TTNET’in adil kullanım kotası uygulamasını protesto etmiyorum!

Bu uygulamayı “saçma” ve “keyfi” bulduğumu da söylemiyorum zira 50 GB adil kullanım limiti bulunan, “8Mbps’e kadar limitsiz” şeklinde tanımlanan bir internet hizmeti paketine “NETLİMİTSİZ” ismiyle hitap etmek, bu pakete içerisinde “Yalın internet hizmet bedeli” gibi, insanın içinde havaya ödeniyormuş hissi yaratan bir meblağın da bulunduğu 79 TL’lik fatura talep etmek tamamen yasal, ilgili düzenlemelere uygun ve kabul edilebilir bir durum.

Yasaları ve düzenlemeleri hayata geçiren büyüklerim konuyu mutlaka benden daha iyi biliyor ve bir vatandaş olarak haklarımı, çıkarlarımı sonuna kadar gözetiyorlardır. Her ay ödediğim paraların karşılığının bu olduğu takdir edilmişse bana karşı çıkmak düşmez. Yasalara saygılı bir vatandaş olarak, memleketin en büyük değerlerinden biri olan TTNET’i ve tamamen kullanıcılarını düşünerek hayata geçirdiği kesinlikle şüphe götürmez adil kullanım kotası uygulamasını takdir ediyorum. Her ne yapıyorlarsa biz kullanıcıları için yapıyor, sabah akşam bizler için çalışıyorlar. Bu yazıyı yazmaktaki amacım da avukatların aşağıdaki gibi kalın ve kırmızı puntolarla yazılmış, “Seni mahkemelerde sürüm sürüm süründürürüz” içerikli tehdit e-postalarından bir tane daha göndermelerini sağlamak değil, ayın ortası gelmeden internet hızımın düşürülmesinden duyduğum memnuniyeti dile getirmek. Teşekkürler TTNET!

Sn. Yetkili,

Müvekkil Şirket, “İnternet Servis Sağlayıcılığı” faaliyeti kapsamında son kullanıcı olan gerçek kişi ve/veya tüzel kişi müşterilerine çoğunluğu genişbant internet erişim hizmeti olmak üzere ADSL, TİVİBU, Dial Up, TTNet Wi-Fi (Kablosuz İnternet Erişimi), G.SHDSL, Metro Ethernet, ATM ve Frame Relay adlarıyla bilinen çeşitli yollarla internete erişim hizmetleri sunmaktadır.

Müvekkil Şirket 6.000.000’u (altı milyon) aşan ADSL müşterisiyle internet hizmetleri sektöründe en fazla müşterisi olan ülke genelinde son üç yılda %70’ın üzerinde Pazar payına sahip olan internet servis sağlayıcı işletmecidir.

Öte yandan,Türk Patent Enstitüsü tarafından Müvekkil Şirketin %94 oranında bilinirliği bulunduğu tespit edildiği belirtilmek suretiyle, “TTNET” markasının “Haberleşme Hizmetleri (internet servis sağlama hizmetleri dahil) alanındaki tanınmışlığı dikkate alınarak… “TTNET” markasının tanınmış marka olarak tespitine oybirliği ile karar verilmiştir.

Müvekkil Şirketin bilgisi ve izni dışında, tarafınızca, müvekkil Şirket ticari unvanında yer alan ve müseccel maruf bir marka olan “TTNET” ibaresi 22.05.2007 tarihinde özel/1697 tescil numaralı ve 2007/19161 tescil numaralı “TTNET” markalarının http://www.egonomik.com/2010/12/paket-satmak-icin-kendi-verdigi-hizmeti-kotuleyen-ttnet/ ve http://www.egonomik.com/2011/07/ttnete-gonderdigim-e-posta/ adlı internet adreslerinde aynen kullanıldığı tespit edilmiş olup bu izinsiz ve yetkisiz kullanım müvekkil Şirketin müseccel markalarına yönelik bir haksız tecavüz teşkil etmekte; ticari itibarını ve kazancını zedelemektedir.

Dolayısıyla, müvekkil Şirketin başta “TTNET” markası ile tanınmışlığı haiz olduğu karara bağlandığı; ayrıca, müvekkil Şirketin maruf müseccel adı ile birlikte “TTNET” olarak müseccel marka hüviyetini de kazanmış olması karşısında tarafınızca bu ibarenin alan adı içerisinde kullanımı 556 Sayılı KHK ilgili hükümleri bağlamında marka hakkına tecavüz; Türk Ticaret Kanunun 57. Maddesinin 5. Fıkrasından sayılan hüsniniyet kaidelerine aykırılık ve de haksız rekabet teşkil etmektedir.

Konuya ilişkin www.whois.com.tr de yapılan araştırma neticesinde www.egonomik.com alan adlı siteyle ilgili Administrative Contact olarak bilgilerinize ulaşılmıştır. Bu bağlamda aşağıda belirtilen ihlaller nedeniyle tarafınıza ihtarda bulunma gereği hasıl olmuştur.

Şöyle ki;

Tarafınızca izinsiz ve yetkisiz olarak gerek alan adı üzerinde müvekkil Şirket’in markasının kullanımı/kullandırılmasına yol açılması gerekse belirtilen alan adına ait site içeriğinde müvekkil Şirket’in markasının kullanılması 556 Sayılı KHK ilgili hükümleri bağlamında marka hakkına tecavüz Türk Ticaret Kanunun 57. Maddesinin 5. Fıkrasından sayılan hüsniniyet kaidelerine aykırılık ve de haksız rekabet teşkil etmektedir.

Yukarıda izah edilen usul ve yasalarla bağdaşmayan haksız fiiller neticesinde müvekkil Şirket’in müşteri portföyü azalmakta ve ticari itibarı zedelenmekte olup tarafınızca söz konusu ihlallerin giderilmesi gerekmektedir.

Netice itibariyle;

Yukarıda arz ve izah edilen nedenler, konuya ilişkin mevzuat hükümleri ile emsal yargı kararları gözetilerek her türlü tazminata yönelik dava açma haklarımız ve fazlaya ilişkin her türlü talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla, Tarafınızca işbu yazının elinize ulaşmasını müteakiben 3 gün içerisinde

1-“http://www.egonomik.com/2010/12/paket-satmak-icin-kendi-verdigi-hizmeti-kotuleyen-ttnet/ ve http://www.egonomik.com/2011/07/ttnete-gonderdigim-e-posta/” alan adlarının kullanımının durdurulmasını,

2-“http://www.egonomik.com/2010/12/paket-satmak-icin-kendi-verdigi-hizmeti-kotuleyen-ttnet/ ve http://www.egonomik.com/2011/07/ttnete-gonderdigim-e-posta/” alan adları üzerinden müvekkil Şirkete ait her türlü marka ve logonun kaldırılması ve söz konusu ihlallerin bir daha tekerrür etmemesinin sağlanmasını,

3- Bu alan adlarına ilişkin tüm IP adreslerinin tüm internet arama motorlarından çıkarılmasını,

Aksi takdirde hertürlü tazminat ve dava açma hakkımız saklı kalmak kaydıyla hakkınızda Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde şikayette bulunulacak ve belirtilen alan adlarının kullanımının engellenmesi ve sitelere erişime son verilmesi hususunda gerekli yasal yolların uygulanması için müracaat edilecek olup, ayrıca müvekkil Şirket’in her türlü zarar ve ziyanın tazminini teminen yasal takibata başvurulacağı hususunu, gereğinin tarafınızca sağlanmasını teminen, bilgilerinize rica ederim.

TTNET A.Ş.
Vekili
Av. Gülşen ÖMÜR

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

24 Yorum

 1. Nurçin dedi ki:

  TTNet’çim, canım benim… sitenin sağ alt köşesindeki Cüneyt Arkın’ı görüyor musun? Sana bu kadar mesaj yeter bence ^^

 2. hasbaly dedi ki:

  Abi ilk işim gidip TTNET’i iptal etmek olurdu. Ve eşe dostada iptal ettirmek olurdu. Bilmiyorum ama elimden ne geliyorsa hatta hukuk zeminindede hakkımı ve özgür basın hakkımı kullanmak için sonuna kadar uğraşırdım. Malesef hayatımız şirketlerin tekeline girmiş ve neye itiraz etsek neye karşı gelsek genede kendimizi içinde bulmaktan kaçamıyoruz misal olarak; TTNET’i bırakıp diğer internet sağlayıcılara geçsek o internet sağlayıcılarıda Türk Telekom ile ortaklaşa iş yapıyor.

 3. serhat dedi ki:

  paran olacak.bunların hepsine vurucan kırbacı

 4. seyhan Yüksel dedi ki:

  allah ıslah etsin bunları daha ne diyeyim. :)

 5. Emre dedi ki:

  özelleştirme o kadarda iyi değilmiş.

 6. Bim Müdürü dedi ki:

  Merah etmeyin gençler 9.99TL ye size aylık sınırsız internet getirecez. Bekleyin…

 7. Usluer dedi ki:

  El mahkum, mecbur kullanıyoruz.

 8. Rıza dedi ki:

  “Bende çok seviyorum şu ‘adil kullanım kotası’ nı :)”

 9. nurkan dedi ki:

  sonuna kadar destek veriyorum sana caner. Geçen sene gidip TTnet i kapattırdım. sosyal medyada yapılan haksızlıkları avazım çıktığı kadar bağırdım. Türk Telekomda çalışan birkaç arkadaş aradı yaptığımın suç olduğunu beni sevdikleri için uyarmak istediğin vs. söyledi. Sesimin fazla çıkmamasından mütevellit sana gelen uyarı mektubu gibi birşey bana gelmedi. Gittim avea dan sınırsız internet aldım ama ne mümkün 1 GB dan sonra haberleri bile okuyamıyorum o kadar yavaş. Sonunda elimiz mahkum ttnet aldık. Bu alandaki tekelleşmeyi görmemek için kör olmak lazım.

 10. Yasin KELEŞ dedi ki:

  Avukat derdini türkçe yazmasına rağmen sadece dava açacaklarını anladım. Bu nasıl bir tükçedir.

  • Kavanoz dedi ki:

   Bu Türkçe’yi okulda maalesef öğretmiyorlar değil mi kardeşim, biraz okursan sen de böyle Türkçe konuşabilir yazabilirsin :)

 11. Kenan dedi ki:

  Evde süperonline kullanıyorum. Yeni açtığım ofis için de süperonline aradım gelip hat çeksinler diye, ama maalesef daha önce hat çekilmemiş olduğundan yine TTNETin eline düştük. Benden tavsiye ofis ararken cephesine, yola uzaklığına, içine-dışına bakıyorsunuz ya süperonline hattı var mı diye de bakın yoksa almayın.

 12. Muhammet dedi ki:

  Taşınmadan önce Superonline fiber kullanıyordum 49 TL’ye 10-20mbps internet sağlıyorlardı ve kullanım sürem boyunca bir kez bile internetim gitmedi. Ayrıca yavaşlama da yoktu. O binadan taşınınca bu geldiğimiz bina için gidip sorduğumda “o binada şebeke yok” dediler. Ya internetsiz kalacaktım ya bu bahsettiğin firmanın internetine geçecektim. El mahkum, yıl olmuş 2013 mecbur internet lazım gittim başvurumu yaptım. 49 tl olan fiyat önce 55, sonra 62, sonra 65, sonra 73 en son olarak da 78TL’ye ulaştı. Anlamıyorum ki, bunlar faturaları dağıtırken klavye üzerine oturup yanlışlıkla rakamlara mı basıyorlar, yoksa bize On numara isimli şans oyununda oynamamız için sayılar/ipuçları mı veriyorlar ?

  Elin ecnebilerinde 1mpbs internet bedavaya dağıtılırken biz hala belirtilen internet paketindeki hıza dahi ulaşamayan internete ne biçim para ödüyoruz.

  ( Yazımın kişi ve kuruluşlarla alakası olmayıp, yazmaya çalıştığım kitabın içeriği ile ilgilidir. :) )

 13. bymfy dedi ki:

  abi sen bize paslasaydın biz küfrü ederdik.

  Bu ttnet bir başka kafa dostum !

 14. remre dedi ki:

  sen protesto etmiyorsan, bende küfür etmiyorum..

 15. Muhammet dedi ki:

  Şirketlerin, kendi haklarında olumsuz yorum yapıldığını görünce sorunu çözmek için uğraşmayıp, yorumu yapanlarla uğraştıkları yere Türkiye denir! 3 ay önce aynı şey Vodafone tarafından bana yapıldı, yalnız bana mail yoluyla değil telefonla ulaştılar. :) Şahsen TTNet’ten aldığım internet hizmetini geçen sene itibariyle kapattığım için son derece memnunum. Şuanda Turkcell’in 3G bağlantısını kullanıyorum!

 16. Esat dedi ki:

  dün tam bu konu ile ilgili facete bir şeyler yazmıştım sonra bir baktım Caner döktürmüş :) istanbul’da internet bağlantısı almak istiyorum ve ne yapacağımı şaşırdım, ttnet in fiyatları ile bulunduğum yerde hizmetin kralını alırım yav :) 40 € ile hd kablolu yayın izliyorum, ülke içi bedava sabit telefon (bu matah bir şey değil de) artı 60mbit net bağlantım var, ve çok ama çok nadiren sorun yaşanıyor, eksileri yokmu tabii ki var, müşteri hizmetleri gece çalışmıyor mesela :) ttnet te gece 2 de arardım biri çıkardı her ne kadar yardımcı olmasa da :P

  Ya ne yapayım şimdi, oturacağım yerde superonline olduğunu sanmıyorum, 3g ye ise güvenmiyorum, burada kullandım hızı tatmin edici bulmamıştım, mecburen ssnet yapacağız galiba :(:(

 17. Emre Koral dedi ki:

  Abi inan, kırmızıyla belirttiğin yeri okuyunca acayip sinirlendim. Aklıma bir fikir geldi, yazı sende taslak olarak duruyorsa bu terbiyesizlerin markasının yazdığı kısımları bul değiştir= ttyed yapıp tekrar yayınlayalım, bakalım bu sefer ne diyecek eşşolueşekler

  • Caner Öncel dedi ki:

   O bölümleri aslında ben değil onlar kırmızıyla belirtip göndermişlerdi. Yazıları ciddi ciddi arama motorlarından kaldırmamı istedi adamlar :)

   Onlar yine bir yolunu bulurlar Emrecim.

 18. Korhan dedi ki:

  arama motorunu a2 ehliyetle kullanılan bi şey sanıyolar galiba.

 19. Muhami dedi ki:

  Avukatlar bu gibi konular icin vardir, Turkiye halki para vermemek icin hukuki destek almaktan her zaman kacinir ama bu nedenden oturudur ki bu gibi sorunlarla her zaman karsilasir ve avukat tutmus kurumlara boyun egerler. TTNET avukatlarinin gonderdigi ihtarnamede TTK’nin 57.maddesini esas aldiklarini goruyorum ancak bu madde Haksiz Rekabeti duzenler, sen TTNET markasini kotuleyerek kendi urununun reklamini yapmiyor, ancak aldigin bir hizmetten memnun kalmadigini anlatiyorsun sanirim. Her ne kadar tam olarak ne yazmis olduguna bakmak gerekiyorsa da genel olarak boyle bir talebin hukuki bir dayanagi yoktur ve mevzu bahis yaziyi kaldirman ya da logolarina sitende yer vermekten imtina etmen icap etmez…

 20. Yılmaz Tek dedi ki:

  Ttnet, hergün başka bir güzelliğin ortaya çıkıyor.

 21. Birisi dedi ki:

  Haketmişsin.Haklıyken haksız duruma düşmek buna denir.Hepimiz ttnet kullanıyoruz her gün bir site açıp hizmetimi kötüleyelim…Bu arada adb artık “div class nesnesini seçerekte engelleyebiliyor” :D.Cancinli giflere gerek yok :D Gözlerimizi yormayın..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir