sıcaklık farketöeden kullanabilirsiniz. Göz alıcı, mükemmel bir tarz oluşturabilir. Gelen misafirlerinizi evinize hayran bırakabilirsiniz.

Traverten mermer

Traverten mermer banyo ve mutfaklarda hem zemin hem duvar kaplaması olan doğal taştır. Granit göre oluşum süreci kısa olmasından daha kolay işlenen hafif bir yapısı vardır. Fiyatları parça büyüklüğü ve çeşidine göre değişmektedir. Ancak bu doğal taş uygulandığı mekanlara antik bir hava katarak, ortama estetik bir değer katar. İnsanı ferahlatan yapısıyla, doğallığı ve zerafetin zevkini size yaşatır.

Traverten yapı ve kaplama

Çevrenizde hayran olduğunuz size Romalılar döneminden kalma eşsiz desenleri modern bir şekilde sunan traverten taş hem duvar kaplama hem yer döşeme olarak mekanlara o tarihi ve mistik havayı solutuyor. Sanki bir yapboz parçası gibi mücevher hassasiyeti ile nakış nakış işlenmiş yerler ve duvarlar halı motifi gibi eşsiz ve harikulade bir sanat eseri oluşturuyor.

Doğal taş olmasıyla traverten insana sağlıklı ve ferah mekânlar sunuyor. Doğa harikası bu taş binaya ve mekanlara adeta nefes aldırıyor. Beton duvarların o ruhsuz duruşuna asalet katıyor. Günümüz monoton yaşamın içerisinde insan betona hapsolmuş ve doğallıktan uzak yaşarken traverten doğal taş çeşitleri, insanın içini açan estetik duruşu ve tasarım harikası modelleriyle adını mekanlara nakış nakış işliyor. Sıkıntıda olduğunuz mekanlar sanat eserine dönüşürken size de bu konforun ve zarafetin tadını çıkarmak kalıyor. Hayatta en önemli olan doğallık ve organikliği yapı sektörüne de yaşatıyor. Siz de yaşam alanlarınızda antik ve şaheser duruşları ve dokunuşların ahengini yaşamak istiyorsanız yaşam alanlarınızda traverten mucizesine yer verin. Göreceksiniz doğallığın pozitifliği size iyi gelecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir