Türk Havacılık ve Uzay Sanayiini yükseltmek sizin elinizde


Ülkemiz havacılık ve uzay sanayisinin gelişmesine öncülük etmek amacıyla kurulan ve %100 yerli uçak, helikopter ve uydu üretimine doğru ilerleyen TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) sahip olduğu projeleri yürütme konusunda kalifiye eleman sıkıntısı çektiğini belirtiyor. Yani proje var fakat uygulama konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip eleman yok, başka bir deyişle beyin göçünün olumsuz etkilerini tam da ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde daha önce hiç olmadığı kadar çok hissediyoruz.

TUSAŞ şimdi “Tersine Beyin Göçü” isimli bir proje başlatmış ve yurtdışında çalışan vatandaşlarımıza ülkeye dönüş çağrısında bulunuyor.

TUSAŞ ? Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.?nin söz konusu projeleri doğrultusunda son dönemlerde özellikle AR-GE faaliyetlerine ağırlık vermesi ve söz konusu alanda kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyulması sonucu, beyin göçünün olumsuz etkileri daha yoğun hissedilmeye başlanmıştır. Mevcut projelerimiz ile eşsiz bir deneyim elde etmekte olan yetenekli Türk mühendislerimizin yanı sıra, başka ülkelerdeki fırsatları değerlendirmek amacıyla ülkemizden ayrılmak durumunda kalan uzmanlık alanlarında yetkin vatandaşlarımıza da çağrı yapma vaktinin geldiği hissedilmektedir.

Bu ne demek biliyor musunuz? Memleketin geç kalmış ağır sanayisinin var olmasında, askeri-teknolojik malzeme konusunda dışa bağımlılıktan kurtulmasında siz yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın, mühendislerimizin üzerine büyük sorumluluklar düşüyor. Yani, “dost meclislerinde ‘biz daha kendi uçağını bile yapamayan bir ülkeyiz…’ diye kompleksli sohbetler yapacağınıza buyrun teknoloji buyrun proje, gelin birlikte yapalım” diyorlar.

Açık yüreklilikle söylüyorum bu oluşuma en ufak bir katkım olacağını bilseydim her ne yapıyorsam bırakır koşa koşa giderdim. Çocuklarım, torunlarım Amerikan F16’larına, Rus Mig’lerine hayranlık beslemesinler, “bizim insansız uçaklarımız Heron’lardan daha güçlü” desinler diye yapardım bunu.

TUSAŞ’ın geliştirdiği projeleri incelemek için web sitelerini mutlaka ziyaret edin:
http://www.tai.com.tr/tr

Tersine Beyin Göçü projesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için ise aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz:
http://www.tai.com.tr/tr/insan-kaynaklari/tersine-beyin-gocu-projesini-baslattik

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

3 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir