Turhost bulut sunucu (cloud server) hizmetine başladı


Turhost ile Egonomik’e hosting sponsoru ararken tanışmıştım. Sitenin gün geçtikçe artan ihtiyaçlarına cevap verebilecek adam akıllı bir hosting desteğine ihtiyacım vardı ve o zamana kadar denediğim ücretli/sponsor firmalardan hiç biri uzun vadede işime yarayacak doğru düzgün bir çözüm sunamamıştı. CPU tüketim sorunları, işe yaramayan cache yazılımları, hantallıktan şikayet eden ziyaretçiler derken sorun iyice can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı. İşin içinde oldukça, yani gün geçtikçe büyüyen bir sitenin ihtiyaçları konusunda kendi deneyimleriniz aracılığıyla bilgi sahibi olmaya başladıkça “şu kadar ucuz bu kadar mükemmel” gibi deyişlerin gerçekte çözüm üretmeyen, basit sloganlardan öteye gitmediğini anlıyorsunuz.

Deneyimlerime dayanarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki daha önce Turhost kadar şeffaf bir politikaya sahip başka bir hosting firması daha görmedim. Almak istediğiniz hizmet ve o hizmetin bedeli ne ise onu ödüyor, ödediğiniz paranın karşılığını son kuruşuna kadar alıyorsunuz.

İşin bir de teknik altyapı boyutu var. Örneğin hosting firmanızın sizin sitenizin barındığı sunucuda daha başka kaç tane site barındırdığı, kullandığı donanımın kalitesi, yazılımın güncelliği, veri merkezi lokasyonu gibi dilimin dönmediği daha bir çok değişkenin site performansınız üzerinde direkt etkisi var. Yani eğer hizmet aldığınız X firma, çok fazla yatırım gerektirmeyen düşük performanslı ve yurt dışı lokasyonlu bir sunucu üzerinde sizin siteniz gibi 100 site daha barındırıyorsa (ki bu bilgiye sahip olma imkanınız yok) sitenizin verimli bir şekilde çalışmasını bekleyemezsiniz.

Turhost, tamamen hosting hizmetine odaklanmış ve tüm yatırımını yine bu alanda değerlendiren, bence Türkiye’nin sayılı hosting firmalarından biri. Bir çok firma mevcut olanı reklam etmek için hareket ederken onlar daha çok hizmet kalitesini arttırmak ve standartları yükseltmek adına çaba sarfediyorlar. İşte bulut sunucu (cloud server) hizmeti de bu mantığın ürünü olan girişimlerden bir tanesi. Teknik olarak telaffuz edemeyebilirim belki ama, bu hizmet için henüz Türkiye’de başka hiç bir firma tarafından kullanılmayan son derece gelişmiş bir donanım altyapısı kullandıklarını biliyorum. Bununla birlikte zaten sunucunuzu dilediğiniz donanım özelliklerinde ve istediğiniz yazılımlar eşliğinde bütçenize göre oluşturabiliyorsunuz. Hatta teknik terimlere çok fazla vakıf değilseniz, yani hangi özelliklerde bir sunucunun sizin için daha uygun olacağını bilmiyorsanız konuyla ilgili ücretsiz asistan desteği alabiliyor, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi sunucunuzu kurabiliyorsunuz.

Tüm bunları hosting konusunda edindiği deneyimlere dayanarak, yıllardır yurt dışında barındırdığı sitelerini artık Turhost’a emanet eden ve sonuçta “aradığını bulduğunu” düşünen mutlu bir müşteri olarak söylüyorum. Bana göre en iyi reklam sunulan hizmetin kalitesidir ve bu yeni bulut sunucu hizmetinin de kendini en iyi şekilde reklam edeceğine inanıyorum.

Bulut sunucu hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz:
http://www.turhost.com/bulut-sunucu.htm

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. forzamad dedi ki:

  baya hosuma gitti sahsen :)  kafamdaki projelerin 1-2 sini uygulamaya geçsem bu bulut sunucular çok işime yarar

 2. gevv dedi ki:

  bir şey dikkatimi çekti turhost sitesinde
   
  “””””
  3900 Bireysel, 850 Kurumsal müşteriye hizmet veriyoruz. 44 Sunucuda toplam 14000 web sitesi güvencemiz altında.
  “””””
   
  denilmiş sunucu başına yaklaşık 318 site düşüyor bir sunucuda 318 site çok değilmi :)

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Burhan yorumun üzerine durumu sordum, sunucuların konfigürasyonlarına göre (ki hepsi kurumsal sunucularmış) barındırılan sitelerin sayısının son derece makul olduğunu söylediler. Bazı firmalar aynı özelliklerdeki bir sunucuda rahatlıkla 1000-1.500 site barındırıyormuş.

   

  Aslında burda önemli olan nokta sunucu konfigürasyonunun da site sayısının da değişken olması. Yani 5X özelliklerine sahip bir sunucuda 5.000 site rahatlıkla barındırılabilirken, X özelliklere sahip olanda 1.500 site barındırmak mantıksız, bilmem anlatabildim mi :)

 4. gevv dedi ki:

  Anladım kardeşim
   
  ama herkes anlamaz hatalı bir marketing yöntemi seçmişler :D  hadi ben sordum öğrendim ama bir çok kişi çok/az orantısı yapar olan turhosta olur :) halbuki  sayı normal  neyse  gerçi benim gibi dikkat edende çıkarmı bilmem :)

 5. Emre Sevener dedi ki:

  Turhost işini çok iyi yapan bir firma oldu. ona rakip bu kalitede yerli bir firma daha görmüyorum. 25 tane site barındırıyorum şimdiye kadar hiç sorun çıkmadı. Teknik desteği kesinlikle 7/24 çalışıyor. Canlı destek, msn yada mail ile anında sorununuza çare buluyorlar, hele eski müşterisi iseniz feci ilgililer.

 6. Özkan Özcan dedi ki:

  Bugün ilk siparişi verdim Turhosta aldık hostingi. Şimdilik bir sorun yok gibi ama bakalım mailler, database sorunsuz çalışır inşallah.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir